اخبار تصادفی

مخالفت نمایندگان با همسانی قیمت خوراک مایع و گاز پتروشیمی‌ها

در نشست عصر امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌با الحاق یک بند به لایحه بودجه مبنی بر مکلف کردن دولت برای ایجاد تعادل در قیمت خوراک پتروشیمی‌ها (مایع و گاز) مخالفت شد.

خبرگزاری فارس: مخالفت نمایندگان با همسانی قیمت خوراک مایع و گاز پتروشیمی‌ها

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس امروز در نشست علنی عصر و در ادامه بررسی لایحه بودجه ۹۲ کل کشور در بخش قانون هدفمند‌کردن یارانه‌ها با الحاق یک بند به این لایحه مخالفت شد.

مؤید حسینی صدر نماینده مجلس پیشنهاد کرده بود تا دولت مکلف شود با توجه به بند ب ماده یک قانون هدفمند‌کردن یارانه‌ها قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی‌به گونه‌ای تعیین کند که ضمن جلوگیری از تبعیض با واحدهایی که از خوراک مایع استفاده می‌کنند، جلوگیری کنند تا اعتدال اقتصادی و سرمایه‌گذاری بین واحدهای پتروشیمی‌(استفاده کننده از خوراک مایع وگاز) ایجاد شود.

حسینی صدر در بیان این پیشنهاد گفت: خوراک گازی بسیار ارزان است، اما در مقابل خوراک مایع قیمت بالایی دارد؛ برهمین اساس پتروشیمی‌هایی که خوراک مایع استفاده می‌کنند، زیان‌ده هستند.

حسینی صدر با بیان اینکه خوراک گاز سه سنت است، گفت: به همین جهت برای ایجاد تعادل طی جلساتی که با آقای بیات مدیرعامل پتروشیمی‌کشور داشتیم و بررسی‌های صورت گرفته پیشنهاد خوراک گاز ۱۳ سنتی ارائه شد.

وی ادامه داد: حدود ۲۰هزار میلیارد تومان به دلیل ارزان بودن خوراک گازی پتروشیمی‌های که گاز استفاده می‌کنند، به منابع دولت زیان وارد می‌شود.

ممبینی نماینده دولت در مخالفت با این پیشنهاد با بیان اینکه با این اتفاق بسیاری از شرکت‌ها در بورس تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

ممبینی ادامه داد: امکان دارد برخی پتروشیمی‌ها منابع انسانی زیادی داشته باشند و به دلیل ابهام در این پیشنهاد به شدت مخالف هستیم، چرا که بورس را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به گزارش فارس؛ محمدرضا پور ابراهیمی‌در ادامه بررسی این پیشنهاد در اخطار قانون اساسی گفت: این پیشنهاد مغایر با اصل ۵۲ و ۵۳ قانون اساسی و قابلیت رأی گیری هم ندارد؛ بنابر این به خاطر اینکه اعداد و ارقام هم در آن مشخص نیست، پیشنهاد اصلاح این پیشنهاد را دارم.

براین اساس حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد به عنوان رئیس جلسه در پاسخ به پورابراهیمی‌گفت: براین پیشنهاد اشکال کلی وارد است.

این گزارش می‌افزاید: پس از نظر موافق و مخالفان این پیشنهاد به رأی مجموع ۱۹۶ نماینده مجلس گذاشته شد و در نهایت با ۳۹ رأی موافق، ۷۶ رأی مخالف و ۱۸ رأی ممتنع به تصویب نرسید.

براساس این گزارش؛ در صورت تصویب این قانون و مکلف کردن دولت برای ایجاد تعادل در قیمت خوراک پتروشیمی‌ها، بسیاری از شرکت‌ها در بورس تحت تأثیر قرار می‌گرفتند.

براین اساس ایجاد تعادل در قیمت خوراک تمام پتروشیمی‌ها که خوراک مایع و یا گاز استفاده می‌کنند بدون در نظر گرفتن عوامل انسانی و تکنولوژی آنان موجب تحت تأثیرقرار گرفتن قیمت سهام این شرکت‌ها در بورس می‌شد.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*