اخبار تصادفی

رشد شاخص بورس از مرداد ماه

شاخص کل بورس در هفته گذشته نوسان چندانی نداشت و پرونده کاری هفته گذشته بازار سرمایه، در مجموع با رشد هفتگی ۲۹۶ واحدی بسته شد. شاخص کل بورس در روز شنبه هفته گذشته کار خود را با رقم ۷۳ هزار و ۶۴۴ واحد آغاز کرد و در روز چهارشنبه با ثبت رقم ۷۳ هزارو ۹۴۰ واحد به پایان رساند.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، در روز سه شنبه گذشته، شاخص کل با رشد ۴۴۷ واحدی به کانال ۷۴ هزار واحدی وارد شد اما در روز چهارشنبه با افت ۲۵۰ واحدی به کانال ۷۳ هزار واحدی بازگشت.
مهدی بزرگی، تحلیلگر بازار سرمایه درباره وضعیت نوسان شاخص بورس در هفته گذشته، افزود: رشد و افت شاخص بورس در هفته ای که گذشته تحت تاثیر عوامل تکنیکال بود و هیچ علت بنیادی در آن دخالت نداشت.
وی با بیان اینکه شاخص کل بورس در هفته کاری منتهی به یکم تیرماه به کف کانال (پایین ترین میزان قیمت) رسید و در نتیجه صعودی کوتاه مدت داشت، ادامه داد: در هفته گذشته، شاخص کل بورس با رشد خود به سقف کانال (بالاترین میزان رشد) برخورد کرد و به همین دلیل در روز چهارشنبه، دچار افت ۲۵۰ واحدی شد.
این تحلیلگر بازار سرمایه درباره تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر فعالیت بازار سرمایه، گفت: کاهش نرخ سود بانکی، تاثیر عمده ای بر رشد شاخص نداشته است، زیرا اکنون برخی صندوق‌های سرمایه گذاری، نرخ سود زیادی را پرداخت می‌کنند که برای سرمایه گذاران جذابیت دارد.
وی افزود: حجم معاملات بازار سرمایه در روزهای اخیر، رشد چندانی نداشته است که نشان می‌دهد سرمایه‌های جدیدی به علت کاهش نرخ سود بانکی وارد بورس نشده است.
این تحلیلگر بازار سرمایه درباره روند حرکت شاخص بورس در هفته جاری نیز گفت: با توجه به رشد شاخص در هفته گذشته و رسیدن به سقف تکنیکال، احتمالا روند حرکت شاخص در هفته پیش رو، نزولی خواهد شد.
این کارشناس بازار سرمایه یادآورشد: شاخص کل بورس، توان عبور از مقاومت‌های پیش رو را ندارد و اکنون اخبار بنیادی که حرکت صعودی شاخص را حمایت کند، وجود ندارد.
وی ورود شاخص کل بورس به روند نزولی را یادآور شد و اضافه کرد: شاخص کل بورس از نیمه فروردین ماه امسال در کانال نزولی قرار گرفته و به نظر می‌رسد که تا مردادماه نیز ادامه داشته باشد.
این تحلیلگر بازار سرمایه اضافه کرد: بر اساس تحلیل تکنیکال، روند نزولی شاخص کل تا اوایل مردادماه ادامه می‌یابد و سپس وارد مدار رشد خواهد شد.
بزرگی، به گشایش‌های صنعت بانکداری در هفته‌های آتی اشاره کرد و گفت: مجلس دهم دو تبصره ای که مجلس نهم از قانون بودجه حذف کرده بود را دوباره تصویب کرد که با اجرایی شدن آنها، فعالیت بانک‌ها بهبود می‌یابد.
وی افزود: مصوبه‌های مجلس دهم درباره افزایش سرمایه بانک‌ها و پرداخت بدهی دولت به بانک‌ها، سبب می‌شود رقابت ناسالم بانک‌ها برای جذب سپرده‌ها از طریق افزایش سود بانکی، متوقف شود.
بزرگی، درباره وضعیت انتشار گزارش‌های سه ماهه مجامع شرکت‌های بورسی نیز گفت: گزارش‌های شرکت‌ها همچنان خنثی خواهند بود و در آنها هیچ مطلب جالب توجهی که تعیین کننده باشد، وجود نخواهد داشت.
این کارشناس بازار سرمایه یادآورشد: در هفته‌های اخیر، اتفاق بنیادی چشمگیری رخ نداده که بخواهیم تاثیر آن را در گزارش‌های سه ماهه شرکت‌ها شاهد باشیم.
تحلیل وضعیت بازار سرمایه به دو روش «تحلیل تکنیکال و بنیادی» انجام می‌شود؛ تحلیل تکنیکال یا فنی، روشی برای پیش‌ بینی قیمت‌ها در بازار سرمایه از طریق مطالعه وضعیت گذشته بازار و حرکت شاخص است. اما تحلیل بنیادین شامل تحلیل گزارش‌های مالی و سلامت مالی شرکت، مدیریت و امتیازات رقابتی، رقبا و بازارهای مربوطه‌ است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*