اخبار تصادفی

دولت: قیمت‌گاز پتروشیمی‌ها را ۴برابر کنید

مجلس: مخالفیم

دولت طرح پیشنهادی افزایش ۴ برابری قیمت گاز پتروشیمی‌ها را به مجلس ارائه کرده است و هر چند تاکنون اهالی بهارستان با اجرای این پیشنهاد در قالب لایحه بودجه مخالفت کرده‌اند اما مسئولان وزارت نفت افزایش قیمت گاز پتروشیمی‌ها در سالجاری را قطعی می‌دانند.

در حال حاضر به‌طور متوسط روزانه ۳۵ تا ۴۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی به عنوان سوخت و خوراک تحویل صنایع پتروشیمی‌می‌شود که حجم گاز تحویلی در صورت افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی‌به ۱۰۰ میلیون تن از مرز ۱۳۰ میلیون مترمکعب در روز فراتر خواهد رفت.
بر این اساس وجود ۳۳ تریلیون مترمکعب ذخایر گاز طبیعی مهمترین مزیت توسعه صنعت پتروشیمی‌در مقایسه با عربستان سعودی به عنوان مهمترین رقیب پتروشیمی‌ایران در منطقه خاورمیانه است.
با این وجود از دید سرمایه گذاران بخش خصوصی نامشخص بودن و بعضا گرانی قیمت خوراک گاز طبیعی به پاشنه آشیلی بریا توسعه این صنعت کارآفرین تبدیل شده است هر چند مسئولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی‌معتقدند ایران ارزان‌ترین خوراک گازی را تحویل صنایع پتروشیمی‌می‌دهد.
عبدالحسین بیات مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی‌با بیان اینکه در شرایط فعلی قیمت هر مترمکعب گاز طبیعی تحویلی به صنایع پتروشیمی‌به عنوان سوخت و یا خوراک ۷۰ تومان است، اخیرا خواستار توازن و تناسب بین قیمت خوراک مایع و گازی پتروشیمی‌ها شده است.
با این وجود پیشنهاد دولت مبنی بر با الحاق یک بند به لایحه بودجه سالجاری مبنی بر مکلف کردن دولت به منظور ایجاد تعادل در قیمت خوراک پتروشیمی‌ها (مایع و گاز) با مخالفت نمایندگان مجلس روبرو شد.
در همین حال موید حسینی صدر عضو کمیسیون صنعت مجلس با اشاره به پیشنهاد وزارت نفت مبنی بر افزایش قیمت خوراک گاز طبیعی از سه سنت فعلی به ۱۳ سنت به ازای هر متر مکعب در تشریح استدلال این افزایش قیمت تاکید می‌کند: پتروشیمی‌هایی که خوراک نفتا دریافت می‌کنند زیان‌ده شده اند از این رو باید قیمت گاز هم افزایش یابد.
از سوی دیگر هر چند مجلس تاکنون در برابر افزایش ۴ برابری قیمت گاز پتروشیمی‌ها مقاومت کرده است اما رمضان اولادی مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی‌افزایش قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌ها در سالجاری را قطعی اعلام کرده است.
این مقام مسئول با اشاره به برگزاری جلساتی با وزارت نفت، تصریح کرد: در این نشست‌ها قیمت‌های مختلفی برای خوراک گاز پتروشیمی‌ها ارائه شد که این قیمت‌ها از ۱۱ سنت تا ۱۷ سنت در ازای هر مترمکعب خوراک گاز است.

قیمت گاز صنایع پتروشیمی‌در منطقه خاورمیانه
نام کشور میزان قیمت گاز به ازای هر مترمکعب
بحرین ۷ سنت
ایران پیشنهاد افزایش به ۱۳ سنت
مصر ۵٫۳ سنت
کویت ۴٫۲ سنت
امارات متحده عربی ۵٫۱۲ سنت
قطر ۶ سنت
عربستان سعودی ۳ سنت

پتروشیمی‌چوب دلار گران را می‌خورد
محمدحسن پیوندی درباره پیشنهاد اخیر افزایش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها به مجلس، ضمن مخالفت با افزایش قیمت گاز صنایع پتروشیمی، گفت: ذخایر عظیم گاز طبیعی برای صنعت پتروشیمی‌یک مزیت به شمار می‌رود و افزایش قیمت گاز منجر به کاهش انگیزه سرمایه‌گذاران بخش خصوی در صنعت پتروشیمی‌خواهد شد.
این کارشناس اقتصاد انرژی با اعلام اینکه در شرایط فعلی توسعه صنعت پتروشیمی‌علاوه بر کاهش صادرات نفت و گاز خام، اشتغال آفرینی و توسعه صنعتی کشور را به همراه دارد، تصریح کرد: در شرایط فعلی حدود پنج درصد از کل هیدروکربور تولیدی کشور شامل نفت و گاز خام به صنایع پتروشیمی‌تحویل داده می‌شود.
این عضو انجمن مهندسین شیمی‌و پلیمر ایران با اعلام اینکه با وجود اختصاص تنها ۵ درصد کل هیدروکربور کشور به خوراک صنعت پتروشیمی‌اما بیش از ۴۰ درصد صادرات غیرنفتی کشور از محل تولید و صادرات پتروشیمی‌محقق می‌شود، اظهار داشت: از این رو باید گاز را با قیمتی مشابه کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به صنایع پتروشیمی‌داخلی تحویل داده شود تا امکان رقابت با کشورهای همسایه در توسعه صنعت پتروشیمی‌فراهم شود.
وی با یادآوری اینکه دولت با استدلال افزایش قیمت ارز اقدام به افزایش قیمت گاز صنایع پتروشیمی‌کرده است، گفت: تغییرات شدید نرخ برابری ارز به دلایل دیگری در بخش و تصمیمات خاص اقتصادی اتفاق افتاده و یک شرائط استثنا است و نه یک قائده از این رو این استدلال مبنی بر ایجاد توازن قیمتی بین خوراک مایع واتان را با گران کردن اتان صحیح نیست.
پیوندی با یادآوری اینکه دولت یا باید اتان را بسوزاند و یا با قیمتی مناسب در اختیار پتروشیمی‌ها قرار دهد زیرا امکان صادرات اتان وجود ندارد، تبیین کرد: رقیب تولید اتیلن سوزاندن در بخش انرژی است پس بهتر است ایجاد ارزش افزوده کنیم .راه حل ایجاد توازن در زمان واگذاری‌ها به بخش خصوصی بوده است.
این کارشناس اقتصادی، افزود: اول دولت می‌توانست واحدهای تولیدکننده اتیلن چه مایع و چه با خوراک اتان را واگذار نکند یا در واگذاری واحدهای اتیلنی سهام متناسبی از هر دو نوع خوراک را به یک متقاضی واگذار می‌کرد.
وی در پایان با تاکید بر اینکه افزایش قیمت گاز پتروشیمی‌ها به دلیل افزایش قیمت دلار به هیچ وجه منطقی به نظر نمی‌رسد، خاطرنشان کرد: ایران باید به پشتوانه ذخایر گازی همچون میدان پارس جنوبی و تعیین قیمت منطقی برای فروش گاز از این مزیت طبیعی به‌منظور توسعه صنعت پتروشیمی‌و جلوافتادگی از رقبای منطقه‌ای استفاده بهینه کند.

منبع:  مهر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*