اخبار تصادفی

روزهای خوش بازار سرمایه به پایان رسید؟

اقتصاد آنلاین– سمانه برمخ شاد؛ تغییر وضعیت بازار سرمایه و آغاز روند نزولی شاخص که از هفدهم فروردین ماه به آهستگی شروع شد، در هفته گذشته شدید تر شده و امروز نیز از هفته گذشته پیشی گرفت، در چنین شرایطی به نظر می‌رسد سهامداران با توجه به اینکه طی ماه‌های اخیر رشد قابل قبولی را شاهد بودند، اکنون برای پیش گیری از کاهش سودی که کسب کردند فروش سهام را به ماندن در بازار ترجیح داده اند، رفتاری که به اعتقاد برخی کارشناسان بازار سرمایه هیجانی است.
در این راستا، مهدی افضلیان، کارشناس بازار سرمایه، در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین با بیان اینکه گروه خودرویی باعث رشد بازار سرمایه طی ماه‌های گذشته شده بود، تصریح کرد:در واقع پس از برجام با اخبار مثبتی که در زمینه مشارکت خودروسازان داخلی با شرکت‌های خارجی منتشر شد، شاهد رشد در گروه خودرویی بودیم به طوری که رشد مورد انتظار در یک سال طی حدود یک ماه محقق شد.
وی ادامه داد:انتظار می‌رفت که اخبار مثبتی درادامه این روند منتشر شود تا روند رو به رشد این سهام ادامه داشته باشد اما این خبرها ادامه نداشت و در شرایط فعلی اخبار منفی مانند اظهار نظر رییس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه طرف‌های مذاکره به تعهدات وفادار نبوده اند و همچنین مسائل مربوط به سوییفت دست به دست داده تا بازار دچار ترس شود.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار در شرایط فعلی لیدر محور است و گروه خودرویی این نقش را به عهده دارد، گفت:در این شرایط وقتی با ریزش سهام گروه خودرو سایر  نمادها نیز از گروه خودرو پیروی می‌کنند و دچار افت می‌شوند و حتی می‌توان گفت که برخی سهامداران در حال خروج سرمایه خود از بازار هستند.
افضلیان با بیان اینکه به نظر می‌رسد بازار سرمایه وارد فاز اصلاح شده است، تاکید کرد:به نظر می‌رسد بازار طی دو سه روز آینده باز هم شاهد اصلاح خواهد داشت و سپس به ثبات می‌رسد، به عبارت دیگر پایان این اصلاح منوط به رشد مجدد بازار نیست و بازار حالت نوسانی به خود می‌گیرد به طوری که گاهی مثبت و گاهی منفی می‌شود که این روند تا خرداد ماه ادامه خواهد داشت.
وی همچنین به انتشار گزارش‌های ۱۲ ماهه شرکت‌ها اشاره و اظهار کرد:در چنین شرایطی سرمایه گذاران خرد یا باید سرمایه شان را از بازار خارج کنند و یا نوع دیدگاهشان را به بازار تغییر داده و رویکرد میان مدت و بلند مدت به بازار داشته باشند.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه به اعتقاد من چشم انداز بازار سرمایه در میان مدت و بلند مدت روشن است، خاطرنشان کرد:تشکیل صف فروش به معنای رفتار هیجانی و محتاطانه است چرا که بازار رشد ۶۰-۷۰ درصدی در گروه خودرویی و حدود ۲۰ درصدی را در سایر گروه‌ها شاهد بوده و زمانی که بازار وارد روند نزولی می‌شود افراد اقدام به خروج از بازار می‌کنند.
نموار زیر تغییرات شاخص بازار سرمایه را نشان می‌دهد:

جدول زیر وضعیت عرضه و صف فروش را در بازار نشان می‌دهد:

جدول زیر میزان تاثیر نمادها بر شاخص را نشان می‌دهد:

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*