اخبار تصادفی

فروش اوراق بهادار ایران در بورس کره جنوبی

محمد فطانت در نشستی خبری با تشریح راه اندازی موسسه‌های رتبه بندی، گفت: همه شرکت‌هایی که در بازار سرمایه ثبت و اوراقی که معامله می‌شوند، پس از راه اندازی موسسه‌های رتبه بندی، تحت سنجش قرار می‌گیرند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه کرد: رتبه بندی شرکت‌ها باعث شفافیت بازار سرمایه شده و سرمایه گذاران می‌توانند بر اساس ریسک هر شرکت، نوع سرمایه گذاری را مشخص کنند.
فطانت به رتبه بندی اوراق و صکوک (ابزار تامین اسلامی) اشاره کرد و ادامه داد: انتشار صکوک در حال افزایش است به گونه ای که ارزش آنها از ۳۹ هزار میلیارد ریال در سال ۹۲ اکنون به ۱۸۹ هزار میلیارد ریال رسیده است وحتی امسال نیز افزایش بیشتری خواهد یافت.
وی به استقبال سرمایه گذاران خارجی به حضور در بازار سرمایه ایران و خرید اوراق اشاره کرد و گفت: سرمایه گذاران خارجی برای خرید اوراق، تمایل به استفاده از گزارش‌های موسسه‌های رتبه بندی معتبر دارند.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به آمادگی بورس کره جنوبی برای فروس اوراق و صکوک ایران اشاره کرد و ادامه داد: انتشار این اوراق در کره و سایرکشورها، بر اساس ارزیابی مبیزان ریسک و رتبه بندی خواهد بود.
فطانت اضافه کرد: در صورتی که شرکت‌ها ریسک پایین تری داشته باشند می‌توانند با هزینه کمتری، تامین سرمایه انجام دهند.
وی با بیان این که از این پس، سازمان بورس مرجع صدور مجوزهای رتبه بندی خواهد شد، گفت: استفاده از نام رتبه بندی در زمان ثبت شرکت‌ها، بدون مجوز سازمان بورس ممنوع است.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه با اجرایی شدن این طرح، اعتبار سنجی و رتبه بندی موسسه‌ها در ایران بومی‌می‌شود، افزود: موسسه‌های معتبر بین المللی می‌توانند درخواست‌های خود برای فعالیت در ایران را ارایه کنند تا بررسی شود.
فطانت با بیان اینکه در مرحله نخست، برای تعداد کمی‌از موسسه‌ها – پنج موسسه- مجوز رتبه بندی صادر می‌شود، اضافه کرد: اولویت ما برای حضور موسسه‌های خارجی، مربوط به موسسه‌هایی است که پیش از این تجربه فعالیت در ایران را داشته و با بازار کشور آشنا هستند.
وی در ادامه به کاهش ریسک سرمایه گذاری در ایران اشاره کرد و گفت: برای سنجش رتبه بندی، علاوه بر شاخص‌های مالی، شاخص‌های کیفی نیز بررسی می‌شود.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: موسسه‌های رتبه بندی پس از اخذ مجوزها، به احتمال زیاد از نیمه دوم امسال کار خود را در کشور شروع می‌کنند.
رتبه ‌بندی اعتباری به معنای ارزیابی میزان ریسک و احتمال پرداخت به موقع تعهدات مالی ناشران اوراق و سهام است.
رتبه بندی اعتباری پیش شرط حضور در بازارهای مالی وسرمایه است و امروزه موسسه‌های رتبه ‌‌بندی از کلیدی‌ترین نهادهای مالی در کشورهای توسعه‌ یافته به شمار می‌روند به طوری که در بازارهای مالی جهانی، کمتر سرمایه‌گذاری را می‌توان یافت که پیش از انتخاب گزینه سرمایه‌ گذاری به گزارش‌های موسسه رتبه‌ بندی در این رابطه توجهی نداشته باشد.
موسسه‌ها و شرکت‌های رتبه‌بندی از مهم‌ترین نهادهای مالی هستند که در قانون بازار سرمایه ایران نیز مورد توجه قرار گرفته است.
در بودجه امسال به دولت این امکان داده شده است که ۳۰۰ هزار میلیارد ریال(۳۰ هزار میلیارد تومان) اوراق بدهی منتشر کند که بخشی از این اوراق بدهی به ‌صورت بین‌المللی منتشر خواهد شد.
برای انتشار این اوراق در عرصه بین المللی، به اعتبار‌سنجی شرکت‌های رتبه بندی نیاز است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*