اخبار تصادفی

رونق معاملات مس کاتد در هفته دوم تیر

 

آمارها نشان می‌دهد در این هفته خریداران برای خرید مس کاتد با یکدیگر به رقابت پرداختند که در نهایت همانگونه که قبلاً نیز پیش بینی شده بود ، بیشترین قیمت به ثبت رسیده ۸۹۷ ریال از قیمت پایه بالاتر پیشنهاد گردید و به این ترتیب رقابت ۶/۰ درصدی به ثبت رسید. وجود خریدار خارجی برای خرید این محصول و نیز توازن عرضه و تقاضا، مهمترین عوامل رغبت خریداران به خرید این محصول از بورس کالای ایران بودند. 

 

این در حالتی است که مفتول وضعیتی متفاوت داشت. با توجه به کاربردهای محدود آن نسبت به مس کاتد و نیز تداوم حضور عامل رکود در بازار ، تنها بخشی از محصول مس مفتول دادوستد گردید.البته محصول ۱۰۰ تن عرضه شده صنایع تولیدی دنیای مس کاشان به طور کامل دادوستد شد و ۲عرضه کننده دیگر توانستند تنها بخشی از محصولات عرضه شده خود را به فروش برسانند.

در بازار جهانی نیز روند رو به رشد مس که از ابتدای تیر ماه سال جاری آغاز شده بود کم و بیش تداوم یافت و هر چند رشد قیمتها، شیب ملایمی‌داشت ( از ۴۵۲۰ دلار در آخرین روزهای خرداد ماه سال جاری به ۴۸۲۵ دلار در روز گذشته رسید ) اما در نهایت توانست خود را به سطح مقاومتی ۵۰۰۰ دلار نزدیک نماید.  گرچه در کوتاه مدت با وجود عواملی نظیر وضعیت مبهم اقتصاد چین، اتحادیه اروپا و حتی آمریکا،شکستن این سطح مقاومتی اندکی دشوار به نظر میرسد، اما سیاست‌های حمایتی بانک مرکزی چین و نیز احتمال تعویق افزایش نرخ بهره آمریکا ( و در نتیجه احتمال تضعیف مقطعی ارزش دلار ) به عنوان حمایت کنندگان اصلی فلزات اساسی و پایه، کاهش شدید قیمت‌ها را منتفی کرده اند.

 

 

در ادامه به نظر میرسد در هفته آینده برای خرید مس کاتد افزایش یافته و رقابت برای خرید افزایش یابد.

* مدیر واحد معاملات کالا و انرژی شرکت کارگزاری تامین سرمایه نوین

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*