اخبار تصادفی

سرخوردگی از صعود یِن

 دیروز و تا لحظه نگارش این خبر، قیمت هر اونس طلا به ١٢٩۶.٩ دلار رسید و این صعود نه‌چندان محکم هم نتوانست بازار طلای داخل را تکان دهد درعوض، در کمال ناباوری قیمت انواع سکه و طلا در بازار داخل با کاهش قیمت و در حالتی خوش‌بینانه، با ثبات قیمت نسبت به روز یکشنبه مواجه شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق ، دیروز هر سکه طرح جدید دو‌هزار تومان و سکه طرح قدیم ‌هزار تومان با افت قیمت همراه شدند. بازار ارز هم با سکته مواجه شده و دلار گویی روی سه‌هزارو‌۴۶٠‌تومان میخکوب شده است. تحرک‌نداشتن دلار در بازار قابل توجه به نظر می‌رسد. تغییرات انواع ارزهای عمده مانند یورو پوند و درهم نیز نامحسوس است و نوسانات در طول روز بیشتر از ١۵ تومان نیست. اونس جهانی طلا درواقع بعد از تصمیم هفته گذشته بانک مرکزی ژاپن مبنی بر تغییرندادن سیاست‌های پولی برخلاف انتظار‌ها، منجر به تقویت ین و ریزش دلار شد که درنهایت سرمایه‌گذاران را ترغیب به خرید طلا کرد.

دیروز تصمیم بانک مرکزی ژاپن بر بازارهای سهام آسیا هم تأثیرگذار بود. بازارهای سهام آسیا روز دوشنبه با واکنش مأیوسانه سرمایه‌گذاران به عدم تصویب تدابیر محرک مالی از سوی بانک مرکزی ژاپن و صعود ارزش ین، معاملات هفته جاری را در سطح ضعیف‌تری آغاز کردند.  شاخص «‌ام‌اس‌سی‌ای» بازارهای سهام آسیا اقیانوسیه به‌جز ژاپن، ٠,۴ درصد عقب نشست.

شاخص نیک‌کی توکیو با ٣,۵ درصد کاهش، در ١۶٠٨۶.٠٣ واحد ایستاد درحالی‌که «کسپی» کره‌جنوبی ٠.٧ درصد کاهش یافت و به ١٩٨٠.۴٢ واحد رسید. شاخص اس‌اندپی/ ای‌اس‌ایکس ٢٠٠ استرالیا ٠.٢ درصد از ارزش خود را از دست داد و در ۵٣٠۵.۶٠ واحد ایستاد. بازارهای سهام در فیلیپین و اندونزی هم در سطح پایین‌تری ایستادند درحالی‌که بازارهای هنگ‌کنگ، شانگهای، تایوان و سنگاپور به مناسبت تعطیلات عمومی‌بسته بودند.

براساس گزارش آسوشیتدپرس، نشست سیاست‌گذاری بانک مرکزی ژاپن در روز پنجشنبه برخلاف انتظارات بازارها، بدون تغییر سیاست پولی به پایان رسید. بازارهای ژاپن روز جمعه به مناسبت تعطیلات ملی بسته بودند و در زمان گشایش معاملات در روز دوشنبه با یأس بیشتری روبه‌رو شدند، زیرا نظرسنجی ماهانه مدیران خرید بخش تولید وخامت بیشتر وضعیت این بخش را نشان داد. در این بین افزایش ین در برابر دلار به صادرکنندگان ژاپنی لطمه زد، زیرا سود خارجی آنها زمانی که ین ضعیف‌تر می‌شود، رشد می‌کند. به گفته شین اولیور، مدیر استراتژی سرمایه‌گذاری ‌ای‌ام‌پی کپیتال اینوسترز، انتظار می‌رود بازار در کوتاه‌مدت همچنان نوسان بالایی داشته باشد.
روز جمعه در وال‌استریت شاخص‌های بزرگ در پی انتشار گزارش‌های درآمد سه‌ماهه نامطلوب شرکت‌ها سقوط کردند. شاخص داوجونز اینداستریال اوریج با ٠,٣ درصد کاهش، به ١٧٧٧٣.۶۴ واحد رسید. استاندارد ‌اندپورز ۵٠٠ با ٠.۵ درصد کاهش، به ٢٠۶۵.٣٠ واحد رسید. نزدک‌کامپوزیت ٠.۶ درصد از ارزش خود را از دست داد و به ۴٧٧۵.٣۶ واحد رسید.

بهای معاملات نفت خام آمریکا در معاملات الکترونیکی بازار بورس کالای نیویورک ٣٧ سنت کاهش یافت و به ۴۵,۵۵ دلار در هر بشکه رسید. نفت خام روز جمعه پس از اینکه به بالاترین قیمت سال ٢٠١۶ صعود کرد، ١١ سنت کاهش یافته و در ۴۵.٩٢ دلار بسته شده بود. بهای نفت برنت که مبنای معاملات بین‌المللی است در بازار لندن ۴۵ سنت کاهش یافت و به ۴۶.٩٢ دلار رسید.

تحلیلگران هشدار داده‌اند افزایش اخیر قیمت نفت به دلیل سفته‌بازی سرمایه‌گذاران بوده درحالی‌که ذخایر نفت همچنان بالا مانده‌اند و نظرسنجی‌های متعدد از افزایش تولید اوپک در ماه آوریل حکایت دارند. دلار از ١٠۶,٣۶ ین به ١٠۶.۵٧ ین افزایش یافت درحالی‌که یورو از ١.١۴۴٧ دلار به ١.١۴۶٨ دلار صعود کرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*