اخبار تصادفی

قیمت مس مدتی حول رقم‌های کنونی نوسان می‌کند

بازار فلز سرخ از سه عامل تاثیر می‌پذیرد

روز گذشته قیمت مس ۰.۶ درصد افزایش یافت اما در ساعات اخیر قیمت‌ها حدود نیم درصد افول کرده و به هر تن ۷۲۵۰ دلار رسیده است.

قیمت مس تحت تاثیر انتشار اخبار مثبت و منفی از اقتصاد جهان در حال نوسان است اما طی روزهای اخیر تحول بزرگی در قیمت‌ها مشاهده نشده زیرا تاثیر اخبار مثبت و منفی تقریبا یکسان بوده است. از یک سو ..
در باره افق رشد اقتصاد چین که بزرگ ترین مصرف‌کننده مس تصفیه شده جهان است نگرانی‌هایی پدید آمده است و از سوی دیگر گزارش‌هایی که در روزهای اخیر از اقتصاد آمریکا منتشر شده است نشان می‌دهد حرکت اقتصاد به سمت رونق ادامه یافته است. بنا به اعلام نخست وزیر چین، دو برابر شدن سرانه تولید ناخالص داخلی تا سال ۲۰۲۰ مستلزم رشد ۷ درصدی اقتصاد این کشور است و هم اکنون نیز نرخ رشد بالای ۷ درصد است یعنی دولت چین نیازی به اجرای سیاست‌های حمایتی برای بالا بردن نرخ رشد ندارد. این درحالیستکه طی یک دهه اخیر نرخ رشد اقتصاد این کشور بالای ده درصد بوده است.
عامل بعدی که از رشد قیمت مس جلوگیری می‌کند ذخیره بالای این فلز در بورس‌های بزرگ فلزی یعنی بورس شانگهای و بورس لندن است. در حال حاضر ذخیره مس در بورس لندن ۶۱۹۶۵۰ تن است و با آنکه در سه روز اخیر میزان ذخیره کاهش یافته اما هنوز هم این ذخیره نسبت به ابتدای سال جاری ۹۴ درصد بالاتر است.
رشد ارزش دلار در برابر ین و یورو نیز بر قیمت مس و دیگر مواد خام فشار وارد می‌کند. انتشار اخبار مثبت از اقتصاد آمریکا در ماه‌های اخیر به رشد ارزش دلار منجر شده و تداوم سیاست‌های انبساطی بانک‌های مرکزی ژاپن و اروپا نیز در این زمینه موثر بوده است.
هفته پیش قیمت مس تغییر قابل‌ملاحظه ای نداشت اما به نظر می‌رسد در این هفته که ماه می‌به پایان می‌رسد قیمت‌ها در مجموع ۴ درصد رشد کنند و در این حالت این نخستین رشد ماهانه قیمت فلز سرخ از ماه ژانویه است. تحلیلگران با توجه به وضعیت بازار ارز و نیز شاخص‌های اقتصادی در ایالات متحده، چین و منطقه یورو پیش‌بینی می‌کنند قیمت مس برای مدتی حول رقم‌های کنونی نوسان کند.
در هفته‌های اخیر خبر رشد کمتر از انتظار اقتصاد چین و آمریکا در سه ماهه اول امسال، کاهش شاخص تولید کارخانه‌ای در آمریکا، چین و منطقه یورو و رشد ارزش دلار عوامل اصلی رشد نکردن قیمت مس بوده‌اند. البته آغاز مجدد تولید مس از چند معدن بزرگ نیز در این زمینه موثر بوده است.
در زیر نمودار قیمت مس در پنج سال اخیر نشان داده شده است:

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*