اخبار تصادفی

عطش بازار برای نقدینگی جدید

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرصت امروز ،  این کاهش شدید در حالی تالار شیشه‌ای را لرزاند که خبرهایی از احتمال کاهش سود سپرده‌های بانکی به‌گوش می‌رسید و بسیاری معتقد بودند که با این کاهش سرمایه بیشتری روانه بورس اوراق بهادار تهران می‌شود. از طرفی عده‌ای معتقدند که با کاهش اندک در سود سپرده‌های بانکی، سرمایه‌گذاران ریسک بازار سهام را نمی‌پذیرند تا در این بخش سرمایه‌گذاری کنند. این دسته معتقدند با کاهش اندک‌سود سپرده‌ها افراد ریسک گریز به همان سود بانکی قناعت خواهند کرد. به‌طور کلی این روزها بیش از تحلیل‌های تکنیکی و بنیادی، این شایعات است که بورس اوراق بهادار تهران را بالا و پایین می‌کند.

عطش بازار برای نقدینگی جدید
در چنین جوی و در پایان هفته هفتم، شاخص کل بورس اوراق بهادار بیش از ۲ هزار واحد نزول کرد. در هفته گذشته افت گروه خودرویی در بورس نشان از تضعیف لیدر این روزهای بازار سهام دارد و در پی آن افت کلیت بازار هم تأکیدی است بر این نکته که باید تحلیل جایگزین هیجان و همچنین نگاه بلندمدت در سرمایه‌گذاری‌ها، جایگزین نگاه کوتاه‌مدت در بازار سهام شود.

سقوط ۲۰۵۱ واحدی شاخص کل
در هفتمین هفته معاملاتی امسال تعداد ۵۷۶۶میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۱۲۴۲۵ میلیارد ریال در ۴۳۰هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب ۱۳٫۲، ۲۳ و ۸٫۹‌درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین در این مدت تعداد ۱۱۳۶۹۷۴۰ برگه اوراق مشارکت به ارزش ۱۱۰۸۲میلیارد ریال معامله شد که به ترتیب ۳۹۶٫۵ و ۳۸۴٫۳‌درصد افزایش را تجربه کرده است. شاخص کل هم با ۲۰۵۱ واحد کاهش و افت ۲٫۶۳‌درصدی به رقم ۷۵۹۸۲ واحد رسید و شاخص بازار اول نیز با ۱۷۷۲ واحد کاهش به رقم۵۲۸۶۲ واحد و شاخص بازار دوم با ۲۴۷۲ واحد کاهش به عدد ۱۶۷۹۷۲ واحد رسیدند. گروه لاستیک و پلاستیک هم با ۶٫۹۲درصد، محصولات کاغذی با ۲٫۱۸‌درصد، قند و شکر با ۳٫۷۳‌درصد، حمل ونقل و انبارداری و ارتباطات با ۱٫۴۷‌درصد و مواد و محصولات دارویی با ۱٫۰۷‌درصد بیشترین تغییر مثبت در شاخص را نسبت به سایر گروه‌ها در هفته گذشته به خود اختصاص دادند.

همچنین یک‌میلیون و ۸۴۷ هزار ورقه بهادار در ۱۵۷ هزار نوبت به ارزش ۱۲ هزار و ۱۸۱ میلیارد ریال در فرابورس ایران طی هفته‌ای که گذشته دادوستد شد. ارزش بازار فرابورس ایران نیز در روز پایانی معاملات هفته گذشته با ۰٫۱‌درصد افت به ۹۴۸ هزار و ۲۰۷میلیون ریال رسید که ۴۶‌درصد از این رقم مربوط به بازار دوم و ۱۲‌درصد آن مربوط به بازار اول بود. آیفکس هم در این روز با کاهش ۴٫۴ واحدی، نمایشگر رقم ۷۹۴ واحد شد.

رشد ارزش و حجم معاملات فرابورس
هفته هشتم سال جاری در حالی به پایان رسیدکه یک میلیون و ۸۴۷ هزار ورقه بهادار در ۱۵۷ هزار نوبت به ارزش ۱۲ هزار و ۱۸۱ میلیارد ریال در فرابورس دادوستد شد. این وضعیت نشانگر رشد ۲۲‌درصدی حجم و ۲۳‌درصدی ارزش معاملات در مقایسه با هفته پیشین است. در بازار اول ۱۳۰میلیون ورقه بهادار طی این مدت مورد معامله قرار گرفت و ارزش آن به ۳۲۷ میلیارد ریال رسید و در بازار دوم نیز ۸۵۶ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲میلیارد و ۴۸۸ میلیون ریال دادوستد شد که این وضعیت از افت ۲۲‌درصدی حجم و ۲‌درصدی ارزش معاملات بازار اول و همین‌طور رشد ۵۲‌درصدی حجم و ۳۱‌درصدی ارزش معاملات بازار دوم حکایت دارد.

از سوی دیگر، حجم معاملات بازار پایه ۴‌درصد رشد کرد اما ارزش معاملات این بازار با افت ۷۴‌درصدی معادل ۶۵۰ میلیارد ریال شد. در عین حال حجم معاملات بازار ابزارهای نوین مالی در این هفته دو برابر شد و ارزش این معاملات با ۸۹‌درصد افزایش به رقم ۸ میلیارد و ۷۱۶ میلیون ریال رسید. در روز یکشنبه بازار فرابورس شاهد عرضه اولیه سهام گروه صنایع کاغذ پارس در بازار دوم با کشف قیمت ۱۵۰۰ ریالی بود و بالاترین ارزش معاملات روزانه هم در همان روز رقم خورد. علاوه بر این، نماد معاملاتی شرکت توسعه حمل‌و‌نقل ریلی پارسیان در بازار دوم فرابورس ایران درج شد.

گروه محصولات شیمیایی در هفته هشتم سال ۹۵ با در اختیار داشتن ۳۹‌درصد از معاملات بازار سهام، همانند هفته قبل در صدر صنایع پیشرو قرار گرفت؛ گروه عرضه برق، گاز، بخار و آب‌گرم سهم ۱۱‌درصدی از معاملات داشت و گروه محصولات کاغذی با معاملاتی به ارزش ۲۱۳ میلیارد ریال رده سوم را به خود اختصاص داد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*