اخبار تصادفی

شاخص بورس از قله ۳۴ هزار واحدی عبور کرد

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، رونق کم سابقه بازار سهام ۴۶ ساله کشور که از نیمه دوم مردادماه شروع شده بود در سه ماه پاییز به اوج رسید تا متغیرهای اصلی مخصوصا” شاخص بورس پشت سرهم قله‌های ۲۸ تا ۳۳ هزار واحدی را در نوردد.

این سیر صعودی شاخص بورس که ناشی از افزایش قیمت سهام اکثر شرکت‌های بزرگ حاضر در سه گروه فلزی، معدنی ، شیمیایی وبرخی تک سهم‌ها بود، موجب شد تا امروز هم دماسنج بازار در اولین روز برفی تهران به رکوردهای تازه دیگری دست یابد و بعد از چند روز انتظار برای نخستین با از مرز ۳۴ هزار واحدی هم عبور کند.

به این ترتیب در شرایطی به علت ادامه تسویه حساب سرمایه گذاران حقوقی با کارگزاران ( با توجه به سال مالی ۳۰ آذر اکثر شرکت‌های کارگزاری ) واقدام به عرضه سهام،شروع معاملات امروز بورس چندان جالب به نظر نمی‌رسید که در میانه معاملات سهام تعدادی از شرکت‌ها جمع آوری شد تا زمینه افزایش جهش ۱۱۱ واحدی شاخص در یک ساعت و نیم اول معاملات فراهم شود.

با این رشد، شاخص بورس که روز گذشته برای شکستن خط مقاومت ۳۴ هزار تایی به ۵۱ واحد نیاز داشت، به راحتی این قله جدید را هم فتح کرد تا بار دیگر گوشه‌هایی از قابلیت‌های بازار سهام به نمایش گذاشته شود.

با این اوصاف با توجه به افزایش حدود ۸ هزار و ۱۱۰ واحدی شاخص در ۹ ماه اخیر ، میانگین بازدهی سرمایه گذاری در بورس هم به بیش از ۳۱ درصد رسید. از طرف دیگر در پی افزایش بهای اغلب شرکت‌های بزرگ، ارزش روز بازار سهام هم برای اولین بار از مرز ۱۵۵ هزار میلیارد تومان گذشت.

بر اساس این گزارش، رکورد شکنی متغیرهای اصلی بورس ناشی از عوامل متعددی از جمله تداوم حاکم شدن جو روانی آرام سیاسی،کاهش ارز و طلا و سکه، رشد قیمت‌های جهانی برخی محصولات، در پیش رو بودن گزارش‌های مثبت ۹ ماه اغلب شرکت‌ها، مناسب بودن قیمت سهام شرکت‌ها ورود نقدینگی جدید و سایر عوامل است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*