اخبار تصادفی

علت کاهش حجم معاملات بورس چیست؟

ایمان مقدسیان اظهار کرد: در روزهای آغازین امسال  از حجم معاملات نسبت به روزهایی پایانی سال گذشته  کاسته شده است. به نظر می‌رسد  ورود نقدینگی‌های جدید به بازار بسیار کند شده است. این در حالیست که در اواخر سال قبل حجم نقدینگی بالایی وارد بورس شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، این کارشناس بازار سرمایه گفت: در حال حاضر شرکت‌هایی که اصلاح قیمت داشتند بازدهی قابل‌توجهی در یکی و دوماه اخیر کسب کرده اند. در شرایط فعلی نیز به نظر می‌رسد بازار باز هم وارد فاز  اصلاح شده است و دوباره رشد بازار متوقف شده است.البته اصلاح بازار مساله عجیبی نیست زیرا بعد از  هر رشد شارپی شاهدیم بازار یک اصلاح قیمتی را انجام می‌دهد.

او ادامه داد: درست است بازار با رشد کم عمق و حتی در برخی روزها رشد منفی دارد اما  فرصت مناسبی برای سرمایه گذارانی است که می‌خواهند وارد بورس شوند. همچنین افرادی که از رشد بازار عقب مانده‌اند در این شرایط می‌توانند سهم دلخواه خود را خریداری کنند و پرتفوی مناسبی را بچینند.

مقدسیان در خصوص مقایسه بازار سهام با سایر بازارها مالی گفت: رشد نرخ اقتصادی کشور که در سال ۱۳۹۵ حدودا ۵-۶ درصد پیش‌بینی شده می‌تواند در بازار سهام موثر باشد و تبلور آن در این بازار نمایان شود چراکه در بازار سهام کشور از تمامی‌شرکت‌های بزرگی که در اقتصاد کشور نقش دارند، تاثیر می‌گیرد. بدین صورت که اگر رشد اقتصادی در کشور صورت بگیرد بازار سهام نیز، رشد می‌یابد و به نظر می‌رسد که این بازار یکی از گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری باشد. اگرچه هرکدام از بازارهای دیگر محتویات خاص خودشان را دارند.

این کارشناس بازار سهام معتقد است: به نظر می‌ رسد به دنبال اخباری در خصوص تک‌نرخی شدن ارز که قرار است در نیمه دوم امسال اجرایی شود، بازدهی مناسبی برای افرادی که در بازار ارز هستند ایجاد نشود و نقدینگی بیشتر به سمت بورس حرکت کند.

او افزود: بازار پول نیز که در سال‌های ۹۳ و ۹۴ به دلیل بهره‌های بانکی بالایی که پرداخت می‌کرد برتری نسبی را نسبت به سایر بازارها پیدا کرده بود امابا توجه به سیاست کاهش نرخ بهره که ممکن است تا پایان سال به ۱۶ درصد برسد قطعا از جذابیت این بازار به شکل قابل توجهی می‌کاهد.

این کارشناس بازار سهام در خصوص بازار طلا نیز گفت: در بازار طلا نیز، بخشی از بازدهی آن که در داخل کسب می‌شود ناشی از قیمت دلار و بخش دیگر ناشی از تغییرات قیمتی خود طلاست که به نظر می‌رسد این تغییرات قیمت طلا در سال ۲۰۱۶ به چندین دلیل مختلف رو به بالا باشد اما نمی‌تواند درحال حاضر بازدهی بالایی را نصیب سرمایه گذارنش کند.

مقدسیان خاطرنشان کرد: با توجه به این شرایط بازارسرمایه در بین بازارهای موازی گزینه مطلوبی برای سرمایه گذاری و کسب بازدهی مطلوب است و بهتر است سهامداران صبور باشند و عجولانه با هر ریزش بازار تصمیم گیری نکنند. آنچه مشخص است برآیند بازار سرمایه در بلندمدت مثبت است. 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*