اخبار تصادفی

روند سودآوری آتی “کچاد” در سه سناریو

شرکت چادرملو در خردادماه سال ۱۳۷۱ در دفتر ثبت شرکت‌های یزد به ثبت رسید. سپس به موجب مصوبه مجمع عمومی‌فوق العاده مورخ ۱۶ آبان ۷۷ مرکز شرکت به تهران منتقل و در اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری تهران به ثبت رسیده است. شخصیت حقوقی شرکت در مرداد ماه سال ۷۶ از دولتی به خصوصی تغییر یافته و مورخ ۷مرداد ۸۲ به شرکت سهامی‌و در تاریخ ۱۲ مهر۸۲ در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است.

موضوع فعالیت شرکت به طور خلاصه عبارتست از اکتشاف ,استخراج و بهره برداری از معادن سنگ آهن و تولید کنسانتره از آن، تولیدگندله، تولید سنگ آهن­های دانه بندی شده و تولید محصولات فولادی.

آمار مقداری تولید و فروش:

روند سود خالص شرکت:

پیش بینی صورت سود و زیان:

برای پیش بینی صورت سود و زیان ابتدا به پیش بینی مقدار فروش محصولات و پیش بینی بهای تمام شده محصولات فروش رفته می‌­پردازیم:

فروش:

مقدار فروش برای عملکرد کل سال ۹۱ براساس شش ماهه اول سال در قالب سه سناریوی بدبینانه، محتمل و خوشبینانه پیش بینی شده است.

نرخ فروش کنسانتره به شرکت­های فولاد مبارکه و خوزستان، به ترتیب ضرائب ۱۲ و ۱۰ درصد میانگین قیمت فروش شمش فولاد خوزستان می‌باشد. همچنین ضریب نرخ فروش گندله نیز برابر با ۲۳ درصد تعیین شده است. در نتیجه برای به دست آوردن مبلغ فروش شرکت به پیش بینی نرخ فروش محصولات فولاد خوزستان نیازمندیم:

حال با استفاده از پیش بینی صورت گرفته در نرخ فروش محصولات فولاد خوزستان به پیش بینی مبلغ فروش شرکت برای سال‌های ۹۱ و ۹۲ می­ پردازیم:

مبالغ به میلیون ریال

بهای تمام شده به ازای هر تن فروش:

شرکت بهای تمام شده به ازای هر تن فروش را برابر با ۲۲ درصد رشد نسبت به سال ۹۰ در نظر گرفته و در این تحلیل برای پیش بینی این فاکتور در سال ۹۱ همین میزان در نظر گرفته شده است. برای سال ۹۲ نیز نرخ رشدی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد برای سناریوهای بدبینانه، محتمل و خوشبینانه برآورد شده است.

برای هزینه‌های عمومی‌و اداری و درآمد‌های حاصل از سرمایه گذاری نیز به ترتیب نرخ رشدی بین ۲۰ تا ۲۵ و ۱۰ تا ۳۰ درصد در نظر گرفته شده است.

پیش بینی صورت سود و زیان بدون افزایش نرخ بهره مالکانه:

مبالغ به میلیون ریال

جدول فوق بدون در نظر گرفتن افزایش نرخ بهره مالکانه برای شرکت چادر ملو در نظر گرفته شده است. اما با توجه به اظهارات اخیر در مورد افزایش بهره مالکانه از ۲۲٫۶۰۰ به ۶۷٫۰۰۰ ریال به ازای هر تن فروش، می­توان بهای تمام شده محصولات فروش رفته را به ازای این افزایش نرخ محاسبه و به سود هر سهم جدیدی دست یافت. به طوری که ملاحظه می‌شود این افزایش نرخ برای بهره مالکانه تأثیر بسزایی در سود سهام شرکت ندارد.

پیش­ بینی صورت سود و زیان با در نظر گرفتن افزایش نرخ در بهره مالکانه:

ارقام به میلیون ریال

 تهیه کننده : نرگس نبوی

تایید کننده: دکتر سرهنگی

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*