اخبار تصادفی

روند نزولی در بورس تهران ادامه‌دار شد

در چهار روز از مجموع پنج روز معاملاتی هفته دوم خرداد ماه، بورس اوراق بهادار تهران روند نزولی را طی کرد و تنها در یک روز از معاملات این هفته شاخص کل از خود ۴۴ واحد رشد نشان داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، این روزها بورس اوراق بهادار تهران تحت تاثیر اخبارهایی از جمله انتخابات ریاست مجلس شورای اسلامی‌بود و هم اکنون که مجلس دهم رسما شروع به کار کرده، سرمایه گذاران منتظرند که بدانند سیاست‌های مجلس دهم در قبال بازار سرمایه چگونه رقم می‌خورد و آیا آن‌ها می‌توانند با قوانین اصلاحی روح تازه ای به بازار سرمایه بدمند یا خیر.

علاوه بر این، تعدادی از فعالان بازار سرمایه امید دارند که سود سپرده‌های بانکی کاهش یابد و با این کاهش سرمایه‌های خوابیده در حساب‌های بانکی در بورس سرازیر شوند؛ موضوعی که عده ای دیگر از کارشناسان اقتصادی به آن چندان خوش بین نیستند. چرا که معتقدند که اولا با کاهش اندکی در نرخ بهره، افراد ریسک گریز همچنان ریسک گریز می‌مانند و از طرفی کاهش دستوری نرخ بهره نه تنها امکان دارد به کار بازار سرمایه نیاید بلکه ممکن است گره ای باشد بر گره‌های اقتصادی ایران.

روند نزولی بورس تهران، آن هم در شرایط پسا تحریم ابهامات در بازار سرمایه ایران را بیش از پیش کرده و این ابهامات خود باعث شده عامه مردم از سرمایه گذاری در بورس چه به صورت مستقیم چه با مشاوره از موسسات سرمایه گذاری پرهیز کنند.

در هفته گذشته شاخص کل تالار شیشه ای با ۷۶۹ واحد کاهش نسبت به هفته اول خرداد ماه تا آستانه کانال ۷۶ هزار واحدی افت کرد و با این حساب با یک درصد کاهش روبرو شد.

در پنج روز کاری این هفته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به ۹۴۷۸ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۲٫۲ درصد افزایش یافته است. از طرفی ۴۵۴۱ میلیون سهم در ۳۵۴ هزار نوبت، مورد معامله قرار گرفت. این ارقام نسبت به هفته گذشته به ترتیب ۲۴٫۳ درصد و ۲۰ درصد افزایش را تجربه کردند.

در معاملات هفته دوم خرداد ماه شاخص بازار اول با ۷۵۳ واحد کاهش به رقم ۵۳ هزار و ۲۲۲ واحد رسید و شاخص بازار دوم با ۴۰۶ واحد کاهش عدد ۱۶۶ هزار و ۴۸۱ واحد را تجربه کرد. به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱٫۴ درصد کاهش و شاخص بازار دوم با ۰٫۲۴ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته مواجه شدند.

طی هفته جاری محصولات کاغذی با ۱۰٫۰۹ درصد، محصولت غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر با ۴٫۱۴ درصد، ابزارپزشکی، اپتیکی و اندازه گیری با ۴٫۰۷ درصد، ساخت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی با ۲٫۱۲ درصد و استخراج سایر معادن ۲٫۰۱ درصد بیشترین تغییر مثبت در شاخص را نسبت به سایر گروه‌ها به خود اختصاص دادند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*