اخبار تصادفی

شاخص‌سازی در بورس عادت شد

 البته اگر معاملات هدف‌دار بلوکی در نماد‌های مخابرات، بانک ملت و برخی نمادهای دیگر نبود، باید شاهد افتی بیش از این بودیم. نمادهای اخابر و وبملت بیشترین تأثیر مثبت و نمادهای شبندر، شپنا، فارس و مپنا بیشترین تأثیرات منفی بر شاخص را داشتند. متأسفانه عادت نامبارک و غیرحرفه‌ای شاخص‌سازی در بازار سرمایه ایران به امری عادی تبدیل شده و به بهانه حمایت از بازار در واقع از شاخص حمایت کرده و این کار نمونه بارز دست‌کاری در این نماگر مهم است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق ، روز سه‌شنبه شاخص کل هم‌وزن که صادق‌تر از همتای خود عمل می‌کند، افزایشی ٢۵‌واحدی را ثبت کرد و ارزش کل معاملات بورس بالغ بر چهارهزارو ٩۴٧‌میلیارد ریال بود. روز گذشته حجم و ارزش معاملات گروه خودرو به‌وضوح بیشتر از سایر گروه‌ها بود، اگرچه با گذشت زمان، روند منفی کلی بر خودرویی‌ها حاکم شد، ولی در محدوده منفی شاهد تقاضای مناسبی بودیم. گروه پالایشگاهی پس از کاهش قیمت نفت در محدوده منفی معامله شدند و گروه‌های معدنی، فلزات و بانک نیز کم‌حجم و با افت قیمت به کار خود پایان دادند.

 بازار اوراق بدهی، دیروز شاهد عرضه دو هزار‌ میلیارد ریال اوراق اجاره رایتل بود که با نرخ ٢١ درصد، پرداخت‌های ماهانه و سررسید چهارساله، با استقبال بازار مواجه شد. به نظر می‌رسد عزم دولت برای اصلاح نظام بانکی و ساختار تأمین مالی در کشور جدی است؛ به‌طوری‌که تأمین مالی از طریق بازار سرمایه در سال٩۴ نسبت به سال گذشته، افزایش سه‌برابری داشته که این امر از طریق ابزارهایی نظیر اوراق خزانه اسلامی، اوراق مشارکت نفت، اوراق مشارکت دولت، شهرداری‌ها و بانک‌ها، سلف‌های موازی و عرضه‌های اولیه انجام شده است. همچنین تأکید بر اجرای پروژه اصلاح نظام بانکی، به ‌عنوان اولویت اقتصادی در سال جاری، با وجود حذف بخشی از آن در بودجه سال جاری، نشان می‌دهد دولت برای تغییر ترکیب تأمین مالی که درحال‌حاضر ٨٠ درصد آن بر دوش نظام بانکی است، برنامه دارد. وجود یک بازار بدهی منسجم و نظام‌مند می‌تواند نقش مهمی‌در بهبود وضعیت تأمین مالی صنایع ایفا کرده و گامی‌باشد برای نیل به اقتصادی تولید‌محور و درون‌زا.

علی نیکوگفتار. تحلیلگر بازارهای مالی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*