اخبار تصادفی

سرمایه‌گذاری در بورس مشکل شرعی ندارد

مصباحی‌مقدم در سمینار سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه از نظر فقهی که امروز در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه برگزار شد، گفت: ما دو ابزار آتی و اختیار معاملات را در کمیته فقهی مورد بحث و بررسی قرار دادیم و استفاده از آن را در بازار سرمایه ایران به تصویب رساندیم. اگرچه به جز طلا برای کالای دیگری این ابزار تاکنون استفاده نشده، اما کالاهای دیگر نیز شرایط عملی شدن را در این معاملات دارند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: صداوسیما، سازمان حج و اوقاف، وزارت نفت و بانک مرکزی از جمله ارگان‌هایی بودند که در زمینه‌های گسترش ابزارهای مالی پیشنهادهایی را به کمیته فقهی بورس دادند و کمیته فقهی این پیشنهادها را در دستور کار قرار داد.

این عضو کمیته فقهی سازمان بورس بیان کرد: می‌توانیم ادعا کنیم که ابزاری در سازمان بورس نداریم که مشروعیت آن مد نظر گرفته نشده باشد. مردم ما که حلال و حرام بودن درآمدشان بسیار حساس هستند می‌توانند با اطمینان کامل در بورس سرمایه‌گذاری کنند.

مصباحی‌مقدم تصریح کرد: همه عناصر فعال در بورس آشنایی‌هایی با مسائل فقهی بورس دارند. هشت دوره بین‌المللی آموزش ابزارهای فقهی بازار سرمایه ارائه شده است و ورک‌شاپ‌هایی در زمینه‌ مسائل فقهی بورس برگزار شده و ما پذیرای میهمان‌هایی از دیگر کشورها در این زمینه بوده‌ایم. این افراد در ورک‌شاپ‌های کشورهای دیگر نیز شرکت کرده بودند، اما خودشان می‌گفتند آموزش‌های فقهی بورسی در ایران از دیگر کشورها موفق‌تر بوده است.

وی افزود: ما با کمیته فقهی مشابه در بانک‌ها و مراکز اسلامی‌ جهان روابط برقرار کردیم و همچنین رفت‌وآمدهایی با بورس مالزی داشتیم و با این کشور تفاهم‌نامه امضاء کردیم. این روابط کمک کرده که بتوانیم با مناسبات بین‌المللی کمیته فقهی را تقویت کنیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*