اخبار تصادفی

روند منفی بورس تشدید شد

بورس تهران بعد از شروع کم رمق و ضعیف خود در معاملات رو گذشته، امروز روند کاهشی را تشدید کرد و با افت قیمت و تقاضا مواجه شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، به این ترتیب بورس تهران که در روزهای آخر سال۱۳۹۴ روزهای رویایی را تجربه کرده و بازدهی‌های چشمگیری نصیب همراهان خود کرده بود، در حال حاضر در فاز اصلاحی قرار گرفته و در حال استراحت است به طوری که به گفته ی کارشناسان اتفاق نگران کننده ای در بورس تهران رخ نداده و روند فعلی بورس کاملا طبیعی و منطقی است.

بر این اساس می‌توان گفت بورس تهران که در ماه‌های گذشته سودآوری آتی شرکتها را پس از اجرای برجام پیش خور کرده بود، اکنون در انتظار خبرهای جدید و همچنین انتشار گزارش‌های سه ماه شرکتها و برگزاری مجامع است تا با امید بیشتری بتواند به روند خود ادامه دهد.

بنابراین بررسی رفتار بازیگران بازار در روزهای آغازین سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد که بسیاری از خبرهای مثبت در خصوص آثار مثبت اجرای برجام و لغو تحریم‌ها ، عقد قراردادهای جدید خارجی و نیز رشد قیمت نفت پیش خور شده و بورس تهران اکنون به دنبال اثر واقعی خبرهای مثبت در شرکتهای مختلف است زیرا همانظور که مشاهده شد با وجود افزایش قیمت نفت در روزهای اخیر، شرکتهای پتروشیمی‌و پالایشگاهی واکنش خاصی به این خبر از خود نشان ندادند و بورس تهران به روند محتاطانه خود ادامه داد.

با این حال در بازار امروز که با افزایش عرضه و افت قیمت همراه شد، شرکتهای خودرویی به عنوان لیدر بازار سرمایه که در سه ماه اخیر بازدهی‌های رویایی را کسب کردند، روند نزولی به خود گرفتند و با افت قیمت و صف‌های طولانی فروش مواجه شدند که این اتفاق منجر به منفی شدن جو کلی بازار سرمایه و ریزش سایر سهم‌ها شد به طوری که در معاملات امروز شاخص بورس افت ۳۷۳ واحدی را تجربه کرد و در سطح ۸۰ هزار و ۲۸۰ واحد متوقف شد.

به این ترتیب در بازار امروز شرکتهای مخابرات، ایران خودرو، پالایشگاه بندرعباس، غدیر، هلدینگ خلیج فارس، بانک صادرات، پالایشگاه تبریز و ارتباطات سیار بیشترین تاثیر را در افت بورس گذاشتند و در مقابل شرکتهایی همچون کشتیرانی، صندوق بازنشستگی، پتروشیمی‌جم، فولاد مبارکه و تاپیکو تلاش کردند تا شاخص را به سمت مثبت شدن هدایت کنند.

علاوه بر این در بازار منفی امروز شرکتهایی همچون آتیه دماوند، تولید محور خودرو و سایپا آذین از تقاضای محدود خرید برخوردار شدند اما در طرف دیگر شرکتهای مطرح خودرویی همچون ایران خودرو، سرمایه گذاری سایپا و پار س خودرو با افزایش فشار فروش طرف عرضه را سنگین تر کردند.

این در حالی است که با وجود رفتن بورس به فاز استراحت همچنان فعالان بازار سرمایه با خوش بینی معاملات بازار را دنبال می‌کنند زیرا وضعیت بازار نشان می‌دهد که خروج نقدینگی شتابی نداشته و حجم و ارزش معاملات نیز در محدوده متعادلی قرار دارد به طوری که در معاملات امروز بیش از یک میلیارد و ۴۵۵ میلیون سهم به ارزش ۳۷۷ میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه نیز به سطح ۳۴۶ هزار میلیارد تومان رسید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*