اخبار تصادفی

رشد نیم‌درصدی بورس

 شاخص کل هم با ٢۴٠ واحد افزایش به ٧٨هزارو ۶٨٨ واحد صعود کرد. ارزش معاملات دیروز بورس ٣١٣‌ میلیارد تومان بود که تقریبا حدود ٣۵ درصد این معاملات در سهام شرکت‌های خودرویی انجام شد. سهام خودرو در ابتدای معاملات روند مثبتی داشت؛ اما در اواسط بازار روند کاهشی به خود گرفت و در نهایت سهام سایپا و پارس خودرو با صف خرید روبه‌رو شدند؛ ولی ایران‌خودرو، ایران‌خودرو دیزل و زامیاد معاملات خود را با کاهش قیمت به پایان رساندند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق ، گروه سرمایه‌گذاری با ٢٠‌ میلیارد تومان ارزش معاملات، توانست رتبه دوم را به دست آورد گرچه ٧۵ درصد آن مربوط به دادوستد سهام سرمایه‌گذاری سایپا است که دارای پرتفوی خودرویی است. کانه‌های فلزی هم با ١٩ ‌میلیارد تومان معامله در رتبه سوم گروهی بازار قرار گرفتند. افزایش قیمت جهانی سنگ ‌آهن سبب رشد گردش معاملات در این گروه شده است. به همین دلیل سهام چادرملو با ۶٨ واحد تأثیرگذاری مثبت بر شاخص توانست مؤثرترین سهام در رشد شاخص باشد. دیروز سهام ایران‌خودرو با ٢٧ ‌میلیارد تومان و سایپا با ٢۵,٨‌ میلیارد تومان دادوستد در رتبه‌های اول و دوم معاملات شرکت‌ها قرار گرفتند.

در فرابورس حجم معاملات ١١٠‌ میلیارد تومان بود که تقریبا ۴٠ درصد آن مربوط به اوراق است. بیشترین دادوستد به سهام ذوب آهن با ارزش ١٠‌ میلیارد تومان اختصاص یافت و شرکت برق عسلویه مپنا با هشت ‌میلیارد تومان گردش معاملاتی در رتبه دوم قرار گرفت. شرکت پتروشیمی‌سرمایه‌گذاری ایرانیان با نماد پترول از بازار فرابورس به بورس اوراق بهادار تهران انتقال یافت و در قیمت هزارو ۵۵٧ بسته شد. دیروز نماد معاملاتی شرکت‌های سیمان ارومیه با توجه به ارائه صورت‌های مالی سال مالی ٩۴ و ارتباطات سیار ایران پس از برگزاری مجمع عمومی، بازگشایی شدند. سیمان ارومیه سود خود را از ۵١١ ریال به ٣۴٧ ریال کاهش داد؛ ولی بازگشایی نماد سهم موفق نبود. ارتباطات سیار ایران در مجمع به‌ازای هر سهم ۶٠٢ تومان سود تقسیم کرد و در قیمت دوهزارو ٩۵۵ تومان بازگشایی شد که دو درصد نسبت به قیمت معادلی کاهش یافت. شرکت پالایش نفت تهران قرار است به مقدار ۵٠درصد از محل سود انباشته افزایش سرمایه دهد.

به این ترتیب سرمایه شرکت از ٨٠٠‌ میلیارد تومان به هزارو ٢٠٠‌میلیارد تومان افزایش می‌یابد. این افزایش برای اصلاح ساختار مالی و جبران مخارج سرمایه‌گذاری‌های قبلی انجام می‌شود.  مجمع سال مالی ٩۴ فراوردهای نسوز پارس برگزار شد و شرکت به‌ازای هر سهم هزارو ۶٩۴ ریال سود کسب کرد. این شرکت به‌تازگی با تغییر سهام‌دار عمده و مدیریت توانست از یک شرکت زیانده خارج شود. با‌این‌حال سود امسال شرکت، صرف پوشش زیان‌های شرکت شد و سودی برای سهام‌داران تقسیم نشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*