اخبار تصادفی

معاون شرکت بورس:سهامداران به ارزش ذاتی شرکت‌ها توجه کنند

معاون شرکت بورس با اشاره به معاملات یک‌ماه اخیر؛

۶۰ درصد خریداران در بورس حقیقی‌اند

سهامداران به ارزش ذاتی شرکت‌ها توجه کنند

معاون بازار شرکت بورس با بیان اینکه میزان معامله سرمایه‌گذاران حقیقی‌ در بورس طی یک‌ماه اخیر بی‌سابقه بوده است، گفت: آمارها نشان می‌دهد ۶۰ درصد از معاملات روزهای اخیر توسط اشخاص حقیقی انجام شده است.

علی صحرایی افزود: با توجه به رشد فزاینده بازار، تازه‌واردها سهم قابل توجهی از نقدینگی بازار و معاملات را به خود اختصاص داده‌اند که این موضوع، در صورت شکل‌گیری فضای هیجانی و به دور از تحلیل واقع‌بینانه، می‌تواند زمینه‌ رشد کاذب قیمت برخی سهام را فراهم کند، به‌نحوی که اینگونه سهام بدون ارزندگی ذاتی و صرفا به سبب شرایط بازار، با رشدهای بی‌رویه مواجه می‌شوند.

وی با توصیه اکید به سرمایه‌گذاران برای توجه و بررسی دقیق ارزش ذاتی سهام در هنگام تصمیم به خرید یا فروش، گفت: سرمایه‌گذاران باید توجه داشته باشند که رشد پیاپی شاخص و انعکاس اخبار پیرامون این موضوع، به معنی رشد قیمت همه سهام و بازدهی حداکثری برای تمام سرمایه‌گذاران نیست، بنابراین بهتر است این موضوع و همچنین برخی پیچیدگی‌های بازار سهام برای سرمایه‌گذاران، به‌ویژه افراد غیرمتخصص و تازه‌وارد به نحو مطلوب اطلاع‌رسانی شود.

معاون بازار شرکت بورس خاطرنشان کرد: در همین دوران رشدهای خیره‌کننده شاخص، شرکت‌هایی وجود دارند که سهامداران خود را متضرر کرده‌اند، بنابراین باید این موضوع به خوبی تبیین شود که اگر مطرح می‌شود شاخص از ابتدای سال تاکنون حدود ۹۰ درصد رشد داشته، به این معنا نیست که همه شرکت‌های حاضر در بورس نیز بدون استثنا همین میزان سودآوری برای سهامداران خود داشته‌اند.

بنا بر اعلام پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه صحرایی به نقش مهم رسانه‌ها در شرایط کنونی بازار اشاره کرد و گفت: بسیار بجا و ضروری است که رسانه‌ها، علاوه‌ بر آنکه اخبار مربوط به تغییرات و رشدهای پیاپی شاخص را مدنظر قرار می‌دهند، موضوعات پیچیده و کاربردی بورس را به زبان ساده، برای مخاطبان تبیین کنند تا سهامداران و مردم بهتر و بیشتر با موضوع سود و زیان بازار سهام در زمان‌های رشد و حتی دوران رکود و افت آشنا شوند.

وی در پایان به غیرحرفه‌ای‌ها توصیه کرد برای مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری خود در بورس، از ابزارها و روش‌های کم‌ریسک و غیرمستقیم مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و تشکیل سبدهای اختصاصی استفاده کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*