اخبار تصادفی

سند صادرات صنعت سیمان تدوین شد/پیش‌بینی رشد سهام شرکت‍های سیمانی

عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان از تدوین سند صادرات این صنعت خبر داد.

مرتضی لطفی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینکه قرار است سند صادراتی صنعت سیمان به زودی به نظرسنجی مدیران و فعالان این صنعت گذاشته شود، افزود: در این سند به راهکارها و چالش‌های موجود در زمینه توسعه صادرات صنعت سیمان کشور اشاره شده و هدفگذاری صنعت سیمان برای صادرات در سال جاری و سال‌های آینده نیز در آن مدنظر قرار گرفته است.

او با اشاره به اینکه طبق هدفگذاری‌های انجام شده صادرات سیمان امسال به حدود ۱۸ میلیون تن خواهد رسید، گفت: تامین نیاز بازار کشورهای همسایه مانند عراق و افغانستان، تامین نیاز بازارهای آفریقایی و اروپایی و همچنین تامین نیاز بازارهای دورتر سه چشم انداز صنعت سیمان در حوزه صادرات محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه هم اکنون عمده صادرات سیمان کشور به جز چند مورد به صورت ریالی انجام می‌شود، گفت: قیمت‌های سیمان صادرات به صورت سه جانبه توسط گمرک، سازمان توسعه تجارت و انجمن سیمان تعیین می‌شود. اگرچه اخیرا درباره تغییر قیمت‌های سیمان صادراتی ایران تصمیم خاصی گرفته نشده است.

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان افزود: در حال حاضر هر کارخانه خودش اقدام به تعیین قیمت‌های صادراتی خود می‌کند که این باعث شده بعضا در بازارهای صادراتی بین صادرکنندگان سیمان ایران رقابت منفی به وجود بیاید که اگر این روند ادامه یابد ممکن است به صادرات سیمان کشور آسیب بزند.

مدیرعامل هولدینگ سیمان فارس و خوزستان درباره وضعیت سهام شرکت‌های سیمانی بورسی در نیمه دوم امسال نیز گفت: هنوز بین ارزش فعلی سهام شرکت‌های سیمانی با ارزش واقعی آن فاصله زیادی وجود دارد و به اعتقاد من ارزش سهام شرکت‌های سیمانی در نیمه دوم سال به رشد خود ادامه خواهد داد.

وی افزود: هم اکنون نیز ارزش سهام سیمانی‌ها نسبت به ابتدای سال افزایش یافته اما این رشد هنوز جا دارد که ادامه یابد.

لطفی با اشاره به اینکه انتظار صنعت سیمان این است که تسهیلات ارزی دریافت کرده در سال‌های گذشته را براساس نرخ ارز در همان دوباره بازپرداخت کند، افزود: فعلا نرخ بازپرداخت تسهیلات ارزی حدود ۲۵۰۰ تومان تعیین شده است اما مدت زمان بازپرداخت تسهیلات دو برابر شده و به ۱۰ سال رسیده است.

به گزارش ایسنا تازه‌ترین آمار گمرک ایران حاکی از آن است که ارزش صادرات صنعت سیمان ایران در نیمه نخست امسال با رشد قابل ملاحظه ۳۷ درصدی به بیش از ۶۲۲ میلیون دلار رسید.

بر این اساس وزن محصولات صادراتی صنعت سیمان ایران نیز در شش ماهه ۱۳۹۲ با رشد نزدیک به ۵۲ درصدی بالغ بر ۸٫۸ میلیون تن شد. از کل صادرات صنعت سیمان ایران در مدت زمان یادشده ۵۲٫۷ میلیون دلار آن مربوط به سیمان‌های پودر نشده موسوم به کلینکر و حدود ۵۰۳ میلیون دلار نیز مربوط به سیمان پورتلند (به استثنای سفید) بوده است. مابقی صادرات صنعت سیمان کشور نیز مربوط به سایر انواع سیمان مانند سفید، آلومینو، کوره بلند، پوزولانی و هیدرولیک بوده است.

در همین حال براساس جلسه‌ای که اخیرا در انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان برگزار شد قیمت هر تن کلینکر صادراتی کشور با سه دلار افزایش از ۳۰ به ۳۳ دلار رسید. در شش ماهه امسال آذربایجان، عربستان، کویت، مصر و عراق بزرگترین بازارهای کلینکر صادراتی ایران بودند.

همچنین قرار بود در جلسه اخیر انجمن سیمان درباره قیمت سیمان صادراتی نیز تصمیم‌گیری شود که فعلا تصمیمی‌در این زمینه گرفته نشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*