اخبار تصادفی

فقط تک سهم‌ها سود می‌دهند!

ارزش معاملات این دوره در دو بازار بورس و فرابورس ۲٫۳۵۴ میلیارد تومان رقم خورد و ارزش معاملات خرد نیز ( بدون معاملات بلوکی و اوراق مشارکت ) برابر با ۱٫۴۶۱ میلیارد تومان ثبت شد،به این معنی که به طور میانگین روزانه ۲۴۳ میلیارد تومان سهام در بازار سرمایه معامله شده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبر آنلاین، رشد شاخص بورس در این هفته از ۷۵٫۹۸۲ تا ۷۶٫۴۴۸ واحد معادل ۰٫۶۱ درصد رقم خورد و شاخص فرابورس هم از ابتدای هفته تا انتهای هفته جهشی از ۷۹۴ تا ۸۱۲ واحد برابر با ۲٫۲۷ درصد داشت. این شرایط بورس مصادف شده بود با انتشار گزارش‌های ۱۲ ماهه. درخصوص گزارش‌های ۱۲ ماهه باید گفت ، که گزارش‌ها ضعیف بود و البته با توجه رکود سنگین نیمه دوم سال گذشته ، انتظار بالایی هم از گزارش‌ها نمی‌رفت. ذکر این نکته ضروری است که در تحلیل و بررسی گزارش‌ها نباید صرفاً به سود محقق شده توجه کرد و باید گزارش ۳ ماهه پایانی سال با ۳ ماهه پائیز مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد تا بتوان شرکت‌هایی که در ۳ ماهه زمستان عملکرد بهتری داشتند را از سایر شرکت‌ها تمیز داد. چراکه این دست شرکت‌ها قطعا می‌توانند در دوران پساتحریم و بهبود اقتصاد کشور ، وضعیت سودآوری بهتری نسبت به سایر شرکت‌ها داشته باشند. لازم به ذکر است ، در بررسی صورت‌های مالی ، ۴ آیتم رشد فروش ، کنترل هزینه‌ها ، رشد سود عملیاتی و کاهش هزینه‌های عملیاتی از اهمیت بیشتری برخوردارند.

چهره متفاوت بورس ۹۵!

اما بررسی عملکرد دوماه سپری شده از سال ۱۳۹۵ حاکی از آن است که بازار سهام برخلاف تمام آنچه که پیش بینی می‌شد چهره خوبی از خود در سال جاری نشان نداده و در فروردین و اردیبهشت ماه ۴٫۷ درصد زیان به سرمایه گذاران خود رسانده است و این در حالی است که سرمایه سپرده گذاران بانکی در این مدت دست کم ۳ درصد رشد کرده است.این شرایط حاکی از دوره ای بودن نوسانات بازار سهام و عمیق نبودن رشد‌های اخیر بورس است،چرا که اگر رشد‌های بورس غیرهیجانی و با تکیه بر متغیرهای بنیادی اتفاق افتاده بود،طبق پیش بینی‌ها باید سال ۹۵ به مراتب متفاوت تر از حتی سه ماه پایانی سال ۹۴ بود.حالا بیش از دو ماه از پایان دوره حدودا سه ماهه رشد بازار سهام نظریه هیجانی بودن رشد بورس و فرضیه تحریک بازار سهام به دلیل انتخابات مجلس شورای اسلامی‌و همچنین نشان دادن اثر تصنعی از امضای نهایی توافق برجام در اذهان جامعه سهامداری تقویت شده است!با این حال اگر این فرضیه‌ها هم درست باشد نمی‌توان گفت که رشد بورس در زمستان ۹۴ حبابی بوده و تنها برچسب هیجانی بودن را می‌توان به آن چسباند با این منطق که قیمت سهام در نقطه شروع رشد زمستانی بازار سهام فاصله زیاد و معناداری با روزهای سال ۱۳۹۲ داشت،حتی روزهای معمولی آن.

اما در دوماه نخست سال جاری صنعت کاغذ که سهامی‌همچون کاغذ سازی کاوه (پدیده اردیبهشت ماه) را در دل خود جای داده است رتبه اول بیشترین بازدهی مثبت را با ثبت رکورد ۴۵ درصد کسب نموده است.گروه چاپ و انتشار نیز با حضور تک سهم افست با ۴۳ درصد بازدهی سودده ترین صنعت بورس در سال ۹۵ تا این لحظه شناخته شده است.در نهایت اما گروه کانی‌های غیر فلزی با ۲۱ درصد رشد سومین صنعت پربازده بورس ۹۵ لقب گرفته است.

در این بین بیشترین زیان نیز نصیب گروه ابزار پزشکی به واسطه ریزش سنگین تک سهم این گروه یعنی کنتورسازی شده است.این صنعت در دوماهه نخست سال ۲۷ درصد منفی بوده است.

جدول زیر نمایانگر بازدهی صنایع بورسی در دو ماه سپری شده از سال ۱۳۹۵ است:

 

کدال ،گورستان شده…!؟

اما در شبکه‌های اجتماعی به مطلب خوبی برخورد کردیم راجع به رسانه‌های مجازی و عمیق نبودن بازار سهام… «قدرت رسانه‌های جدید را شوخی نگیرید ، بسیار تاثیرگذار هستند و دولت و نهادهای تصمیم گیری هم به این امر واقفند به این نمونه‌ها توجه بکنید:

پیام چند دقیقه ای رئیس دولت اصلاحات و موجی که شبکه‌های موبایلی راه انداختند و نتیجه اش را همه می‌دانید، بحث فیش حقوقی مدیران بیمه و استعفای پشت سر آن یا همین داستان فرزاد حسنی و عکس العمل‌های منفعلانه بعد از آن، نمونه‌هایی از تاثیرگذاری و اهمیت شبکه‌های موبایلی است، شبکه‌هایی که بهترین ابزار هست برای احقاق برخی حقوق مدنی و صنفی .اگر کانال‌ها و اتاق‌های بورسی در زمینه شفافیت بورس و اصلاح رویه‌های غلط و خطرناک اقدام نمایند ، قطعا نتیجه خواهیم گرفت.شفافیت و سلامت اساس هر کسب و کاری است ، هر کسی نگاه پایدار به بورس دارد باید در جهت سلامت بازار بورس تلاش کند ، این که در هر دوره ای عده ای از اطلاعات نهانی با خبر باشند و از این رانت سوء استفاده کنند برای آینده بورس زهر هست.

ماهیت و فلسفه وجودی کدال(شبکه ای که اطلاعات مالی شرکت‌ها در آن منتشر می‌شود) چیست؟ آیا به این موضوع تا حالا فکر کرده اید ؟ بررسی بکنید و ببینید در یک سال اخیر چند اطلاعیه با اهمیت خیلی زودتر از انتشارش در کدال ، دست به دست در کانال‌ها و اتاق‌ها چرخیده است؟ نشت اطلاعات در بورس جرم است ، جرمی‌که متاسفانه به یک عادت رسمی‌تبدیل شده و دیگر هیچ کسی به آن حساس نیست . کدال به گورستان اطلاعیه‌ها تبدیل شده است ، اخبار با اهمیت شرکت‌ها درز می‌کند ، دست به دست می‌چرخد ، تاثیرش را بر روی سهم‌ها می‌گذارد و نهایتا در کدال بایگانی می‌شود و آن قدر این چرخه عادی شده است که دیگر کسی به این روال غلط و خطرناک حساس نیست.

افکار عمومی‌از بورس می‌ترسد و این بزرگترین مانع توسعه بورس در ایران هست ، اگر ضریب نفوذ بورس در ایران فاصله معنی داری با سایر کشورها دارد دلیلش همین ترس هست ، هر سال شاهدیم که بخش عمده ای از افرادی که وارد بورس می‌شوند با ضررهای عجیب و غریب از این بازار خارج شده و به جمع بدگویان بازار می‌پیوندند .بورس باید توسعه پیدا کند ، عمق بیابد و ضریب نفوذش در جامعه افزایش یابد تا به بازاری پویا و بلندمدت تبدیل شود و مهمترین رکن این امر شفافیت و سلامت آن هست ، سلامتی که همه ما باید در مقابلش احساس وظیفه نموده و برای تحققش تلاش نمائیم.»

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*