اخبار تصادفی

عوامل افزایش قیمت در بازار آتی سکه!

 در حال حاضر فاصله بین سررسید دی ۹۵ تا اردیبهشت ۹۵ حدوده ۷۰۰ هزار ریال است.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، این درحالی است که با ورود سر رسید دی به تابلو معاملات آتی سکه  فاصله قیمت حدوده ۵۰۰ هزار ریال بود. سوالی که پیش می‌آید چه عواملی باعث افزایش فاصله قیمت‌ها در بازار  شده است؟

در این راستا؛ شایان کرمی‌مدیر بورس انرژی و تحلیل گر کارگزاری آتی ساز بازار در تحیلی به بررسی این موضوع پرداخته است که در ادامه شرح این تحلیل را می‌خوانید.

در حال حاضر مهم ترین دلیل آن رشد طلای جهانی پس از افت قیمتی که از اواسط ماه مارس داشت بوده است. طلای جهانی از ابتدای سال ۲۰۱۶ روندی صعودی به خود گرفته است. ریزش قیمت نفت و کامودیتی و نوسانات بورس‌ها در نقاط مختلف دنیا به خصوص چین و آمریکا از اصلی ترین عواملی بوده است که منجر به روی آوردن سرمایه‌ها به سمت طلا به عنوان یک دارایی فیزیکی امن شده است.

سیاست‌های انبساطی در اقتصاد‌های نوظهور و اروپا و همچنین افت ایندکس دلار در روزهای گذشته باعث تغییر جریان سرمایه به سمت طلا بوده است.

گزارش هفته اخیر فدرال رزرو آمریکا که طی آن تنها دو نفر از اعضای آن موافق افزایش نرخ بهره بودند چشم انداز افزایش نرخ بهره آمریکا را در کوتاه مدت کمرنگ تر کرد بنا به همین دلیل طلای جهانی در پی افت ایندکس دلار شروع به رشد کرد. از نظر تکنیکی نیز تحرکات اولیه شروع روند صعودی دیگر در طلا شکل گرفته است.

 نمودار زیر؛ روند طلای جهانی را نشان می‌دهد  که طبق نمودار کراس اوریج‌ها در تایم فریم ۴ساعته چرخش اسیلاتور و همچنین بررسی الگوی سینوسی زمانی نشان میدهد طلا میتواند موج صعودی دیگر را در صورت تثبیت بالای ۱۲۴۵ دلار آغاز کند.
 

نمودار بعدی نیز بررسی ایچی موکویی طلا در تایم روزانه است که تثبیت طلا بالای ۱۲۲۵ دلار پتانسیل شکست ۱۲۴۵ را دارد. و در صورت شکست این سطح حرکت صعودی دیگر در طلا آغاز خواهد شد.

 از دیگر دلایل افزایش فاصله‌های در بازار آتی سکه رشد دلار است. طبق بررسی‌هایی که در تحلیل‌های نفت و دلار داشتیم دلار به ریال در تراز ۳۴۵۰ تومان حوالی اوریج بلند مدت خود است.

 در این سطح باتوجه به شیب صعودی ارز در بازار داخل تقاضای مصرفی باعث رشد دلار خواهد شد. همین مساله منجر به حرکت مجدد دلار از سطح ۳۴۵۰ به حوالی ۳۵۰۰ تومان بوده است.

عامل دیگر رشد فاصله‌ها مسئله حباب مثبت بازار نقدی بوده که  در حال حاضر ارزش ذاتی هر سکه بهار آزادی طرح قدیم ده میلیون و صد و پنجاه هزار ریال است.

 در حالی که قیمت فعلی آن در بازار داخل ۱۰ میلیون و ۳۳۰ هزار ریال است. همین مسئله هجرها را تشویق به گرفتن short position در بازار فردایی و یا سررسید‌های نزدیک آتی در مقابل long position در سررسید‌های دور در آتی سکه می‌کند. این اصلی ترین دلیل افزایش فاصله قیمت‌ها است و در صورت تداوم رشد طلای جهانی این حکایت همچنان باقی است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*