اخبار تصادفی

شفاف ترین شرکت‌های بورسی معرفی شد

کارخانجات داروپخش، مجتمع‌های توریستی و رفاهی آبادگران، عمران و توسعه فارس و نیرو ترانس شفاف ترین شرکت‌های بورسی در سال ۹۱ بودند.

اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس و اوراق بهادار، رتبه بندی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران را بر اساس امتیاز کسب شده از نظر کیفیت افشا و اطلاع رسانی مناسب برای دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۳۰ اسفند ۹۱ به همراه امتیاز مقایسه ای دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ۹۰، منتشر کرد.
کارخانجات داروپخش با کسب ۹۹ امتیاز در صدر ایستاده است و مجتمع‌های توریستی و رفاهی آبادگران، عمران و توسعه فارس و نیرو ترانس با ۹۸ امتیاز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
همچنین بازرسی فنی و کنترل خوردگی-تکین کوی و کاشی الوند با ۹۷ امتیاز، شیشه دارویی رازی، داروسازی داملران، داروسازی ابوریحان و گروه دارویی سبحان با ۹۶ امتیاز در رتبه‌های پنجم تادهم ایستادند.
در مقابل، کابل البرز با ۱۰ امتیاز، تولی پرس با ۸ امتیاز و پتروشیمی‌اصفهان با ۶ امتیاز، ضعیف ترین شرکت‌های بورسی از نظر اطلاع رسانی و کیفیت افشا شناخته شدند.
بخش بندی شرکت‌ها نشان می‌دهد که به طور جداگانه در بازار اول مجتمع‌های توریستی و رفاهی آبادگران با ۹۸ امتیاز رتبه اول و پتروشیمی‌اصفهان با ۶ امتیاز رتبه آخر را از نظر اطلاع رسانی به خود اختصاص داده اند.
در بازار دوم هم کارخانجات داروپخش رتبه نخست را از نظر شفافیت اطلاعاتی دارا است و تولی پرس با ۸ امتیاز ضعیف ترین شرکت از حیث اطلاع رسانی در این بازار تعیین شد.
از میان شرکت‌های سرمایه گذاری هم سرمایه گذاری پردیس، سرمایه گذاری ملت و سرمایه گذاری سپه با ۱۰۰ امتیاز رتبه نخست را به خود اختصاص دادند. اما سرمایه گذاری بوعلی و سرمایه گذاری صنعت بیمه با ۸۶ امتیاز ضعیف ترین شرکت‌ها از نظر شفافیت اطلاعاتی میان سایر شرکت‌های سرمایه گذاری بودند.
در جدول شرکت‌های هلدینگ هم گروه دارویی سبحان با ۹۶ امتیاز و سرمایه گذاری بانک ملی ایران با ۵۶ امتیاز به ترتیب در ابتدا و انتهای جدول قرار گرفتند.
این در حالی است که امتیاز اطلاع‌رسانی ناشران بر اساس وضعیت اطلاع‌رسانی آن‌ها از نظر قابلیت اتکا و به‌ موقع بودن ارسال اطلاعات محاسبه شده‌ است.
معیار به‌موقع بودن بر اساس زمان ارسال اطلاعات توسط شرکت (پیش‌بینی‌های درآمد هر سهم، صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای حسابرسی‌نشده، صورت وضعیت پرتفوی، اظهارنظرهای حسابرس نسبت به پیش بینی درآمد هر سهم اولیه و شش‌ماهه و صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای شش ماهه، صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده و شده پایان دوره مالی و برنامه ‌زمانبندی پرداخت سود سهامداران) در مقاطع تعیین‌شده در دستورالعمل افشای اطلاعات و با لحاظ نمودن میزان تاخیر در ارسال اطلاعات، مورد محاسبه قرار می‌گیرد.
میزان نوسانات و تغییرات در پیش‌بینی‌های ارسالی و هم‌چنین تفاوت‌های میان مبالغ پیش‌بینی شده و عملکرد واقعی حسابرسی شده معیار قابلیت اتکا در این محاسبات است.
لازم به‌ذکر است؛ از آن‌جا که شرکت‌های سرمایه‌گذاری براساس دستورالعمل‌های جدید، ملزم به ارائه پیش‌بینی درآمد هر سهم نمی‌باشند، لذا امتیاز مربوط به این شرکت‌ها به طور جداگانه مورد محاسبه قرار گرفته و اطلاعات مقایسه‌ای مربوط به این شرکت‌ها تنها نسبت به سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌ ارائه شده ‌است.

منبع:  پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*