اخبار تصادفی

رشد بازار با عرضه خلیج فارس

  بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد ادامه اصلاح قیمتی گروه پیشرو بازار به ویژه پالایشگاه‌ها بود؛ هر چند که عرضه سهام هلدینگ خلیج فارس به میزان حجم مبنا موجب شد تا شاخص از بند سقوط رها شود.

در بازار دیروز عرضه هلدینگ خلیج فارس نزدیک به ۱۷۰واحد تاثیر مثبت داشت که در نهایت موجب رقم خوردن ۸/۴۵واحد رشد شاخص شد.در همین حال دیروز همچنان نمادهای پیشرو بازار در گروه پالایشگاهی با عرضه‌های سنگینی دست به گریبان بودند که تلاشهای چند باره برای کنترل این عرضه‌ها تنها در نمادهای پالایشگاه‌های تهران و شیراز همراه با موفقیت بود و سه نماد بندرعباس، اصفهان و تبریز با عدم تعادل کار خود را تمام کردند. در بازار دیروز اقبال معامله‌گران به سوی گروه پتروشیمی‌گرایش داشت؛ جایی که بهای متانول در بازار جهانی از ۴۰۰دلار عبور کرده و توانسته امیدواری‌هایی را ایجاد کند. در همین حال شایعاتی در مورد افزایش چشمگیر بهای اوره داخلی نیز در کنار عرضه اولیه پتروشیمی‌خراسان پنجمین تولید‌کننده بزرگ اوره کشور با سهم ۱۱ درصدی از تولید کشور موجب بهبود شرایط گروه پتروشیمی‌بود.
این در حالی است که انتظار برای ارائه گزارش ۱۲ماهه شرکت‌های متوقف نیز همچنان بر این گروه سنگینی می‌کند. دیروز نماد مارون نیز احتمالا برای اعلام تعدیل جدید، در میانه بازار به صورت مجاز محفوظ درآمد که همین امر شایعاتی را با خود به همراه داشت. از سوی دیگر کارشناسان بازار شاهد بحث‌هایی در مورد وضعیت پتروشیمی‌خراسان بودند؛ مسائلی نظیر عدم ارتباط ریلی و دریایی این شرکت با بازارهای جهانی، ضریب مصرف بیشتر آمونیاک در فرآیند تولید اوره این شرکت و همچنین سابقه نه چندان دلچسب هلدینگ نفت و گاز تامین در عرضه اولیه موجب شده است معامله‌گران انتظارات خود را از این عرضه اولیه تعدیل کنند.
در بازار دیروز همچنین معامله‌گران با دقت تحولات مجلس شورای اسلامی‌را دنبال می‌کردند که در این بخش دیروز اعلام شد بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق به پایان رسیده و به زودی لایحه به صحن مجلس خواهد رفت.
در همین رابطه عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس با بیان اینکه تغییری در ارقام کلی بودجه به وجود نیامده است، گفت: تنها رقم ۵ هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی اختصاص پیدا کرد که این رقم از طریق فروش اوراق مشارکت تامین می‌شود و به طرح‌های نیمه‌تمام استان‌ها می‌رسد.
هاشمی‌اضافه کرد: برخی پیشنهادهای نمایندگان درباره بودجه و جمع‌بندی و تراز بودجه باقی مانده است.
در همین حال وضعیت ارز در لایحه بودجه از اهمیت برخوردار است؛ در همین رابطه معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی با اشاره به تک نرخی شدن ارز از زمان ابلاغ قانون بودجه سال ۹۲، گفت: تا آن زمان مطابق با سال ۹۱ به کالاهای اساسی ارز با نرخ مرجع اختصاص داده می‌شود و پس از آن و به میزان ما‌به‌التفاوت آن با ارز ۲۴۵۰ تومان یارانه داده می‌شود.
رحیم ممبینی در گفت‌وگو با «ایسنا»، درباره تک‌نرخی شدن ارز گفت: در محاسبات بودجه‌ای، برای ارز یک نرخ داریم که همان ۲۴۵۰ تومان است.
وی در ادامه تصریح کرد: برای کالاهای گروه یک و دو، نهاده‌های کشاورزی و دامی‌که در سال ۹۱ از ارز با نرخ مرجع استفاده می‌کردند، در سال ۹۲ یارانه مناسبی پیش‌بینی کردیم.
معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی با اشاره به این که این امر به شفاف‌سازی کمک می‌کند، گفت: در واقع با این اقدام قیمت کالا برای مصرف‌کننده تغییری نمی‌کند و فقط برای این که بانک مرکزی در محاسبات یک نرخ داشته باشد، این تصمیم گرفته شده است.
در بازار دیروز در نماد مخابرات رییس شورای رقابت گفت: نرخ مکالمات تلفن ثابت تا چند روز آینده مشخص و برای اجرا، ابلاغ می‌شود و در حال حاضر هیچ رقمی‌قطعی نیست.
جمشید پژویان در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه درخواست مخابرات برای افزایش تعرفه تا چند روز آینده نهایی می‌شود، اظهار کرد: مخابرات معتقد است که فرمول شورای رقابت برای افزایش تعرفه‌ای که دو سال گذشته وضع شده، مطابق با نرخ تورمی‌روز نیست و در برخی پارامترها باید تغییراتی ایجاد شود.
وی گفت: از همین رو درخواست‌شان به شورا رسیده و کارگروه در حال بررسی آن است تا در صورت بجا بودن، اعمال شود.
وی همچنین با رد هرگونه افزایش قطعی چهار تا ۱۲ درصدی نرخ تعرفه‌ها، اذعان کرد: تاکنون هیچ‌گونه عدد و رقمی‌قطعی نشده اما تا چند روز آینده تکلیف این بخش نیز روشن خواهد شد و آیین‌نامه را به مخابرات ابلاغ خواهیم کرد.
سال گذشته افزایش ۱۰ درصدی نرخ مکالمات، هزینه هر پالس را به ۳/۵۱ ریال رساند و مدیر عامل مخابرات نیز با اشاره به اینکه از میان ۱۹۶ کشور جهان از منظر تعرفه، پایین‌ترین نرخ را داریم خواستار این شده که شورای رقابت در اصلاحیه فرمول محاسبه نرخ مکالمات ثابت، تورم ۴۲ درصدی و ارز سه هزار و ۵۰۰ تومانی را نیز در نظر بگیرد.
در گروه غذایی، شنیده‌ها حکایت از توافق بر سر افزایش قیمت برخی از انواع روغن خوراکی تا سطح ۲۵درصد دارد. انتظار می‌رود دو شرکت صنعتی بهشهر و مارگارین توام با گزارش‌های سه ماهه تعدیل سودی را اعلام کنند.
در گروه بانکی دیروز پست بانک شامل ضوابط رفع گره‌های معاملاتی بود که توانست ۱۲درصد رشد کند.
در مجموع بازار دیروز بازاری توام با اصلاح قیمتی بود که در آن ۲۶۸میلیاردتومان سهام معامله شد که ۶/۱۹ درصد آن معامله ۱/۵۸ میلیون سهم بندر‌عباس تشکیل داد. از ۲۵۳نمادی که به روی تابلو رفتند نیز ۱۳۳نماد با کاهش قیمت و ۱۱۵نماد با رشد ارزش معامله شدند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*