اخبار تصادفی

دور دوم عرضه سهام بزرگ‌ترین شرکت‌دولتی

سازمان خصوصی سازی قصد دارد بعد از عرضه پنج درصد از سهام هلدینگ خلیج فارس و فروش این سهم در وقت اضافه در تاریخ ۲۷ فروردین در آستانه یک ماهگی ورود بزرگ ترین شرکت دولتی به بورس بلوک ۱۷ درصدی این شرکت را در بورس تهران عرضه کند.

به این ترتیب با آگهی عرضه این سهم توسط سازمان خصوصی سازی جزئیات عرضه اعلام شده و قرار است چهار میلیارد و ۲۱۴ میلیون و ۶۴ هزار و ۳۷۰ سهم معادل ۱۷ درصد از سهام به قیمت تابلو بورس در روز عرضه به اضافه ۳۰ درصد به شرط آنکه از مبلغ ۱۳۰۰ تومان کمتر نباشد در بورس تهران عرضه می‌شود.
عرضه بلوکی بزرگ ترین شرکت بورسی ۳۰ درصد نقد و اقساط چهار ساله بوده و حداکثر مهلت پرداخت ثمن نقدی ۲۰ روز معاملاتی تعیین شده است.
در حالی زمان قطعی عرضه این بلوک توسط شرکت بورس تهران اعلام می‌شود که دولت ۵۵ درصد و سهام عدالت ۴۰ درصد در این شرکت سهم دارند و پنج درصد از سهام این شرکت نیز از طریق کشف قیمت در بورس تهران به فروش رفته است.
خریداران این شرکت بزرگ دولتی باید توجه کنند که شرایط عرضه یوتولیتی توسط شرکتهای پتروشیمی‌فجر و مبینبا شرایط رقابتی برای کلیه استفاده کنندگان زیر مجموعه شامل شرکتهای زیر مجموعه هلدینگ و شرکتهای پتروشیمی‌متعلق به بخش خصوصی خواهد بود و شورای رقابت ناظر بر عرضه یوتولیتی خواهد بود.
همچنین شرکت پتروشیمی‌خلیج فارس موظف است قراردادهای بلند مدتی را که دو شرکت پتروشیمی‌مبین و فجر با شرکتهای زیر مجموعه هلدینگ و شرکتهای پتروشیمی‌متعلق به بخش غیر دولتی داشته است را رعایت کرده و الزام به اجرای آن را تعهد می‌کند.
این در حالی است که خریدار ملزم است از اعمال رویه‌های ضد رقابتی و انحصاری پرهیز کند در غیر این صورت مشمول مقررات اجرایی شورای رقابت می‌شود.
پنج درصد از سهام هلدینگ خلیج فارس برای اولین بار در روز ۲۸ اسفند سال گذشته در بورس تهران عرضه شد که به علت قیمت بالای عرضه کننده این سهم به فروش نرفت؛به این ترتیب در روز ۲۷ فروردین ماه سازمان خصوصی تصمیم گرفت تا بار دیگر سهام بزرگ ترین شرکت دولتی را در بورس تهران عرضه کند که در زمان دومین عرضه نیز به دلیل تفاوت قیمت خریدار و فروشنده تنها ۲۶۷ میلیون سهم هلدینگ خلیج فارس به قیمت ۸۰۰ تومان مورد معامله قرار گرفت که به دلیل به حد نصاب نرسیدن معامله و عدم استقبال سهامداران زمان معاملات تمدید شد.
به این ترتیب بزرگ ترین شرکت اصل چهل و چهاری در وقت اضافه به قیمت ۷۵۰ تومان به فروش رسید و بزرگ ترین خصوصی سازی تاریخ به وقوع پیوست. در حال حاضر قیمت این سهم پس از فراز و فرودهای زیاد در طول این یک ماه به قیمت ۹۵۷ تومان رسیده است.

منبع:             ایسنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*