اخبار تصادفی

قیمت سکه در بازار متعادل است/ نیازی به پیش‌فروش مجدد نیست

خبرگزاری فارس: یک کارشناس بانکی که تجربه مدیر کلی نشر و ریالی بانک مرکزی را دارد، گفت: با توجه به اینکه قیمت سکه بر اساس دو مؤلفه اونس و ارز تعیین می‌شود، قیمت‌های فعلی در حالت تعادل است و نیازی به پیش‌فروش مجدد سکه نیست.

خبرگزاری فارس: قیمت سکه در بازار متعادل است/ نیازی به پیش‌فروش مجدد نیست

عباس کمره‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» در مورد طرح پیش فروش سکه در سال جاری اظهار داشت: قیمت سکه از دو عامل قیمت جهانی طلا و ارز تشکیل می‌شود و اگر قیمت سکه را بر اساس این دو مؤلفه در نظر بگیریم، تقریباً با قیمت واقعی همخوانی دارد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر تجربه نشان داده است که در کوتاه ‌مدت پیش‌فروش سکه می‌تواند مقداری قیمت سکه را کاهش دهد، اما با توجه به دو مؤلفه تأثیرگذار، قیمت چندان کاهش نمی‌یابد.

این کارشناس بانکی با اشاره اجرای طرح پیش‌فروش سکه در سال گذشته و در دوره مدیرکلی وی در بانک مرکزی خاطرنشان کرد: قبل از اجرای طرح پیش‌فروش سکه، طرح فروش نقدی سکه اجرایی شد و همچنین بانک کارگشایی حراج سکه انجام می‌داد، اما عوامل مؤثر بر قیمت فعلی سکه خارج از پیش‌فروش‌ها و فروش نقدی همان دو مؤلفه است.

وی با بیان اینکه ممکن است پیش‌فروش سکه تنها به دلیل کنترل بازار سکه نباشد، گفت: در صورتی که این طرح دوباره اجرا شود، احتمالاً اهداف دیگری مدنظر است، اما بازار سکه و طلا در شرایط فعلی نیازی به اجرای طرح پیش‌فروش سکه ندارد.

به گفته وی، در زمانی طرح الکترونیکی کردن پیش‌فروش سکه مطرح شد و با توجه به اینکه تاکنون این طرح راه‌اندازی نشده، به نظر می‌رسد مسئولان بانک مرکزی ضرورت اجرای آن را احساس نمی‌کنند.

خبرنگار فارس پرسید: با توجه به اینکه شما در دوره قبلی پیش فروش سکه مدیرکل نشر و ریالی بانک مرکزی بودید برای اجرای این طرح به غیر از ایجاد ثبات قیمتی اهداف دیگری مانند کنترل نقدینگی هم داشتید؟

وی پاسخ داد:‌ در آن دوره تفاوت قیمت واقعی و بازار زیاد بود و بانک مرکزی با روش‌های مختلفی از جمله فروش نقدی سکه و حراج سکه در بانک کارگشایی انجام می‌داد که این اقدامات منجر به ایجاد صف‌های طولانی در جلوی شعب بانک شد و حتی شغل‌های کاذب خرید و فروش سکه به وجود آمد.

وی ادامه داد: در آن مقطع در نظر داشتیم این بازار سیاه و تفاوت قیمتی به وجود آمده را از بین ببریم. بنابراین روش‌های متعددی را مطالعه کردیم؛ فروش بانک کارگشایی را افزایش دادیم و بعد به سمت پیش فروش سکه حرکت کردیم و در همان دوره برای پوشش همه تقاضاها هیچ محدودیتی برای ثبت‌نام در طرح پیش فروش سکه ایجاد نکردیم.

کمره‌ای گفت: در آن دوره وظیفه ما ایجاد آرامش در بازار بود تا نرخ سکه به تعادل برسد و خوشبختانه با اجرای این طرح قیمت سکه به تعادل رسید و به دلیل کاهش قیمت اونس در آن دوره برخی از متقاضیان به جای سکه، گواهی سپرده دریافت کردند.

وی تأکید کرد: حجم قابل‌توجهی نقدینگی با اجرای این طرح جمع‌آوری شد اما هدف ما از بین بردن بازار سیاه سکه بود.

این کارشناس با بیان اینکه هم‌اکنون قیمت سکه با توجه به دو مؤلفه اونس و ارز در حالت تعادلی است، اظهارداشت: به نظر می‌رسد به همین دلیل بانک مرکزی در این مورد هنوز تصمیم نگرفته است؛ استنباط بنده به عنوان یک کارشناس این است که در این شرایط، نیازی به پیش‌فروش مجدد سکه نیست.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*