اخبار تصادفی

عوارض صادراتی سنگ‌ آهن لغو شد

           تنها کنتسانتره سنگ‌آهن مشمول پرداخت عوارض    

            سازمان توسعه تجارت نامه مربوط به لغو اخذ عوارض ۴۰ درصدی از صادرات سنگ‌آهن دانه‌بندی را به گمرک ارسال کرد.

پیش‌بینی می‌شود گمرک ایران نیز تا پایان وقت اداری امروز نامه مربوط به لغو اخذ عوارض ۴۰ درصدی از صادرات سنگ‌آهن دانه‌بندی را به گمرک‌های اجرایی کشور ابلاغ کند. در بخشنامه سازمان توسعه تجارت اعلام شده که تنها صادرات کنسانتره سنگ آهن مشمول پرداخت عوارض است و این عوارض شامل سنگ‌آهن دانه‌بندی نمی‌شود.
در جلسه دیروز بین انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن گمرک، سازمان توسعه تجارت و وزارت صنعت، معدن و تجارت توافق شد تا ساعت ۱۲ امروز بخش نامه مربوط به اخذ عوارض ۴۰ درصدی از صادرات سنگ آهن دانه بندی به صورت موقت لغو شود.
عمده صادرات سنگ‌آهن کشور را صادرات سنگ‌آهن دانه‌بندی تشکیل می‌دهد. براساس آمارهای منتشر شده هم‌اکنون تولید داخلی سنگ‌آهن دانه‌بندی به ۲۶ میلیون تن می‌رسد که نیاز به این نوع سنگ‌آهن در داخل براساس فرایند تولید فولاد حداکثر شش میلیون تن در سال است.
پیشتر اعلام شده بود که شش کشتی بارگیری شده، چهار کشتی در حال بارگیری و ۱۲ کشتی حمل سنگ‌آهن در مسیر دریایی به سمت بندر شهید رجایی در شوک بخشنامه جدید گمرک مبنی بر اخذ عوارض ۴۰ درصدی از صادرات سنگ‌آهن دانه‌بندی بلاتکلیف مانده‌اند.
اما در تازه‌ترین رخداد دقایقی پیش گمرک ایران طی نامه شماره ۹۲/۳۱۱۲۳ مورخ بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۲ اعلام کرد سنگ‌آهن دانه‌بندی شده مشمول عوارض نمی‌شود. براین اساس دفتر امور صادرات گمرک اعلام کرد که عوارض صادراتی مندرج در ردیف ۱۲ جدول #B صرفا شامل کنسانتره سنگ‌آهن است و مانند گذشته سنگ‌آهن به صورت دانه‌بندی شده مشمول عوارض نمی‌شود.

منبع:             ایسنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*