اخبار تصادفی

شاخص کل بورس ۳۳۲ واحد افت کرد

 معاملات امروز (شنبه) با نگرانی از پیامدهای آتش سوزی در پتروشیمی‌بوعلی بر وضعیت گروه پتروشیمی‌و به ویژه هلدینگ پتروشیمی‌خلیج فارس (به عنوان بزرگترین شرکت بورسی) آغاز شد.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، با وجود همه تلاش‌هایی که شد تا تاثیر این حادثه بر وضعیت سودآوری این شرکت، اندک دانسته شده و حتی نامه شفاف سازی هلدینگ پتروشیمی‌خلیج فارس به سازمان بورس ارسال شد، اما در نهایت نماد این شرکت در تابلوی معاملات افت کرد و شاخص کل را نیز به دنبال خود پایین کشید.
در معاملات امروز، بیش از ۵۸۸ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش یک هزار و ۸۰۶ میلیارد ریال در ۵۲ هزار و ۱۰۶ نوبت خرید و فروش شد.
در معاملات امروز فارس (هلدینگ پتروشیمی‌خلیج فارس) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بر جای گذاشت و به همراه خودرو (ایران خودرو)، فولاد (فولاد مبارکه اصفهان)، شنبدر(پالایشگاه بندرعباس)، تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین) و پترول (گروه سرمایه گذاری ایرانیان) سبب افت شاخص شد.
همه شاخص‌های اصلی بازار سرمایه در معاملات امروز منفی بودند و بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) ۱۲۰ واحد، شاخص کل (هم وزن) ۲۵ واحد، شاخص قیمت (هم وزن) ۲۰ واحد، شاخص آزاد شناور ۴۳۹ واحد، شاخص بازار اول ۲۱۵ واحد و شاخص بازار دوم ۸۲۶ واحد کاهش یافت.
بالاترین رشد قیمت در معاملات امروز به آهنگری تراکتورسازی ایران، سرامیک‌های صنعتی اردکان، تراکتورسازی ایران و تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی تعلق داشت.
بیشترین کاهش قیمت نیز به حق سیمان فارس و خوزستان، شیشه و گاز، تولید محور خودرو، فنرسازی زر و رادیاتور ایران مربوط بود.

**تلاش هلدینگ پتروشیمی‌خلیج‌فارس برای شفاف سازی
وقوع آتش سوزی در پتروشیمی‌بوعلی سینا که از روز چهارشنبه هفته گذشته تا بامداد امروز(شنبه) ادامه داشت، سبب بروز نگرانی‌هایی میان سهامداران و فعالان بازار سرمایه شد. بر این اساس، امروز هلدینگ پتروشیمی‌خلیج‌فارس درباره تاثیر آتش سوزی پتروشیمی‌بوعلی سینا بر وضعیت سودآوری و درآمد این شرکت بورسی، شفاف سازی کرد.
پیش از این شفاف سازی، عادل نژاد سلیم مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی‌خلیج‌فارس اعلام کرد: مهار آتش مخزن ساعت دو بامداد صبح امروز به پایان رسید و براساس پیش بینی‌ها انتظار می‌رود تا سه هفته دیگر خط تولید این زیرمجموعه به وضعیت عادی برگردد.
وی افزود: در این شرکت، کنسرسیومی‌از ۱۱ شرکت بیمه ای شامل شرکت‌های بیمه ایران، البرز، دانا، آسیا، میهن، کارآفرین، سامان، دی، پارسیان، ملت و ایران معین اقدام به بیمه کرده اند و رهبری این کنسرسیوم را بیمه ایران به عهده دارد.
نژاد سلیم با بیان اینکه میزان خسارت‌های وارده بعد از بررسی‌های لازم مشخص و اعلام خواهد شد، درباره اثر این حادثه بر سود هر سهم هلدینگ پتروشیمی‌خلیج‌فارس، گفت: این رویداد هیچ تاثیری در پیش بینی سود اعلام شده ( EPS) این شرکت ندارد زیرا محصول تولیدی پتروشیمی‌بوعلی سینا از قبل هم سودآور نبوده و تنها با هدف تامین نیازهای داخلی فعال بود.
همچنین «خسرو رحمتی» رییس امور سرمایه گذاری، مجامع و سهام شرکت صنایع پتروشیمی‌خلیج فارس با ارایه نامه شفاف سازی به سازمان بورس درباره آتش سوزی شرکت پتروشیمی‌بوعلی سینا، گفت: کمتر از سه درصد از سود ناخالص سالیانه این شرکت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*