اخبار تصادفی

سقوط بورس به کانال ۷۷ هزار واحد

بورس اوراق بهادار تهران در اولین روز هفته پایانی فروردین ماه به سخنان روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی در نشست صندوق بین المللی پول واکنش بسیار منفی نشان داد و برای اولین بار در سال جدید با ریزش بی سابقه ۱۶۰۰ واحدی مواجه شد و از کانال ۷۹ هزار واحد تا محدوده ۷۷ هزار واحد عقب نشینی کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، روند اصلاحی و محتاطانه بورس تهران در حالی از هفته دوم فروردین ماه آغاز شد که مطرح شدن بحث‌های سیاسی پیرامون اجرای برجام و متصل شدن سوئیفت، نگرانی‌هایی را در بین فعالان تالار شیشه ای ایجاد کرد و موجب حرکت دست به عصای سهامداران شده بود اما در روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی در نشست صندوق بین المللی پول صحبت‌های مهمی‌در خصوص اجرای برجام و اتصال سوئیفت مطرح کرد که این سخنان به نگرانی شدید سهامداران منجر شد و آنها را وارد صف‌های طولانی فروش کرد.

به این ترتیب ادامه اصلاح قیمت‌ها در پی جهش‌های تند بورس در سال گذشته در کنار مطرح شدن برخی ابهامات سیاسی و همچنین روشن نشدن وضعیت قرارداد شرکتهای خارجی با خودروسازان منجر به این شده است که سهامداران از آینده بورس ابراز نگرانی کرده و نسبت به فروش سهام خود و خارج شدن از این بازار اقدام کنند.

ریزش دور از انتظار شاخص بورس در معاملات اولین روز هفته در حالی رقم می‌خورد که اخبار منفی و نگران کننده ای در سطح سیاسی و اقتصادی وجود ندارد اما فشار فروش و نگرانی سهامداران در صنعت خودرو منجر به تعمیم دادن این وضعیت در کل بازار و شرکتهای بورسی شده است.

این وضعیت در حالی با دنباله روی برخی سهامداران و قرار گرفتن آنها در صف فروش تشدید شده است که بسیاری از کارشناسان روند بورس را تا پایان سال مثبت ارزیابی کرده و معتقدند با توجه به اخبار مثبت اقتصادی و گشایش‌های ارزی به زودی بورس تهران از روند اصلاحی دست کشیده و وارد فاز مثبت می‌شود.

با این حال افت ۱۶۰۲ واحدی شاخص بورس در حالی رقم خورد که شرکتهایی مانند هلدینگ خلیج فارس، سرمایه گذاری امید، صندوق بازنشستگی و فولاد خوزستان تلاش کردند تا شاخص را به سمت مثبت شدن هدایت کنند اما روند ریزشی اکثر شرکتهای بازار به حدی بود که شاخص بورس نتوانست از روند منفی خود دست بردارد.

به این ترتیب در بازار سرتاسر قرمز امروز شرکتهای مپنا، بانک ملت، نفت و گاز پارسیان، کشتیرانی، فولاد مبارکه، ملی مس، غدیر، پالایشگاه اصفهان، سایپا، بانک تجارت، ایران خودرو، پالایشگاه بندرعباس، بانک صادرات، ارتباطات سیار، پتروشیمی‌مبین، بانک پارسیان و پاسارگاد تاثیر منفی ۱۱۱ تا ۳۲ واحدی بر شاخص بورس گذاشتند و با مشارکت سایر شرکتها منجر به توقف شاخص در کانال ۷۹ هزار و ۹۸۵ واحدی شدند.

در بازار اولین روز هفته شرکتهای تولید محور خودرو و صنعتی بهشهر از تقاضای محدود خرید برخوردار شدند و در مقابل شرکتهای خودرویی طرف عرضه را بسیار سنگین کردند و بیشترین صف‌های فروش را به خود اختصاص دادند به طوری که امروز شرکتهای ایران خودرو دیزل، ایران خودرو، سرمایه گذاری سایپا، ایران ترانسفو، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، سرمایه گذاری رنا و سایپا از صف‌های طویل فروش برخوردار شدند.

تشدید روند ریزشی بورس تهران و تلاش سهامداران برای فروش سهام خود در معاملات تالار حافظ باعث کاهش ارزش و حجم معاملات هم شد به طوری که امروز تنها ۷۹۰ میلیارد سهم به ارزش ۲۶۰ میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه تا سطح ۳۳۶ هزار میلیارد تومان افت کرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*