اخبار تصادفی

لیدر بازار تغییر می‌کند؟

اقتصاد آنلاین– سمانه برمخ شاد؛ شاخص بازار سرمایه از اواخر پاییز گذشته بیش از ۲۰ هزار واحد رشد کرد، اجرایی شدن برجام، امید به ورود سرمایه‌های خارجی، لغو تحریم‌ها و قراردادهای خودروسازان داخلی با خارجی‌ها از عواملی بود که دست به دست داد تا شاهد رشد بازار و اقبال سرمایه گذاران به این بازار باشیم.
اما بازار سرمایه از ابتدای سال جاری روند آرامی‌داشته و شاخص در محدوده ۸۰ تا  81 هزار و ۵۰۰ واحد نوسان داشته و فعلا روند نزولی را در پیش گرفته است و شاهد شکل گیری صف فروش برای سهام برخی گروه‌ها بوده ایم، آیا این روند ادامه خواهد داشت؟ آیا لیدر بازار تغییر خواهد کرد؟
در این باره سیاوش وکیلی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین، اظهار کرد:ذات بازار سرمایه، پیش خور کردن اخبار است اما در یک مقطعی روند حرکت سهام گروه‌های خودرویی با پیش خوری اخبار و واقعیت‌های اقتصادی هم زمان شدند و در نتیجه قیمت‌ها دچار التهاب شد و شاخص بازار سرمایه تحت تاثیر گروه‌های خودرویی قرار گرفت.
وی در ادامه با بیان اینکه در شرایطی که بازار سرمایه روند صعودی پیدا می‌کند و روند آن از حد معمول شتاب بیشتری می‌گیرد، حساسیت لازم در فعالان بازار ایجاد نمی‌شود، تصریح کرد:این در حالی است که زمانی که شاخص وارد روند منفی می‌شود، بلافاصله واکنش فعالان و کارشناسان را شاهد خواهیم بود اما در چنین شرایطی رفتار نیز باید صبورانه باشد و منتظر ماند و دید که آیا این روند مقطعی است و یا ادامه خواهد داشت.
وکیلی با اشاره به اینکه این میزان کاهش شاخص طی روزهای اخیر در مقایسه با رشد بازار طی ماه‌های گذشته زیاد نیست، گفت:البته درک می‌کنم که ترس همیشه از روزهای بد و منفی است اما باید صبر کنیم و ببینیم که چه اتفاقی می‌افتد.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه به نظر می‌رسد شاهد خروج سرمایه‌ها از گروه خودرویی به سایر گروه‌ها باشیم، ادامه داد:بنابراین اگر واقعیت‌های اقتصادی به سمت و سوی مثبت حرکت کرده و شاهد گشایش باشیم روند کلی بازار سرمایه نیز مثبت شود.
وی با تاکید بر اینکه در چنین شرایطی فعالان بازار صبوری پیشه کرده و سهامداری کنند، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد در این شرایط گروه دیگری لیدر بازار شود که احتمالا گروه بانکی و یا پالایشی و مشتقات نفتی می‌توانند این نقش را ایفا کنند.
وکیلی در ادامه با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد که افزایش قیمت نفت را در پیش داشته باشیم که در کنار اخبار مثبت ممکن است باعث رونق معاملات در گروه پالایشی شود، اضافه کرد:به هر حال می‌توان گفت که اتفاق خاصی در بازار نیفتاده و این میزان کاهش شاخص نباید چندان مهم باشد و در واقع این کاهش نگران کننده نیست.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه شاخص اکنون در حال اصلاح است و عامل برون زای منفی رخ نداده است، گفت:همچنین در حال نزدیک شدن به فصل برگزاری مجامع هستیم که ممکن است با گزارش‌های خوب تاثیر مثبت در بازار داشته باشند و یا بالعکس، شاهد تاثیر منفی در پی گزارش‌های نا مطلوب بر بازار باشیم.
وی با اشاره به اینکه باید به سهامداری کنیم و بپذیریم که هر روز نمی‌شود نوسان گیری کرد، درباره افرادی که قصد ورود به بازار سرمایه را دارند گفت:معمولا وقتی که بازار منفی است زمان برای ورود به بازار سرمایه مناسب است اما افراد باید از رفتار هیجانی پرهیز کرده و با تحلیل درست وارد بازار شده و از صندوق‌های سرمایه گذاری استفاده کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*