اخبار تصادفی

رشد۳۳درصدی تقسیم سود صنایع بورسی

سود تقسیمی‌شرکت‌های بورسی در پایان نیمه مردادماه امسال با رشدی ۳۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به رقم ۱۷۰ هزار و ۸۹۵ میلیارد ریال رسید.

آمارها نشان می‌دهد ، سود تقسیمی‌شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در پایان مردادماه سال ۹۱ مبلغ ۱۲۸ هزار و ۱۱۱ میلیارد ریال بود که این رقم با رشدی ۳۳ درصدی در امسال به رقم ۱۷۰ هزار و ۸۹۵ میلیارد ریال رسید.

این در حالی است که ۳۱۲ شرکت بورسی در پایان سال ۹۱ مبلغ ۱۶۹ هزار و ۷۳۳ میلیارد ریال درآمد واقعی خود را میان سهامدارانشان تقسیم کرده بودند که این رقم نیز در نیمه مردادماه امسال ارتقا یافت.

بر اساس این گزارش، ۲۱۳ شرکت بورسی در مجامعی که تا نیمه مردادماه امسال برگزار کردند در برابر تحقق درآمد بیش از ۲۱۹ هزار و ۵۶۷ میلیارد ریال، بالغ بر ۱۷۰ هزار و ۸۹۵ میلیارد ریال را در مجامع خود تقسیم کردند که این رقم عددی معادل ۷۵ درصد از کل درآمد واقعی این شرکت‌هاست.

گروه دباغی، پرداخت چرم و ساخت انواع پاپوش ۱۰۰ درصد، محصولات شیمیایی ۹۸ درصد، کشاورزی، دامپروری و خدمات وابسته به آن ۹۷ درصد و مخابرات ۹۶ از درآمد خود را به سهامداران خود پرداخت کردند تا در صدر تقسیم سود شرکت‌های بورسی قرار گیرند.

بر اساس این گزارش در میان صنایع بورسی، ۲۰ شرکت حاضر در گروه فلزات اساسی، ۶۶ هزار و ۲۷ میلیارد ریال درآمد واقعی کسب کردند که با تقسیم سودی ۷۸ درصدی، ۵۱ هزار و ۳۹۲ میلیارد ریال سود به حساب سهامداران خود واریز کردند.

همچنین استخراج کانه‌های فلزی با ۳۰ هزار و ۱۸۱ میلیارد ریال و محصولات شیمیایی با ۲۰ هزار و ۵۸۴ میلیارد ریال تقسیم سود در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه، مخابرات با ۱۹ هزار و ۴۹۶ میلیارد ریال، بانک‌ها، موسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی با ۱۹ هزار و ۴۵۱ میلیارد ریال،شرکت‌های چند رشته ای صنعتی با ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال، فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته ای با ۴ هزار و ۴۷۹ میلیارد ریال، مواد و محصولات دارویی با ۴ هزار و ۴۲۳ میلیارد ریال، سیمان، آهک و گچ با ۳ هزار و ۴۷۹ میلیارد ریال و سرمایه گذاری‌ها با یک هزار و ۹۲۲ میلیارد ریال در مکان‌های سوم تا دهم بیشترین تقسیم سود صنایع بورسی ایستاده اند.

افزایش متوسط سود تقسیمی  

متوسط سود تقسیمی‌هر سهم شرکت‌های بورسی در پایان سال ۹۱ مبلغ ۳۹۲ ریال بود که این رقم با رشدی ۱۷۷ ریالی به ۵۶۹ ریال رسیده است.

گروه کشاورزی، دامپروری و خدمات وابسته به آن با ۳۴۰۰ ریال، محصولات شیمیایی با ۲۷۲۷ ریال، فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته ای با ۱۶۰۴ ریال، استخراج کانه‌های فلزی با ۱۴۵۳ ریال و قند و شکر با ۱۰۷۴ ریال در رتبه‌های اول تا پنجم بیشترین متوسط سود تقسیمی‌تا نیمه مردادماه امسال قرار دارند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*