اخبار تصادفی

روز آرام معاملاتی سهام بزرگ

 این افزایش شاخص بازار سرمایه  به‌نوعی در جهت تعدیل حرکت‌های کاهشی شاخص در هفته گذشته صورت پذیرفت. نکته مهم در معاملات، توجه شاخص و معاملات به سهام کوچک بود که بیشتر معاملات در شرکت‌های به نسبت کوچک صنایع انجام شد و در مقایسه با روزهای گذشته و تأثیر شدید سهام بزرگ، شاهد چرخش معاملات به سمت سهامی‌هستیم که نسبت به لیدرهای بازار، مانند ایران‌خودرو، سایپا، فولاد و دیگر شرکت‌ها، کوچک‌تر  هستند. این امر می‌­تواند بیان کند که با توجه به شرایط موجود در صنایع و وضعیت سیستماتیک حاکم بر آنها، دور از ذهن نیست که در آینده نزدیک بیشتر جریان بازار به سهام کوچک‌تر جلب شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق ، ارزش معاملات روز شنبه برابر ١۵٠.٣ میلیارد تومان بود که نشان از معاملات نه‌چندان پرحجم بازار در نمادهای مختلف دارد. نمادهای خودرو، وغدیر و وپاسار بیشترین تأثیر مثبت بر شاخص را گذاشتند و از سوی دیگر نمادهای پارسان و فارس بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشتند. در این بین در نماد چکاپا نیز پس از عرضه اولیه در هفته گذشته، شاهد معاملات پرحجمی‌بودیم گرچه بازهم این نماد با صف خرید همراه شد. گروه خودرو پس از معاملات پرحجم و نوساناتی که در هفته گذشته داشت در جهت تعدیل قیمتی، با رشد همراه شد. در گروه فلزات اساسی شاهد کاهش قیمتی در نماد فولاد بودیم. با توجه به کاهش قیمت جهانی به‌ویژه در فولاد، سرمایه‌گذاران در این صنایع به امید یک ثبات نسبی در بازار جهانی و داخلی محصولات هستند و تا زمانی که این وضعیت پایدار نشود، وضعیت ریسکی و نوسانی در این بخش باقی خواهد ماند.

در وضعیت حال حاضر بازار سرمایه بیشتر معامله گران از طریق سوداگری و به‌اصطلاح سفته‌بازی منجر به چرخش نقدینگی و تحرک در معاملات بازار سرمایه می‌شوند. بیشتر اهالی بازار چشم‌به‌راه گزارشات میان‌دوره‌ای و به‌ویژه گزارشات و صورت‌های سال مالی شرکت‌ها هستند که وضعیت شرکت‌ها را با نمای بهتری بررسی کنند. از سوی دیگر با توجه به رکود نسبی که در بخش‌های مختلف و صنایع از جمله صنعت ساختمانی حکم‌فرماست، در سیستم مالی بنا به گزارشات حجم درخور ‌توجهی از سرمایه و نقدینگی حبس شده است. این نقدینگی در صورت بهبود شرایط می‌تواند به تالار شیشه‌ای آورده شده و باعث تحرک بیشتر و رشد بازار شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*