اخبار تصادفی

سود مجامع صرف امور توسعه‌ای شرکت شود

سید ابراهیم عنایت گفت: تقسیم سود بالا در فصل مجامع باعث می‌شود که نقدینگی از شرکت‌ها خارج شود و بعد از آن این شرکت‌ها مجبور می‌شوند که برای تامین نیازهای خود چه برای سرمایه در گردش، چه برای برنامه توسعه و.. پول را با بهره‌های بانکی بالا از بانک‌ها قرض‌ کنند که این مساله در نهایت به ضرر سهامداران خواهد بود و باعث می‌شود که شرکت‌ها نتوانند رشد خوب یا سرمایه‌گذاری‌های لازم را داشته باشند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، این فعال بازارسرمایه خاطرنشان کرد: بهتر است که به جای پرداخت سود نقدی به سهام‌داران، این سودها درون شرکت‌ها بماند و صرف امور توسعه‌ای آنها شود.

او گفت: امیدوارم که سهام‌داران به این موضوع به صورت بلندمدت نگاه کنند و در فصل مجامع به شرکت‌ها فشار نیاورند که بخش عمده سودشان را تقسیم کنند. اما با توجه به شرایط بازار و اینکه سهام‌داران بهره‌برداری آنچنانی از بازار نداشته‌اند، احتمال می‌رود سهام‌داران فشار بیشتری به شرکت‌ها برای تقسیم سودهای نقدی بیاورند تا بتوانند از این طریق بازدهی به دست آورند.

ایم کارشناس بازارسرمایه تصریح کرد: اما اگر سهام‌داران اجازه دهند شرکت‌ها این مبالغ را صرف سرمایه‌گذاری در جهت توسعه و سایر امور خود کنند یا آنها را ذخیره و سودانباشته کنند، دیگر نیازی نیست که شرکت‌ها برای تامین مالی امور خود در کوتاه مدت پول با هزینه بالا قرض کنند. در این صورت، هم سهام‌داران درمیان‌مدت منتفع می‌شوند و هم اقتصاد کشور و شرکت‌ها. در غیر این صورت سود شرکت‌ها تقسیم می‌شود، خرج می‌شود و در نهایت همگی متضرر می‌شوند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*