اخبار تصادفی

معارفه “ثالوند”

شرکت سرمایه گذاری مسکن الوند در سال ۱۳۸۶ به صورت شرکت سهامی‌خاص به نام شرکت پارس مسکن الوند در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی اراک به ثبت رسید. نام شرکت در سال ۱۳۹۲ تغییر یافت و در حال حاضر شرکت سرمایه گذاری مسکن الوند جزء شرکت‌های تابعه شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن می‌باشد و مرکز اصلی آن واقع در شهر اراک است. سرمایه اولیه شرکت در بدو تاسیس ۵۰ میلیارد ریال بوده که طی چند مرحله افزایش سرمایه به ۳۰۰ میلیارد ریال رسیده است.
شرکت سرمایه گذاری مسکن الوند در سالیان اخیر احداث ۴ هزار واحد مسکونی با زیربنای حدود ۵۰ هزار متر مربع در قابل ۳۰ پروژه را انجام داده است. همچنین پروژه سرپرستی بانک مسکن در شهر اراک و پروژه ۱۴۴۰ واحدی مسکن مهر امام صادق و احداث اسکلت ۱۵۴۸ واحد مسکونی در پردیس تهران به روش قالب تونلی و نیز پروژه تجاری اداری کوثر، پروژه پارکینگ طبقاتی خاتم از سایر سوابق شرکت به شمار می‌روند. از مهمترین برنامه‌های شرکت تحقق مدیریت ساخت بکارگیری فن آوری نوین در ساخت و ساز بوده لذا از فروردین ۱۳۸۷ با بهره گیری از روش نوین به روش صنعتی ساخت پروژه ارکیده را با استفاده از قالب تونلی شروع نموده است.
زمینه‌های فعالیت شرکت در پروژه‌های سرمایه گذاری، مشارکتی، پیمانکاری، تامین بتن و ماشین آلات در شرایط فعلی مشغول به کار است.
پروژه‌های سرمایه گذاری:
تعداد پروژه‌های مسکونی بهره برداری شده تا کنون ۲۴عدد، واحد‌های مسکونی بهره برداری شده ۳۳۸۱ واحد و متراژ کل ساخته شده بهره برداری شده ۳۵۱ هزار مترمربع می‌باشد. که شامل پروژه‌های سحر، آلاله ، یاس ، بهاران، مریم ، زنبق و… می‌باشند.
پروژه‌های سرمایه گذاری در دست ساخت شرکت ۵ عدد بوده و شامل ۷۶۵ واحد با متراژ کل ۹۹۵۶۱ متر مربع می‌باشد. این ۵ پروژه عبارتند از :

 

پروژه نارون ۱۴۴ واحد مسکونی ست در زمینی به مساحت ۷۵۰۰متر مربع، ۱۴۴ پارکینگ دارد. برای قصد تشکیل صندوق زمین استفاده می‌شود.
پروژه‌های مشارکتی شرکت ۲ عدد بوده به مساحت ۴۰۱۲۳ مترمربع که یک پارکینگ طبقاتی تجاری بوده با مساحت ۲۹هزار متر زیر بنا و مجتمع تجاری کوثر با ۱۰۸۰۰ متر زیربنا که در حال بهره برداری ست و تعدادی از واحد‌ها هنوز در اختیار شرکت است که در فرصت مناسب که بازار بهتر شود به فروش خواهند رسید. پروژه خاتم در ۸ طبقه با ۱۲۴ واحد تجاری و ۷ طبقه نیز به عنوان پارکینگ طبقاتی آن می‌باشد. مجتمع تجاری کوثر در ۴ طبقه در حال بهره برداری می‌باشند.
پروژه‌های پیمان کاری شرکت ۷ عدد به متراژ ۳۳۳۴۸۰ متر مربع می‌باشد. مرکز مدیریت بانک مسکن به مساحت ۶۴۲۵ متر و مسکن امام صادق با ۱۴۴۰ واحد ساخته شده که ساخت این ۱۴۴۰ واحد در مدت ۱۶ ماه انجام شده و در زمینی ۱۱ هکتاری واقع بود که تمام کارهای مربوط به آب و برق و … توسط شرکت انجام شد. مسجد حضرت زینب با ۱۲۰۰ متر، مدرسه مهر با ۲۷۰۰ متر ، پروژه پردیس گلستان، زیتون، چناران از سایر پروژه‌های پیمان کاری شرکت است که تحویل کارفرما داده شده اند.
پروژه‌های آتی شرکت پروژه مسکونی اداری الوند است که طراحی آن انجام شده پیش پروانه ان توسط شهرداری انشا شده و ساخت ۳۸ واحد مسکونی و دو طبقه اداری باید آغاز گردد. دو پروژه ی دیگر در خیابان شهدا و شریعتی اراک تعریف شده، همچنین یک پروژه دیگر به نام پروژه مسکونی شهید رجایی در حال امکان سنجی می‌باشد.
محصولاتی که در شرایط فعلی قابل فروش و ارائه به بازار می‌باشد می‌توان موارد زیر را نام برد:

 

روند سودآوری شرکت طی سالهای اخیر رو به افزایش بوده و در سال مالی قبلی شرکت ۱۶٫۷ میلیارد تومان سود خالص داشته و سود پیش بینی شرکت برای سال پیش رو ۱۷ میلیارد تومان می‌باشد.
سوال و جواب
•        یک بحثی هست راجع به لیزینگ مسکن‌ها که بنا به آن مطابق آن، شرکت‌های لیزینگ در ازای «ممنوعیت استفاده از اعتبارات بانکی» مجاز هستند از یکسری منابع پایدار از جمله نقدینگی شرکت‌های ساختمانی و همچنین اوراق مشارکت، برای تامین مالی میان‌مدت و بلندمدت خریداران مسکن، استفاده کنند.  کمی‌توضیح می‌دهید که آیا برنامه ای برای استفاده از این تامین مالی دارید؟
از موارد تعیین کننده قیمت مسکن بحث عرضه و تقاضاست. دولت نیز دنبال تقویت تقاضاست که یکی از این راهکار‌ها استفاده از لیزینگ مسکن می‌باشد. در لیزینگ مسکن یک سری محدودیت وجود دارد به همین دلیل در تلاشند تا این محدودیت‌ها برداشته شود. گروه سرمایه گذاری مسکن مالک ۲۰% یک شرکت لیزینگی ست و بقیه آن متعلق به بانک مسکن است. اگر این محدودیت‌های بانک مرکزی برداشته شوند، و با توجه به آنکه بانک مسکن در حال تبدیل به یک بانک توسعه ای می‌باشد، منابعی به همراه خواهد داشت که کمک می‌کند تا وارد لیزینگ شود. هنوز ابهاماتی در خصوص اینکه چه واحد‌هایی را می‌توان لیزینگ کرد همچنان وجود دارد.
•        منظور از انتشار اوراق مشارکت برای ساخت پروژه‌های جدید است؟
خیر احتمالا منظور برای تامین منابع مالی مورد نیاز شرکت لیزینگ است.
•        میزان دارایی‌های نامشهود شرکت زیاد شده علت را توضیح می‌دهید.
بخشی از ساخت و ساز مربوط به اراضی ست که متعلق به خود شرکت است و بخش دیگر مربوط به اراضی اوقافی ست. زمین اوقافی به شرکت اجاره داده می‌شود. وقتی که زمین ساخته می‌شود عرصه متعلق به اوقاف است و اعیان فقط انتقال می‌یابد. شرکت امتیاز ساخت روی عرصه را دارد. این امتیازی که داریم زمین نیست و جزء دارایی‌های نا مشهود شرکت طبقه بندی می‌شود.
•        در گزارش شش ماهه به نظر می‌رسد نتوانسته اید به خوبی سودتان را پوشش دهید. فکر می‌کنید تا پایان سال مالی می‌توانید این سود را پوشش دهید؟
شرکت سودی که برای سال ۱۳۹۵ پیش بینی کرده حدود ۱۶٫۱ میلیارد تومان است یعنی به ازای هر سهم ۵۳۹ ریال ، تقریبا ۵% آن در ۶ ماهه صورت گرفته و یک بخشی از یک پروژه قابل ملاحظه که در حال ساخت است ، راه اندازی صندوق زمین و ساختمان نارون می‌باشد که هفته گذشته جلسه مجمع عمومی‌موسس صندوق تشکیل شد. از محل این صندوق ۲۰% سود اتفاق خواهد افتاد. بحث دیگری که در جریان است فروش بخشی از مدائن، یا سپیده یا ترکیبی از آنها وجود دارد که در حال مذاکره با خریدار هستیم که ازین محل هم حدود ۲۵% سود بدست خواهد آمد. درواقع در همین جلسه که هستیم حدود ۵۰% سود پوشش یافته و با توجه به آنکه قصد ورود شرکت به بورس را داشتیم و بحث پذیرش شرکت از سالهای گذشته مطرح بوده، بودجه ای ارائه شده که حتما تحقق یابد و نسبت به آن ابهام و تردیدی نداریم.
•        تفاهم‌هایی که با بانک انجام داده اید به چه نحوی ست که باعث کاهش بهای تمام شده می‌شود؟
به طور عادی هر سازنده ای بخواهد از بانک وام بگیرد باید گردش حساب قابل ملاحظه ای داشته باشند غیر ز این سازنده معمولی برای گرفتن وام باید حتما تسه بگیرد که همین باعث می‌شود بهای تمام شده ساخت برای سازنده‌های معمولی افزایش یابد. اما با تعامل مثبتی که بین گروه سرمایه گذاری مسکن با بانک مسکن داشته، کلیه شرکت‌های زیر مجموعه گروه سرمایه گذاری مسکن ، می‌توانند وام ساخت بدون هیچ سپرده گذاری انجام دهند که این بهای تمام شده را کاهش می‌دهد و از طرفی دیگر این وام قابل انتقال به خریدار می‌باشد. این عدد وام افزایش پیدا کرده و این باعث می‌شود فروش واحد‌ها بیشتر شود. همینطور در کلان شهرها برای زوجین وام ۱۶۰ میلیونی داده می‌شود.
•        محدوده کار شرکت دو استان مرکزی و قم است، اما در قم کمتر است. تمرکز و حجم کار در استان مرکزی ست اگر این درست است آیا امکان ورود بیشتر به قم وجود دارد؟
شرکت متولد در اراک است و با توجه به تقسیم بندی که شرکت گروه نموده ، استان همدان هم جز همین شرکت بود اما با توجه به تقسیم بندی انجام شده حوزه فعالیت این شرکت اراک و قم شد. با توجه به سابقه ای که در اراک داشت و سالهایی که در آنجا فعالیت داشت پروژه‌های زیادی انجام داد اما بازار قم نیز بزرگ است و اقدام نموده ایم در این خصوص یکی از پروژه‌هایی که نام برده نشد، زمینی ست که خریداری شده در قم و با شرکت تعاونی آی.تی قم مشارکت نمودیم تا یک برج تجاری شبیه علائدین تهران در آنجا با مشارکت شرکت الوند ساخته شود.
•        متوسط نرخ بازده داخلی پروژه‌ها چقدر است؟
بیشتر ساخت و ساز الوند در اراک انجام شده و زمین‌ها متعلق به خود شرکت بوده و بهای تمام شده آنها بسیار ناچیز تمام شده است، درنتیجه وقتی در اراک ساخت و ساخت انجام دهد حاشیه سودی حدود ۵۰% و وقتی در قم ساخت و ساز را انجام می‌دهد تقریبا بالای ۳۰% حاشیه سود دارد. در شرکت‌های زیر مجموعه گروه سرمایه گذاری مسکن، این شرکت حاشیه سود بالاتری نسبت به سایرین دارد. ویژگی دیگر این شرکت چابک بودن تیم مدیریتی اراک است. برای این چابکی ، در پروژه مسکن مهر ۱۴۴۰ واحد امام صادق در ۱۶ ماه ساخته شد و ۱۳% حاشیه سود در این پروژه کسب کرد. یکی از دلایل تکنولوژی بالا در ساخت بوده و البته مدیریت شرکت. اجرای پروژه ی زمین و ساختمان اراک برنامه ریزی شده که در اراک باشد که دلیل آن همین چابکی مدیریت و بهای تمام شده پایین می‌باشد.
•        در خصوص تکنولوژی راه تونلی توضیح دهید
ساخت پروژه‌های به صورت راه تونلی به دلیل عملکرد آن در مقابل زلزله است. اگر زلزله ای اتفاق بیوفتد ساختمان فرو نمی‌ریزد و باکس می‌خوابد. چرا که قالب‌ها به این شکل است که دیواره و سقف به طور همزمان میلگرد گذاری می‌شود و همزمان بتن روی آن ریخته می‌شود و بعد طبقه بعدی. با توجه به اینکه این فرصت را می‌دهد که همزمان میلگرد بسته شده ، لوله‌های برق کارگذاشته می‌شود،و بعد از اینکه به ۷۰% مقاومت خود رسید طبقه بعدی شروع می‌شود. علاوه بر این، سطح قالب‌ها کاملا سیقلی ست و اصلا گچ و خاک استفاده نمی‌شود و بعد از ماستک روی آن کاغذ دیواری می‌آید. در این نوع سازه پرت انرژی به حداقل رسیده است. دیوار‌های پیرامونی در سالهای گذشته به صورت پیش ساخته در محل دیگری تهیه می‌شود و روزانه ۱۲۴ متر مربع با یک اکیپ کاری نمای پروژه را زده و تمام می‌کند.
 
در ادامه صحبت‌ها گفته شد که گروه سرمایه گذاری مسکن ، شرکت الوند را به عنوان ششمین شرکت خود ارزیابی می‌کند به عنوان یک شرکت چابک و شرکتی که ابزارهای نوین را ارائه می‌دهد نشان داده که در فرایند‌های تامین مالی نیز می‌توان به خوبی عمل کند و منابع بهتری جذب کند.

 

تهیه و تدوین در مشاور سرمایه گذاری نوین
nibbroker@

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*