اخبار تصادفی

معاملات مس در هفته چهارم خرداد ماه

 

به نظر می‌رسد معاملات این هفته متاثر از کاهش قیمت مس در بازارهای جهانی (و به دنبال آن در بازار داخلی) بود. بررسی‌ها نشان می‌دهند قیمت پایه مس کاتد و مس مفتول در این هفته ۱٫۶ و ۱٫۳ درصد نسبت به هفته قبل کاهش یافت و به ترتیب ۱۵۴٫۳۰۸ و ۱۶۱٫۷۰۹ ریال در بورس کالای ایران تعیین شدند که خریداران به دلیل بیم از کاهش بیشتر قیمت‌ها، استقبال مناسبی از محصولات عرضه شده نکردند.
 در این راستا در این هفته مانند هفته گذشته ۲۳۷۰ تن مس مفتول عرضه شد که برای خرید آن تنها ۸۳۰ تن تقاضا به ثبت رسید و در نهایت ۸۲۰ تن به ارزش تقریبی ۱۳۲٫۸ میلیارد ریال دادوستد شد. به این ترتیب مقدار تقاضا و حجم معامله به ترتیب ۱۲٫۶ و ۱۳٫۷ درصد کاهش از خود نشان دادند.
معاملات مس کاتد نیز مانند مفتول مس روندی نزولی داشت به طوریکه برای ۲۰۰۰ تن محصول عرضه شده مقدار ۲۵۸۰ تنی تقاضا از سوی خریداران پیشنهاد گردید که در نهایت ۱۵۸۰ تن به ارزش ۲۴۳٫۸ میلیارد ریال دادوستد شد. با این آمار، مشخص گردید حجم و ارزش معاملات مس کاتد نیز روندی نزولی داشت به طوریکه به ترتیب ۲۶٫۲ و ۳۶٫۸ درصد نسبت به هفته گذشته کاهش داشتند.
بررسی‌ها نشان می‌دهند با وجود کمبود نقدینگی، روند کاهشی قیمت فلزات اساسی نظیر مس در بازارهای جهانی، تداوم رکود و فعال نشدن بسیاری از صنایع پایین دستی تا ظرفیت اسمی‌و نظایر این‌ها، در دو هفته اخیر بسیاری از تولیدکنندگان تنها به مقدار نیاز خریداری کرده و روند نزولی کنونی نیز فضای مناسبی برای حضور سفته بازان و دلالان در بازار نمی‌باشد. لذا به نظر می‌رسد در هفته آینده نیز حجم و ارزش معاملات روندی کاهشی داشته باشند.

* مدیر واحد معاملات کالا و انرژی شرکت کارگزاری تامین سرمایه نوین

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*