اخبار تصادفی

شاخص بازار پیشرو

سهام و سنگ زدن:
در لاهور سرمایه گذاران با آتش زدن تایر جاده ی منتهی به بورس اوراق بهادار شهر را بستند .در اسلام آباد  گروهی از معترضین برگه‌های سهام خود را به آتش کشیدند.مقامات بورس وحشت زده از کاهش بیشترقیمت جلوگیری کرده و قیمتهای ۲۷ آگوست ۲۰۰۸ را به عنوان کف قیمتی معرفی نمودند.
بازارهای نو ظهور نسبت به بازارهای توسعه یافته، مکان‌های پیشرویی برای سرمایه گذاری هستند.اما همیشه قابل پیش بینی نیست. MSCI(یک ارائه دهنده ی شاخص) شاخص اصلی اقتصادهای نوظهور را محاسبه مینماید. که این شاخص دربرگیرنده ی فقط ۲۳بازار سهام ،که از لحاظ اندازه، نقدینگی و امکان سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران خارجی با شرایط آن مطابق میباشند، است. بازارهایی که در این دسته قرار نمیگیرند تحت شاخص دیگری با نام بازارهای مرزی کنترل شده قرار میگیرند و یا بطور کلی از شاخص‌های بین المللیMSCIخارج میشوند.این سرگذشت پاکستان در دسامبر ۲۰۰۸ بود برای اینکه از جمع  بازارهای نوظهور خارج شود. مجموعه کشورهایی که هنوز این موقعیت را دارند مجموعه ای عجیب هستند.تعدادی از آنها بطور شگفت آوری ثروتمند هستند : قطریها از آمریکاییها ثروتمندتر هستند .مابقی کاملا فقیر هستند . برای مثال هند در رده‌های بازارهای اوراق بهادار ، به ازای هر فرد فقط ۱۶۰۰دلار تولید ناخالص داخلی دارد که تنها دو کشور فقیرتر از آن هستند(درآمد ناخالص کمتری دارند). در واقع  MSCI برای ایجاد تمایز بین بازارهای پیشرو و مرزی درآمد سرانه هر فرد را درمقایسات در نظر نمیگیرد.هند واجد دیگر شرایط بود.زیرا اندازه ی محض آن و پیچیدگی سازمانی، بازارهای سهامی‌که به اندازه ی کافی وسیع هستند را دارد.او به اینکه از لحاظ شاخصMSCIاز نظر نقدینگی کمتر از ۷۳عضو لیست شده در این شاخص نیست ،می‌بالد.
چین بزرگترین بازار نوظهور است که تقریبا ۲۵% ارزش شاخص را تشکیل میدهد .اما فقط سهام‌هایی از کشور چین که در هنگ کنک و آمریکا پذیرفته شده اند،واجد شرایط وارد شدن هستند.بر اساس تصمیم MSCIدر چهاردهم ژوئن  سهام‌هایی که فقط در چین معامله میشوند فاقد شرایط لازم خواهند بود.زیرا مجوز چینی به سرمایه گذاران خارجی اجازه ی فروش ماهانه ی۲۰% از سهام در اختیار را میداد.
سایر بازارهای نوظهور از کوچکی رنج میبردند .تنها سه شرکت پذیرفته شده در بورس کشور پرو به اندازه ی کافی بزرگ بودند (با سرمایه ی حداقل ۱٫۲۷بیلیون دلاری)و به اندازه ی کافی نقد شونده بودند(با حداقل ۱۵%مقدار سهامشان که هر سال خرید و فروش میگردد)تا واجد شرایط گردند.اگر شرکتهای واجد شرایط کمتر از سه تا شوند MSCI میگوید پرو باید از گروه بازارهای نوظهور خارج گردد.
پاکستان چطور؟ قانون کف قیمتی لغو شد و الان دارای ۹شرکت واجد شرایط است. بنابراین MSCI این هفته تصمیم گرفت که از ماه می۲۰۱۷پاکستان به جمع کشورهای شاخص نوظهور اضافه شود.این فقیرترین عضو خواهد بود .اخبار کافی بود تا سهام بورس اوراق بهادار کراچی به رکورد ۳۲۲% بالاتر از کف قیمتی ۲۰۰۸ دست یابد.

 

کانال تلگرام کارگزاری تامین سرمایه نوین
nibbroker@

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*