اخبار تصادفی

سفته‌بازها بازار را فرسایشی کردند

در دوسال گذشته که بازار سرمایه در وضعیت فرسایشی قرار داشت، سفته‌بازها در ابتدای هفته اقدام به خرید سهم در قیمت پایین کرده و در پایان هفته آن سهام خریداری شده را در قیمت بالاتر عرضه می‌کردند این افراد به دلیل در اختیار داشتن امکانات مالی این توانایی را داشتند که با فشار نقدینگی، قیمت‌ها را کاهش داده و با نوسان‌گیری خود، بازار را به فرسایش بیشتر سوق دادند. به این ترتیب بورس تهران که در روزهای آخر سال ۱۳۹۴ روزهای رویایی را تجربه کرده و بازدهی‌های چشمگیری نصیب همراهان خود کرده بود، در حال حاضر در فاز اصلاحی قرار گرفته و در استراحت به‌سر می‌برد؛ به‌طوری‌که به گفته برخی کارشناسان اتفاق نگران‌کننده‌یی در بورس تهران رخ نداده و روند فعلی بورس کاملا طبیعی و منطقی است. بر اساس این گزارش شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات دیروز ۲۲ فروردین ۹۴، با کاهش ۳۷۳واحدی به رقم ۸۰هزار و ۲۸۰واحد دست یافت.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تعادل ، شاخص کل هم‌وزن نیز با ۱۱واحد رشد، عدد ۱۳هزار و ۸۱۳واحد را تجربه کرد. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افت ۴۹۴واحدی به عدد ۹۲هزار و ۵۳۳واحد رضایت داد. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۳۹۷واحدی به عدد ۵۶هزار و ۴۸۸واحد رسید که شاخص بازار دوم با افت ۲واحدی عدد ۱۷۳هزار و ۷۲۳واحد را برای خود ثبت کرد. به همین ترتیب معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت مخابرات ایران با ۱۰۵واحد، ایران خودرو با ۶۳واحد و پالایش نفت بندرعباس با ۴۹واحد کاهش، بالاترین تاثیر منفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت کشتیرانی ج.ا.ا با ۴۱واحد، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی با ۳۸واحد و پتروشیمی‌جم با ۲۴واحد افزایش، بالاترین تاثیر مثبت را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ‌ارزش کل معاملات بورس تهران نیز به بیش از ۳۷۷میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۴۵۵میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۱۸هزار و ۵۸۱ نوبت داد و ستد بود.

  جزئیات معاملات بورس
طی معاملات دیروز نماد معاملاتی شرکت‌های فنرسازی خاور، مارگارین، حق‌تقدم خرید سهام نیرو کلر، اوراق مشارکت شهرداری مشهد، بیمه سامان از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو، توریستی و رفاهی آبادگران ایران، مخابرات ایران متوقف شدند. دیروز همچنین بلوک ۱۴٫۷درصدی سهام شرکت سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان از سوی بانک سرمایه به‌طور یکجا و نقد به قیمت پایه هر سهم ۴۰۰ تومان روی میز فروش بورس گذاشته شد که از سوی یک خریدار حقیقی خریداری شد. انجام این معامله روی نماد معاملاتی «وآذر» همزمان با معاملات دوطرفه به صف خرید یک میلیون سهمی‌این سهم انجامید.

روز گذشته بازار سهام در حالی شاهد تقویت حجم و ارزش معاملات روزانه سهام نسبت به روز گذشته بود که در گروه خودرویی‌ها با وجود بازارگردانی و برخی معاملات درون‌گروهی اما افزایش عرضه سهام به ویژه از سوی سهامداران حقیقی این گروه به شکل‌گیری صف‌های فروش انجامید. در این گروه سایپا اگرچه با خبرپراکنی به دنبال تقویت قیمت سهام خود در بازار سهام است، اما غلبه عرضه بر تقاضا باعث شده تا در این شرکت برخوردار از حمایت دولت فعلا افقی برای رشد قیمت سهام وجود نداشته باشد. در گروه بانک‌ها نیز نزدیک شدن به موعد تسویه معاملات اعتباری کارگزاری‌ها اگرچه افزایش عرضه سهام را در این گروه در پی داشته اما تداوم بازارگردانی سهام روندی متعادل و رو به منفی را در گروه بانک‌ها پدیدار کرده است.

از سوی دیگر در بازار سهام، موضوع مصوبه هیات وزیران مبنی بر مشمول شدن افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها به عنوان بخشی از حساب جمع حقوقی صاحبان سهام در ترازنامه شرکت‌ها و مشمول شدن هزینه استهلاک به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی باعث شده تا مباحث مختلفی میان کارشناسان و صاحب‌نظران بازار بر سر این موضوع مطرح شود. با این همه تمدید یک‌ساله افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی‌ دارایی‌ها باعث شده تا بازار سهام فعلا خیالی راحت از این بابت داشته باشند. بر همین اساس بازار سهام این روزها اگرچه با گام‌هایی محتاطانه اما امیدوار قدم برمی‌دارد اما آنچه مسلم است برای خروج از وضعیت راکد فعلی بیش از همه نیازمند نقدینگی‌های ملموس و تازه برای به گردش درآمدن در معاملات است. به نظر می‌رسد معامله‌گران بازار با نزدیک شدن به موعد تسویه اعتباری کارگزاری‌‌ها در روزهای آینده و در عین حال انتظار برای مشخص شدن نتیجه برخی رخدادها از جمله نشست اعضای اوپک بر سر انجماد سقف تولید نفت خام و همچنین مشخص شدن تکلیف اعتبارات اسنادی گشایش شده از طریق شبکه سوییفت در نیمه اردیبهشت ماه همچنان با شرایطی متعادل و فارغ از نشاط و شادابی همیشگی با بیم و امید در بازار حرکت کنند.

  معاملات آیفکس
روز گذشته بالاترین ارزش معاملات در نماد اسناد خزانه اسلامی‌رقم خورد و ارزش معاملات فرابورس به بیش از ۲ هزار میلیارد ریال رسید. بیشترین حجم و ارزش معاملات بازار سهام روز گذشته متعلق به خرید و فروش ۳۵میلیون و ۵۳۰ هزار سهم در نماد ذوب‌آهن اصفهان به ارزش ۹۹ میلیارد و ۳۴۰هزار ریال بود. همین‌طور بیشترین افزایش قیمت در روز یکشنبه مربوط به سهم نیرو سرمایه، دارو‌سازی سبحان انکولوژی و گسترش تجارت و سرمایه ایرانیان بود و سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود، بیمه کارآفرین و ساینا با بیشترین افت قیمت مواجه شدند. در همین حال شاخص کل فرابورس ایران نسبت به دیروز حدود ۶٫۴واحد افت کرد و نماد شرکت هلدینگ خاورمیانه و دماوند بیشترین تاثیر منفی را بر آن گذاشتند. در بازار اول، ۵۷میلیون و ۶۷۰هزار اوراق بهادار به ارزش ۱۱۵میلیارد ریال داد و ستد شد که طی آن بالاترین حجم و ارزش معاملات به نام سرمایه‌گذاری مسکن تهران ثبت شد. علاوه بر این ۱۴۵میلیون و ۷۶۰هزار اوراق بهادار در بازار دوم به ارزش ۴۶۶ میلیارد ریال دست به دست شد و بیشترین حجم و ارزش این بازار از آن ذوب آهن اصفهان شد. در میان ETFها، صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد آفرین پارسیان، بیشترین حجم و ارزش معاملات را ثبت کرد به‌طوری که حجم معاملات این صندوق دیروز به ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار ورقه بهادار رسید. همچنین‏ هر ورقه حق تقدم تسهیلات مسکن در بازه ۷۰۰ تا ۷۹۷ هزار ریال معامله شد و بیشترین افزایش قیمت مربوط به نماد مهر‌ماه ۹۴ به میزان ۱٫۲۳ درصد بود. بازار اوراق با درآمد ثابت دیروز شاهد معامله عمده اسناد خزانه به میزان ۵۵۰هزار ورقه در نماد «اخزا۴۲ » بود و در مجموع در روز یک‌شنبه ارزش معاملات در تمام نمادهای اسناد خزانه اسلامی‌به بیش از ۶۱۳ میلیارد ریال رسید. نماد شرکت‌های تولید نیروی برق دماوند، ذوب آهن اصفهان و پالایش نفت تهران پربیننده‌ترین نمادهای دیروز فرابورس بودند.

  عرضه فلز و طلای سرخ در تالار نقره‌ای
تالارهای صنعتی و کشاورزی بورس کالای ایران دیروز ۲۲ فروردین ماه، میزبان عرضه انواع مس شرکت ملی صنایع مس و زعفران رشته‌یی مشهد بود. طی این روز و در تالار مذکور یک هزار تن مس مفتول، یک هزار و ۵۰۰تن مس کاتد، ۲۰هزار تن مس کم عیار، ۱۲تن کنسانتره فلزات گرانبها و ۱۴۰ تن سولفور مولیبدن تولیدی شرکت ملی صنایع مس ایران و ۱۰۰تن مس مفتول شرکت صنایع تولیدی دنیای مس کاشان عرضه شد. علاوه بر این سبد میلگرد ۳۲ تا ۱۰ –A۳ شرکت فولاد آذربایجان از دیگر عرضه‌های تالار محصولات صنعتی و معدنی در این روز بود. شایان ذکر است در تالار محصولات کشاورزی نیز ۲کیلوگرم زعفران رشته‌یی مشهد روی تابلوی عرضه رفت. تالار صادراتی نیز در این روز میزبان عرضه ۲۰هزار تن قیر شرکت‌های نفت جی، پالایش نفت تبریز و فراشیمی‌روز بود. همچنین تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی‌نیز در این روز عرضه ۴۳هزار تن وکیوم باتوم، مواد شیمیایی، قیر، گوگرد و پلی‌پروپیلن پودر را تجربه کرد.

  روند معاملات بورس انرژی
در جریان معاملات نخستین روز هفته (‌شنبه ۲۱ فروردین ۹۵)، کل معاملات صورت گرفته در عرضه‌های عادی و عرضه‌های مازاد بازار فیزیکی معادل ۲هزار و ۱۲۰تن، به ارزشی بالغ بر ۱۴میلیارد ۸۶۴میلیون ریال بود. در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران، کالاهای حلال ۴۰۲ و ۴۰۴ پالایشگاه نفت‌تبریز، آیزوریسایکل پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت تبریز و پالایش نفت تهران، متانول پتروشیمی‌زاگرس و بنزول خام واحد کک‌سازی و پالایش قطران زرند در رینگ داخلی و نفت گاز (گازوییل) شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به مقصد افغانستان از مبادی ساری، اصفهان و مشهد، به مقصد عراق از مبادی تبریز، ساری و اصفهان، به مقصد پاکستان از مبادی چابهار و زاهدان و به مقصد ترکیه از مبدا تبریز در رینگ بین‌الملل مورد عرضه قرار گرفتند. در این روز بازار برق بورس انرژی نیز شاهد معامله ۳۱ قرارداد معادل ۷۴۴ مگاوات ساعت به ارزشی قریب به ۲۳۴ میلیون ریال بود. گفتنی است در آغاز جلسه معاملاتی روز گذشته نمادهای بار‌ پیک، کم‌باری، میان‌باری و بارپایه روزانه ۱۸ اردیبهشت۹۵، ۱۹ اردیبهشت ۹۵ و ۲۰ اردیبهشت ۹۵ گشایش یافته و در پایان نمادهای بار پیک، کم‌باری، میان‌باری و بارپایه روزانه ۲۵ فروردین ۹۵ متوقف شدند.

روز شنبه همچنین در تابلوی سلف موازی استاندارد برای قراردادهای با سررسید یک‌سال و بیشتر در بازار مشتقه بورس انرژی ایران نیز در تمام نمادهای فعال، ۲۶۲، ۱ قرارداد به ارزشی بالغ بر ۱۶میلیارد و ۴۱۱میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت. در مجموع ارزش کل معاملات این روز بورس انرژی ایران قریب به ۳۱میلیارد و ۵۱۰میلیون ریال شد.  شایان ذکر است در جلسه معاملاتی دیروز یک‌شنبه ۲۲ فروردین ۹۵، در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران، کالاهای برش سنگین پتروشیمی‌شازند، پروپیلن پالایش نفت شازند و نفتای سبک پالایش نفت تهران در رینگ داخلی و حلال ۴۰۲ پالایش نفت اصفهان و نفت کوره ۲۸۰و۳۸۰ سانتی استوکس شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین‌الملل عرضه شدند.

عرضه‌های فوق در کنار معاملات مستمر قراردادهای سلف موازی استاندارد برق و نفت کوره در بازار مشتقه، بازار روز جاری بورس انرژی ایران را رقم زد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*