اخبار تصادفی

زمان برای ورود به بورس مناسب است؟

یاسر شریعت در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین با بیان اینکه در روزهای اخیر  بازار دچار هیجان‌های منفی شده ، اظهار ‌کرد: اینکه در روندهای منفی و یا مثبت کلیه بازار با هم حرکت می‌کنند نشان دهنده این است که بازار وارد فاز هیجانی شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه وقتی بازار وارد فاز هیجانی می‌شود از فاکتورهای منطقی پیروی نمی‌کند، گفت: در واقع در چنین شرایطی نمی‌توان با دلیل و منطق توضیح داد که چرا طی یک هفته شاخص ۴ درصد و کلیت بازار حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد ریزش داشته است.

این تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به اینکه حرکت‌های هیجانی در بازار معمولا در انتهای دوره‌ها اتفاق می‌افتد،‌ تصریح کرد: شاید بتوان گفت که ریزش اخیر بازار پایان دوران نزولی بازار باشد و می‌توانیم شاهد باشیم که طی هفته‌های آتی در بسیاری از سهم‌ها روند مثبت شود.

شریعت با اشاره به اینکه ممکن است این روند مثبت طی دو الی سه هفته آینده و و یا طی دو الی سه ماه آینده رخ دهد،‌ تاکید کرد: با تغییر روند باید به دلیلی وجود داشته باشد که روند مثبت حاکم بر بازار ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند به ادامه این روند مثبت کمک کند، تثبیت قیمت نفت در حوالی ۵۰ دلار است، ‌اضافه کرد: همچنبن خبری اعلام شده مبنی بر اینکه حجم عرضه نفت حدود ۸۰۰ هزار بشکه کاهش یافته و این در حالی است که کل مازاد عرضه نفت در بازار بین ۱٫۵ تا ۲ میلیون بشکه بوده و در نتیجه می‌توان گفت که شکاف بین عرضه و تقاضا تا حدودی از بین رفته و می‌توان ۵۰ دلار را به عنوان قیمت منطقی برای نفت در نظر گرفت.

شریعت در ادامه تصریح‌کرد:در این شرایط می‌توان گفت دولت از بودجه خودش عقب نمی‌ماند و می‌تواند سیاست‌های خروج از رکود را با جدیت بیشتری پیگیری کند، به تدریج به سمت طرح‌های عمرانی برود و بازارهای تولیدی مانند مسکن را تحت حمایت قرار دهد تا رونق به بازارها بازگردد.

این تحلیلگر بازار سرمایه همچنین به کاهش نرخ سود بانکی از ابتدای تیرماه به عنوان عامل مثبت دیگر اشاره و خاطرنشان کرد:در صورتی که نرخ سود تسهیلات بانکی نیز کاهش یابد،‌هزینه‌های مالی شرکت‌ها نیز کاهش می‌یابد و در میان مدت به دلیل افزایش P  به E متوسط بازار، تاثیر خوبی بر بازار سرمایه خواهد داشت.

وی  افزود:اکنون که بازار در روند نزولی است به این مسائل توجه نمی‌کند اما اگر روند بازار تغییر کند این مسایل خود به خود مورد توجه فعالان بازار قرار می‌گیرد.

شریعت به مسائل سیاسی و ریسک‌هایی که همواره از قدیم همراه بازار بوده اشاره و تاکید کرد:در صورتی که اتفاق خاصی نیفتد و روند ساسی موجود ادامه یابد بازار تقویت خواهد شد.

این تحلیلگر بازار سرمایه  درباره  لغو معافیت مالیاتی افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، اظهار کرد: این موضوع را علت ریزش بازار نمی‌دانم در واقع این مسائل بهانه‌هایی از جنس منفی هستند که در روند منفی، بازار به دنبال آن است و موجب تشدید روند منفی شده است.

وی در ادامه درباره افرادی که در جریان مثبت وارد بازار شدند گفت:این افراد تصمیم حرفه ای نگرفتند که در جریان مثبت وارد بازار شدند اما در صورت خروج از بازار در روند منفی، این کار را با تصمیم غیر حرفه ای دیگر تکمیل کرده و متضرر خواهند شد.

شریعت با بیان اینکه بازار سرمایه هم روی خوب دارد و هم روی بد، ادامه داد: این وضعیت پایدار نمی‌ماند، در این شرایط فعالان بازار صبر داشته باشند و با منطق و به دور از هیجان تصمیم بگیرند و از این روند بازار به عنوان تجربه استفاده کنند.

این تحلیلگر بازار سرمایه همچنین خطاب به افرادی که قصد ورود به بازار سرمایه را دارند،‌ گفت: افراد می‌توانند به تدریج و به صورت پله ای وارد بازار شوند  سهام گروه‌هایی را که سود قابل توجه دارند و یا می‌توان افق مثبتی برای آنها پیش‌بینی کرد خریداری کنند.

وی در پایان تاکید کرد:افرادی که در سال جاری و در روند منفی وارد بازار شوند می‌توانند سودی بیش از سود بانکی و حدود ۲۰ درصد کسب کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*