اخبار تصادفی

فروش لحظه‌ای ۳۰۰میلیارد اوراق رهنی مسکن

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، محمد فطانت امروز در مراسم رونمایی از انتشار اوراق رهنی بانک مسکن در بازار سرمایه اظهار کرد: آنچه که امروز براساس آن اوراق رهنی مسکن در بازار سرمایه منتشر می‌شود، نتیجه هماهنگی‌های زیادی در بخش‌های مختلف کشور بوده و بحث‌ها و بررسی‌های زیادی در این مورد در قسمت فقهی بورس و اوراق بهادار انجام شده است.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: در آذرماه سال ۱۳۹۴ کمیته فقهی در این مورد بررسی‌های زیادی کرد و این موضوع در شورای عالی بورس مطرح شد و بعد از بررسی‌های زیاد شورای بورس این ابزار را تصویب کرد و همچنین این ابزار به تصویب وزیر اقتصاد رسید.
وی ادامه داد: دستورالعمل انتشار اوراق رهنی در آبان‌ماه سال ۱۳۹۴ به تصویب سازمان بورس رسید و یک هماهنگی کامل بین سیستم بانکی و بازار سرمایه به وجود آمد و این اولین باری است که سیستم بانکی از طریق بازار سرمایه آن هم از طریق اوراق رهنی مسکن تامین سرمایه می‌کند.
فطانت با اشاره به اینکه اوراق رهنی مسکن در سال‌های گذشته در جهان بسیار کاربرد داشته، اما در کشور ما با چالش‌های زیادی روبه رو بوده است، تاکید کرد: اگر اقتصاد مسکن تحرک یابد صنایع بورسی ما نیز تحرک پیدا می‌کند.
به گفته او صنایع بورسی مانند صنایع فلزی، صنایع کاشی و سرامیک به مسکن مرتبط است و اگر بخش مسکن رونق یابد مسکن راه بیفتد بورس هم راه خواهد افتاد. 
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این‌که ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق رهنی مسکن در کسری از ثانیه معامله شد، خاطرنشان کرد: صندوق‌های سرمایه‌گذاری امروز به کمک تقاضای اوراق بهادار آمدند، برنامه‌ریزی‌هایی که در طراحی‌های این صندوق‌ها ایجاد شده باعث شده تقاضا برای بازار اولیه شکل بگیرد.
به گزارش اقتصاد آنلاین، به گفته او بانک مرکزی با سازمان بورس در زمینه‌ تسهیلات رهنی مسکن همکاری خوبی کرد به‌طوری که این دستاورد و موضوع متعلق به سیف است و اگر حمایت رییس کل بانک مرکزی نبود این موضوع محقق نمی‌شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*