اخبار تصادفی

دلیل نوسان شاخص در روزهای پایانی سال

احسان خاتونی داریان، تحلیلگر بازار سرمایه، در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین، سهام معدنی و فلزی و همچنین مپنا در ابتدای هفته جاری به صف خرید رسیدند و در نتیجه این امر باعث شد که طی روزهای ابتدایی هفته جاریشاخص افزایش یابد.

وی با بیان اینکه کاهش قیمت جهانی نفت و فلزات اساسی باعث شده که عرضه در نمادهای معدنی و فلزی بیشتر شود، اضافه کرد:این گروه‌ها شاخص باز هستند و به عبارت دیگر بر روی شاخص تاثیر بیشتری دارند  و در نتیجه باعث کاهش شاخص شدند

این تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه همه امید داشتند که قیمت‌های جهانی افزایش یابد تا شرکت‌های داخلی نیز تحت تاثیر قرار بگیرند، گفت:وزیر نفت اعلام کرد که زمانی که تولید کشور به چهار میلیون بشکه برسد به طرح فریز نفتی می‌پیوندیم که این خبر در بازارهای جهانی منتشر شد و قیمت نفت را کاهشی کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه قیمت فلزات نیز تحت تاثیر قیمت نفت و اقتصاد چین در نهایت منفی شدند،‌ خاطرنشان کرد:در سال آینده پیش‌بینی‌ها نسبت به بازار سرمایه مثبت است اما متاسفانه اکنون قیمت‌های جهانی تاثیر بسیاری بر بازار دارد  و  هر چه بگوییم که با اجرایی شدن برجام گشایش‌ ایجاد شد و وضعیت بازار تغییر کرد اما تاثیر قیمت‌های جهانی بر بازار را نباید نادیده گرفت.

خاتونی داریان با بیان اینکه به نظر نمی‌رسد در سال آینده شاخص رشد شدیدی را تجربه کند مگر اینکه تغییر بنیادینی در قیمت‌های جهانی رخ دهد،‌خاطرنشان کرد:البته سهام خودرویی‌ها را باید جدا کرد چرا که ارتباط زیادی با قیمت‌های جهانی ندارند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه امروز که شاخص ریزش داشته سهام خودرویی‌ها سبز بوده است، افزود:در شرایط فعلی قیمت‌های جهانی و با توجه به اینکه نرخ دلار روبه کاهش است و از سوی دیگر بحث تک نرخی شدن ارز مطرح شده که سود پتروشیمی‌ها را کاهش خواهد داد،‌به نظر می‌سد شاخص در همین حد باقی بماند.

وی درپایان گفت:البته نشست آتی اوپک در فروردین ماه برگزار می‌شود و اگر در این اجلاس تصمیمی‌گرفته شود که قیمت نفت به بالای ۵۰ دلار برسد بعد از تعطیلات وضعیت بازار سرمایه بهبود خواهد یافت.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*