اخبار تصادفی

دورنمای نمادهای خودرویی در بورس تهران

اقتصاد آنلاین – سمانه برمخ‌شاد ؛ نوسانات بازار سرمایه و ریزش شاخص باعث شده که افراد محتاطانه عمل کنند م برای پیشگیری از کاهش سود اقدام به عرضه می‌کنند، اما این وضعیت بازار سرمایه تا چه زمانی ادامه دارد و آینده سهام نمادهای خودرویی چگونه خواهد بود؟ آیا شاهد رشد مجدد این سهام خواهیم بود؟
در این باره مهدی ساسانی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین اظهار کرد: اگر بخواهیم بازار را بررسی کنیم باید به عقب برگردیم و بازار را از چند ماه گذشته تحلیل کنیم، در واقع پس از اجرای برجام با توجه به امیدی که ایجاد شد باعث شد جمع زیادی از سرمایه گذاران تازه وارد به بازار سرمایه وارد شوند.
وی افزود: طیف جدیدی که در آن زمان وارد بازار شد فرصت اینکه بتوانند بازار را تحلیل کنند نداشتند و با یک موج صعودی در بازار وارد شدند و طبیعتا می‌توان گفت بخش از سردرگمی‌ایجاد شده در بازار به همین دلیل است.
این کارشناس بازار سرمایه با نقش مسائل سیاسی اشاره و تصریح کرد:از اوایل اردیبهشت ماه سایه مسائل سیاسی درباره برجام، نا مشخص بودن وضعیت بودجه ۹۵، تحولات مجلس و … بر روی بازار سرمایه افتاد و با توجه به اینکه بازار سرمایه ایران به نسبت سایر بازارهای جهانی بسته است از این مسائل تاثیر می‌پذیرد.
ساسانی با اشاره به اینکه با توجه به امید ایجاد شده پس از اجرای برجام اکنون زمان محقق شدن وعده‌ها است، اضافه کرد:تا این لحظه چیزی که نشان از عملی شدن قراردادها باشد دیده نمی‌شود و طبیعتا بازار منتظر است که بتواند شفاف تر تصمیم بگیرد.
وی در ادامه درباره وضعیت سهام نمادهای خودرویی و شکل گیری صف فروش در چندین نوبت از ابتدای سال برای این گروه، خاطرنشان کرد:نمادهای خودرویی را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد، گروه سایپا و گروه ایران خودرو، که در مورد سایپا پیش از سال جدید شاهد افزایش سرمایه گروه سایپا، خازین و زامیاد بودیم و از این موضوع استفاده شان را بردند و اکنون با توجه به اینکه سهام این شرکت‌ها آزاد شده فشار فروش طبیعی است و صف فروش ایجاد شده برای زامیاد در روز گذشته به همین موضوع بر می‌گردد.
این کارشناس بازار سرمایه به قراردادهای گروه سایپا با اوپایی‌ها اشاره و اضافه کرد: زامیاد با شرکت ایویکودر حال مذاکره است، و سایپا هم با سیتروئن بر سر فروش سایپا کاشان مذاکره می‌کند که احتمالا عملی خواهد شد بنابراین این اقدامات می‌تواند برای این سهام سود آوری داشته باشد اما بازار نگاه کوتاه مدت دارد و به اعتقاد بنده این نوسانات مقطعی و کوتاه مدت است.
ساسانی با بیان اینکه انتظار دارم سهام خودرویی مجددا رشد کند، تاکید کرد: به عنوان مثال برای زامیاد نهایت افت تا محدوده ۹۷ تا ۱۰۰ تومان باشد، سایپا نیز رشد خواهد کرد.
وی به سهام گروه ایران خودرو و قطعه سازان اشاره و اظهار کرد:افزایش سرمایه در این گروه در سال گذشته انجام نشد و با توجه به اینکه این موضوع موجب ابهام می‌شود که آیا اساسا این اقدام در سال جاری مقرون به صرفه است یا خیر، و هر چه ابهام بیشتر باشد نوسانات بازار بر سهام این گروه تاثیر بیشتری خواهد داشت.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه شاهد بودیم که سهام خودرو تا محدود ۴۱۰ الی ۴۲۰ تومان رشد کرد، گفت:با توجه به اینکه خبری از قراردادهای این گروه منتشر نشد راه اصلاح را در پیش گرفت و با رویکرد خوش بینانه انتظار می‌رود قیمت گروه خودرو تا محدوده ۳۱۰ تومان افت را تجربه کند که البته با رویکرد منطقی انتظار افت تا ۲۷۰ تومان وجود دارد و پس از آن روند رو به رشد را در پیش خواهد گرفت.
ساسانی تصریح کرد:اگر کسی سهام این گروه را بدون توجه به نوسانات روزانه و با دید شش ماهه در پرتقو نگه دارد، با توجه به اینکه تا آن زمان بسیاری از قراردادها عملیاتی خواهد شد انتظار می‌رود که قیمت سهام گروه خودرو و سایپا رشد بیشتری نسبت به سایر سهام داشته باشد اما در کوتاه مدت شاهد بروز نوسانات در بازار خواهیم بود.
وی با بیان اینکه با دو دیدگاه می‌توان گفت که سال‌های۹۵ و ۹۶ برای بازار سرمایه خوب خواهد بود، تاکید کرد:از یک سو تحولاتی که پس از برجام برای شرکت‌ها اتفاق می‌افتد منجر به ورود سرمایه‌های خارجی و همکاری فیزیکی خواهد شد و درنتیجه از این نظر سال خوبی برای بازار سرمایه خواهد بود اما باید توجه کنیم که در هر مقطعی اصلاحات داریم .
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه تابستان خوبی در انتظار بازار سرمایه است، اضافه کرد:از سوی دیگر همواره سال‌های آخر ریاست جمهوری سال‌های
خوبی برای بازار سرمایه است بنابراین انتظار می‌رود که سال جاری و سال آینده برای بازار خوب باشد.
ساسانی در پایان گفت: به نظرم شاخص تا ۷۶ هزار و ۴۰۰ واحد افت خواهد کرد و اگر از آن نقطه مسیر عوض شود انتظار رشد تا محدوده ۸۰ هزار و ۳۰۰ تا ۸۱ هزار واحد وجود خواهد داشت و اگر در این نقطه متوقف شود اصلاح رخ می‌دهد و احتمالا ت محدوده ۷۴ هزار واحد افت می‌کند و پیش بینی بنده این است که پس از آن احتمالا در سه ماهه دوم و سوم سال جاری تا ۸۹ هزار واحد رشد می‌کند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*