اخبار تصادفی

شاخص بورس به ۵۱ قدمی‌قله ۳۴هزار واحد

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، صد و هفتاد و هفتمین روز کاری بورس در آخرین روزهای پاییز سال با ادامه رشد قیمت سهام اکثر شرکت‌های بزرگ و تداوم عطش خریداران همراه شد، تا امروز رکورد تازه‌ دیگری برای متغیرهای اصلی بورس به دست آید و شاخص بورس در بالاترین رقم ممکن بایستد.

براساس این گزارش، درحالی استمرار رکود حاکم بر بازارهای طلا و ارز موجب کوچ برخی سرمایه‌ها و سرمایه گذارها به تالار شیشه‌ای شده که در پیش رو بودن ارایه گزارش ۹ ماهه شرکت‌های بورسی به همراه آرامش حاکم بر تصمیم گیری‌ها موجب تقویت طرف تقاضا آن هم در غیبت عرضه‌های اولیه شده است.

این جریان با انتظار اکثر سرمایه‌گذاران به ادامه رشد قیمت سهام شرکت ارزنده و آینده دار و انتشار اخباری مانند کاهش فهرست کالاهای صادراتی به ۲۷ قلم و اصلاح استاندارد ۱۶ حسابرسی ( که موجب بهبود وضعیت شرکت‌های دارای طرح‌های توسعه و متاثر از نوسان ارز شده) توامان شد، تا امروز شاخص بورس به رکورد تازه ایی دست یابد.

به این ترتیب نمودار دماسنج بازار سهام که از همان شروع معاملات با سیر صعودی ترسیم شده بود، در پایان معاملات با ۲۶۲ واحد جهش دیگر به عدد جدید ۳۳ هزار و ۹۴۹ واحد رسید، تا برای عبور از کانال ۳۴ هزار واحدی فقط به ۵۱ واحدی دیگر نیاز داشته باشد.

اتفاقی که انتظار می‌رود در معاملات فردا رخ دهد و شاخص بورس برای اولین بار بر قله ۳۴ هزار تایی بایستد.

در این رویداد شرکت‌های معدنی و فولادی نقش مهمی‌داشتند، اما بازگشایی نماد سرمایه‌گذاری غدیر بعد از افزایش سرمایه ۴۰۰ میلیارد تومانی و رشد بیش از ۸ درصدی قیمت هر سهم آن موجب شد، تا این شرکت با سرمایه تازه ۱۶۰۰ میلیارد تومانی به تنهایی ۱۰۹ واحد بر شاخص اثر مثبت بگذارد. شرکت‌های گل گهر ، فولادمبارکه ، فولاد خوزستان، چادرملو، مپنا ، توسعه معادن وفلزات و ایران خودرو هم با اثر ۵۴ تا ۸ واحدی در افزایش ۲۶۲ واحدی شاخص نقش موثری ایفا کردند.

با رشد امروز شاخص و قیمت سهام اکثر شرکت‌های بزرگ، ارزش روز بازار سهام هم باز هم افزایش یافت و برای نخستین بار به ۱۵۴٫۶ هزار میلیارد تومان رسید.

با این شرایط طبیعی خواهد بود که سرمایه‌گذاران حقوقی و حقیقی اقدام به خرید انبوه سهام شرکت‌ها کرده و نشان از فروکش نکردن عطش به خرید داشته باشند. چرا که امروز هم بالغ بر ۴۵۶ میلیون سهم به ارزش ۱۷۴میلیارد تومان داد و ستد شد.

هر چند ۵۷٫۶ میلیارد تومان از این حجم مربوط به معامله ۹۹ میلیون سهم سرمایه‌گذاری امید و ۱۷ و ۱۱ میلیارد تومان دیگر به دو شرکت ملی مس و سایپا بود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*