اخبار تصادفی

معرفی پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه گذاری

مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، اسامی‌پربازده ترین صندوق‌های سرمایه گذاری را در ماه منتهی به اردیبهشت ماه ۹۲ اعلام کرد.

کارشناس مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس در مورد عملکرد صندوق‌ها در اردیبهشت ماه ۹۲ گفت: از نظر بازدهی، شاهد عملکردهای متفاوت مدیران سرمایه­ گذاری صندوق­‌ها در دومین ماه سال بودیم. در این ماه بازدهی صندوق­‌ها از منفی ۳٫۵ تا بیش از ۳۴ درصد در نوسان بود.
رویا صمیمی‌نژاد ادامه داد : از مجموع ۹ صندوقی که بازدهی بیش از ۱۰ درصد در ماه گذشته کسب کردند، صندوق­‌های سرمایه­ گذاری رفاه و توسعه تعاون با بازده ۳۴٫۳ و ۳۱٫۵ درصدی، بیشترین بازده را در ماه گذشته کسب کردند.
وی در توصیه­ ای به سرمایه­ گذاران، کسب بازده بسیار بالا یا بسیار پایین در یک مقطع زمانی را لزوماً به معنی ادامه­ دار بودن آن روند در صندوق­‌ها ندانست و بر لزوم توجه سرمایه­ گذاران به عملکرد صندوق­‌ها در دوره­‌های زمانی بلندمدت­ تر تأکید کرد.
صمیمی‌نژاد اظهار داشت: با افزایش ۲،۹۰۶ میلیارد ریالی خالص ارزش صندوق­‌های سرمایه­ گذاری در اردیبهشت ماه امسال، ارزش آن‌ها به بیش از ۲۷،۲۶۰ میلیارد ریال در پایان اردیبهشت ماه امسال رسید.
وی ادامه داد: ارزش سهام و حق تقدم سهام در سبد صندوق­‌های سرمایه­ گذاری در پایان اردیبهشت ماه گذشته با افزایش بیش از ۷۰۰ میلیارد ریالی نسبت به پایان سال ۱۳۹۱، به بیش از ۳،۹۲۸ میلیارد ریال رسید. همچنین سرمایه­ گذاری برخی از صندوق­‌های سرمایه­ گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت در سهام و حق تقدم سهام و رشد ارزش سهام مربوطه باعث کسب بازدهی­‌های قابل توجهی برای اینگونه صندوق­‌ها (که معمولاً بازده کم نوسانی را برای سرمایه­ گذاران خود کسب می­ کند) شد. به طوری که صندوق­‌های سرمایه­ گذاری نگین رفاه و اندوخته ملت بازدهی بیش از ۹ درصد در یک ماه نصیب سرمایه گذاران خود کردند.
صمیمی‌نژاد با بیان اینکه صندوق­‌های سرمایه­ گذاری از حیث تعداد سرمایه­ گذاران همچنان روند صعودی خود را ادامه می­ دهند، اظهار داشت: انتخاب سرمایه­ گذاران آگا‌هانه­ تر شده است و با عمیق­ تر شدن شناخت سرمایه­ گذاران از عملکرد مدیران صندوق­‌ها، سرمایه­ گذاران در انتخاب صندوق­‌های سرمایه­ گذاری به عملکرد دوره­‌های گذشته صندوق و میزان نوسانات آن توجه می­ نمایند.
بر همین اساس صندوقی که عملکرد مناسبی ارائه داده باشد، از مراجعه سرمایه­ گذاران بیشتری برای صدور واحدهای سرمایه­ گذاری برخوردار خواهد شد.
همچنین عملکرد صندوق­های سرمایه­ گذاری در یک­سال گذشته نشانگر کسب بازده بیش از ۶۰ درصدی ۱۵ صندوق سرمایه­ گذاری است. صندوق­‌های سرمایه­ گذاری یکم دانا، عقیق، توسعه تعاون، بورسیران و سینا با کسب بیش از ۹۰ درصد بازدهی جزو ۵ صندوق برتر از نظر کسب بازدهی بودند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه، صمیمی‌نژاد افزود: در حال حاضر بیش از ۶۷ درصد واحدهای سرمایه­ گذاری کل صندوق­‌های سرمایه گذاری متعلق به سرمایه­ گذاران حقیقی است که متوسط ارزش سرمایه­ گذاری آنان بالغ بر ۲۴۹ میلیون ریال است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*