اخبار تصادفی

شرط تاثیرپذیری مثبت بورس از کاهش نرخ سود

علیرضا خانلو در خصوص دلایل ریزش شاخص بورس در هفته گذشته گفت: شاید بتوان دلیل اصلی عدم رونق پایدار در بورس را وضعیت کنونی اقتصاد دانست که در رکود بسر می‌برد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، این کارشناس بازار سرمایه افزود: حوزه اقتصاد و سیاست دو مقوله ای هستند که دستکم طی چند سال گذشته بیش از هر موضوع دیگری معاملات بورس را تحت تاثیر خود قرار داده اند و در شرایط کنونی رکود حاکم بر اقتصاد از یک سو و نیز کندی روند اجرایی برجام و رفع تحریم‌ها وضعیت کلی بورس را تحت تاثیر خود قرار داده است.

وی اضافه کرد: طولانی شدن فضای رکود حاکم بر اقتصاد کشور بدون شک یکی از دلایل اصلی افت بازار سهام است؛ چرا که بورس آیینه تمام قد اقتصاد کشور می‌باشد و زمانی که در اقتصاد شرایط رکودی حاکم باشد صنایع و بنگاههای تولیدی با کمبود نقدینگی مواجه خواهند بود و در پی آن نمی‌توان منتظر ادامه رونق در بورس بود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: انتظار بهبود شرایط اقتصادی در فضای پسابرجام و رفع تحریم‌ها از این منظر درست است که با ورود تکنولوژی روز دنیا و نیز سرمایه خارجی بتوانیم شاهد رونق دوباره تولید در کشور باشیم؛ با این حال اما گزارشات جدید شرکت‌ها این موضوع را نشان نمی‌دهند که خود بیانگر این موضوع است که هنوز اثرات برجام در اقتصاد کشور نمایان نشده و باید در بلندمدت منتظر این اتفاق باشیم.

وی همچنین با تاکید بر این که برجام و رفع تحریم‌ها تنها مشکل اقتصاد و بورس کشور نیست افزود: مشکلاتی همچون موضوع نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها و نرخ بهره مالکانه از جمله مواردی هستند که در داخل کشور صنایع و بنگاههای تولیدی با آنها دست به گریبان هستند و اجرا یا عدم برجام نمی‌تواند تاثیری در حل آنها داشته باشد و دولت باید هر چه سریعتر فکری به حال حل این موضوعات کند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: از سوی دیگر کمبود نقدینگی در اقتصاد و بازار سرمایه کشور به روشنی مشهود است که این موضوع موجب تشدید کاهش حجم معاملات در بورس و کاهش جذابیت و خرید سهام در بورس نیز شده است.

وی در خصوص تاثیرکاهش نرخ سود بانکی بر بازار سرمایه نیز اذعان داشت: در صورتی که کاهش نرخ سود بانکی کاهش نرخ تسهیلات ارائه شده به بنگاهها را در پی داشته باشد می‌تواند اثرات مثبتی برای معاملات بازار به همراه داشته باشد وگرنه نمی‌توان به موضوع کاهش نرخ سود بانکی برای بهبود شرایط بورس امیدوار بود.

این کارشناس بازار سرمایه اصلی ترین نیاز امروز بورس را اتخاذ سیاستهای اقتصادی توسط دولت برای خروج از وضعیت رکودی دانست و یادآور شد: از آنجایی که هرگونه فعالیت اقتصادی نیازمند سپری شدن زمان است، دولت باید برنامه‌های خود را در جهت رونق اقتصادی اعلام کند.

وی همچنین با انتقاد از حاکم بودن فضای هیجانی و بدور از تحلیل بر معاملات بورس تاکید کرد: یکی از دلایل اصلی ادامه روند نزولی شدن بازار سرمایه، انتظار کسب بازده زودهنگام از طریق بورس و هیجانی بودن معاملات است که بدون هیچ پایه و منطقی کلیت بازار را تحت تاثیر خود قرار داده است.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که تاثیرپذیری بورس ما از سایر بورس‌ها چگونه است و آیا می‌توان از آن به عنوان یکی از دلایل ریزش بازار سهام کشور یاد کرد اذعان داشت: متاسفانه ارتباط مستقیمی‌میان بورس ما و سایر کشور‌ها وحود ندارد و شاید این موضوع یکی از عوامل کم عمق بودن بازار سرمایه کشور باشد. بعلاوه این که زمانی که میان بورس ما و سایر کشورها به لحاظ منابع مالی و ارزی ارتباطی برقرار نشود، پس نمی‌توان انتظار تاثیرپذیری را از آنها داشت.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*