اخبار تصادفی

مناظره پالایشگاه و پتروشیمی‌اصفهان

هر چند پتروشیمی‌اصفهان معتقد است که قطعی خوراک تحویلی از پالایشگاه اصفهان به دلیل بدهی نبوده و حتی طلب هم دارند اما پالایشگاه نفت اصفهان، تاکید می‌کند: توقف تحویل خوراک به این پتروشیمی‌به دلیل عدم پرداخت بدهی‌های معوق بوده است.

برای دومین بار در طول یکسال گذشته تولید در پتروشیمی‌اصفهان با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در سال متوقف شد که عدم تسویه به موقع بدهی‌های معوق توسط پتروشیمی‌به پالایشگاه اصفهان علت اصلی توقف در این پتروشیمی‌خصوصی‌سازی شده، اعلام می‌شود.

گروه توسعه صنعتی ماهان سپاهان سهامدار عمده پتروشیمی‌اصفهان با ارسال توضیحاتی، درباره دلایل توقف تولید در این مجتمع پتروشیمیایی، اعلام کرد: در آخرین روزهای فعالیت دولت دهم مذاکرات بر سر خوراک پتروشیمی‌ها به چالشی بحث برانگیز تبدیل شده است. یکی دیگر از پرونده‌های ایجاد موانع بر سر راه تولید شرکت‌های خصوصی در حالی مورد بررسی اهل فن قرار می‌گیرد که شرکت‌های پتروشیمی‌اعلام می‌کنند: دولت خوراک مورد نیازشان را برای تولید تحویل نمی‌دهد.

تولید در یکی از قدیمی‌ترین مجتمع‌های پتروشیمی‌کشور با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در سال در حالی برای دومین بار متوقف شده است که بورس تهران و سهامداران پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها نیز در سر درگمی‌به سر می‌برند چرا که غیر از بحث قیمت گذاری موضوع تامین خوراک شرکت‌های پتروشیمی‌نیز مطرح است. دولت مدعی است خوراک پتروشیمی‌ها را تامین می‌کند اما شرکت‌های پتروشیمی‌این ادعا را کذب می‌دانند.

آخرین رویدادها حاکی از آن است که پس از واگذاری سهام به بخش خصوصی رفتار دولت نسبت به این شرکت تغییر کرده و هر بار به بهانه‌های مختلف خوراک مورد نیاز توسط شرکت پالایش نفت اصفهان – به عنوان تامین کننده خوراک شرکت پتروشیمی‌اصفهان- قطع شده است.

گروه توسعه صنعتی ماهان سپاهان سهامدار عمده پتروشیمی‌اصفهان، یادآور شده است: فعالیت این شرکت ۹۰ روز است که به دلیل دریافت نکردن خوراک معطل مانده است. پس از آن مدیرعامل شرکت ملی صنایع ملی پتروشیمی‌علت این موضوع را بدهی شرکت پتروشیمی‌اصفهان اعلام کرد و گفت: به علت بدهی پتروشیمی‌اصفهان به پالایشگاه اصفهان خوراک این مجتمع قطع شده و فعالیت پتروشیمی‌اصفهان متوقف شده است. در این خصوص عبدالحسین بیات افزود: مذاکره نهایی میان پتروشیمی‌و پالایشگاه اصفهان بر حل و فصل این اختلاف انجام شده و به زودی فعالیت این مجتمع پتروشیمی‌به جریان عادی خود بازخواهد گشت.

مشکل تعطیلی پتروشیمی‌اصفهان بدهی نیست

گروه توسعه صنعتی ماهان سپاهان بیان کرده است: این گفته‌ها صحت ندارد و دلیل اصلی قطع خوراک اصلا بدهی نیست. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی‌در مورد قطع ارسال خوراک از سوی پالایشگاه اصفهان به مجتمع پتروشیمی‌اصفهان بدهی پتروشیمی‌اصفهان به پالایشگاه خوراک را دلیل قطع خورک اظهار کرده که این ادعا از اساس فاقد هر گونه وجاهت قانونی است.

شرکت پالایش نفت اصفهان از زمان واگذاری پتروشیمی‌اصفهان به بخش خصوصی به دلایل گوناگون اقدام به قطع خوراک کرده است که آخرین آن در اردیبهشت سالجاری رخ داده که هنوز هم ادامه دارد. این شرکت که با حضور مدیرعامل شرکت پخش و پالایش نفت در هیات مدیره اش و نمایندگان سازمان تامین اجتماعی به عنوان سهامدار عمده، خود را به عنوان شرکت خصوصی معرفی می‌کند، در سال ۱۳۹۱ قراردادی را با استفاده از قدرت دولتی خود به شرکت پتروشیمی‌اصفهان تحمیل کرد که پتروشیمی‌درشرایط عسر و حرج و پس از یک فصل قطعی خوراک و پرداخت هزینه سنگین حقوق و دستمزد و هزینه‌های ثابت ۳ ماهه شرکت ناچار به امضای آن شد.

این در حالی است که بر اساس تبصره ب ماده یک هدفمند کردن یارانه‌ها برای تشویق سرمایه گذاری، قیمت خوراک، گاز و مایع واحدهای صنعتی، پالایشی و پتروشیمی‌برای مدت حداقل ۱۰ سال پس از تصویب این قانون هر مترمکعب حداکثر ۶۵ درصد قیمت سبد صادراتی در مبدا خلیج فارس بدون هزینه انتقال اعلام شده است.

بر اساس مصوبه غیرقانونی دیگری که متعاقبا توسط معاونت پخش و پالایش وزارت نفت به این شرکت ابلاغ شده مشارالیه خواهان محاسبه موارد تحویلی بر اساس نرخ مبادله ای شده است. تنظیم و تصویب قانون صرفا به عهده مجلس شورای اسلامی‌است و چون این مقوله قبلا مصوبه ای از مجلس داشته است. صرفا مجلس با شورای نگهبان حق دخل و تصرف در آن را خواهد داشت.

در مدت زمان دریافت خوراک از سال گذشته تا کنون (که در برخی از مقاطع زمانی نیز ارسال خوراک توسط شرکت پالایش نفت اصفهان قطع شد) و میانگین دریافت ۳۸ درصدی خوراک از پالایشگاه، شرکت پتروشیمی‌اصفهان با وجود همه تحریم‌های موجود برای صادرات و برگرداندن دلار به کشور، بدهی خود را بر اساس آنچه قانون جمهوری اسلامی‌بر او تکلیف کرده بود پرداخت کرد اما در اردیبهشت سال ۹۲ دوباره خوراک قطع شد و شرکت پالایش نفت اصفهان عدم پرداخت مبلغ حاصل از قرارداد تحمیلی فوق الذکر توسط شرکت پتروشیمی‌را دلیل قطع خوراک مطرح کرد.

شرکت پتروشیمی‌اصفهان همچنین اعلام کرده است: محاسبات ارزش خوراک دریافتی بر اساس آنچه مجلس تکلیف کرده و آنچه قرارداد تحمیلی پالایشگاه است در خصوص دریافت ۱۷۶۹۶۲ تن پلت فرمیت از ابتدا تا انتهای سال ۱۳۹۱ انجام می‌شود. بر اساس محاسبات شرکت پتروشیمی‌اصفهان نه فقط مبلغی بیش از آنچه در تعهدش بوده است پرداخت کرده بلکه طلبکار نیز هست.

دلایل پالایشگاه نفت اصفهان برای قطع خوراک پتروشیمی

پالایشگاه اصفهان هم با ارسال توضیحاتی جداگانه درباره گزارش “تولید پتروشیمی‌اصفهان متوقف شده “اختلافات نفت و پتروشیمی‌بالا گرفت” و بیان مطالبی از قول مسئولان پتروشیمی‌اصفهان که به نوعی پالایشگاه اصفهان را مسبب شرایط پیش آمده برای آن شرکت دانسته اند درخواست کرد وفق ماده ۲۳ قانون مطبوعات به منظور تنویر افکار عمومی‌جوابیه زیر منتشر شود:

شرکت پالایش نفت اصفهان از بزرگترین تولید کنندگان فرآورده‌های نفتی در سطح منطقه و کشور عزیزمان ایران می‌باشد که رسالت تولید بیش از ۲۳ درصد سوخت مورد نیاز کشور را بر عهده دارد.

این شرکت که در سال ۱۳۸۷ به عنوان نخستین شرک پالایشی کشور مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی قرار گرفته و سهام آن به تالار بورس عرضه گردید در راستای ارائه خدمات اقتصادی به جامعه اسلامی‌ایران تلاش می‌کند از این رو انتظار می‌رود خبرنگاران که چشم ناظر و مطمئن ملت می‌باشند با دقت بیشتری مبادرت به تهیه خبر نمایند تا خدای ناکرده به اشتباه اطلاعاتی را دراختیار هم وطنان عزیز نگذارند.

شرکت پالایش نفت اصفهان باتاکید بر اینکه باید همگی دست به دست هم دهیم و بر فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر “حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی” جامع عمل بپوشانیم تصریح می‌نمایند.

پول خوراک را پتروشیمی‌نمی‌دهد

قطع خوراک شرکت پتروشیمی‌اصفهان تنها به دنبال عدم مسئولیت پذیری آن شرکت در پرداخت وجوه مربوط به خوراک دریافتی بوده است پتروشیمی‌اصفهان وجوه مربوط به خوراک دریافتی خود طی ماههای دی آتی اسفند سال ۹۱ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۲ را پرداخت نکرده است و همچنین به صورتجلسات تنظیم شده با محوریت مقامات کشوری و استانی پایبند نبوده است گفتنی است میزان بدهی آن شرکت بابت خوراک دریافت به شرکت پالایش نفت اصفهان تا این تاریخ بالغ بر ۲۳۹۷ میلیارد ریال می‌باشد.

“خوراک شرکت پتروشیمی‌اصفهان یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده بنزین می‌باشند که علی رغم شرایط تحریم و کمبود شدید مواد اکتان افزا جهت تولید بنزین، پالایشگاه اصفهان به همت کلیه کارکنان خود ضمن تامین بنزین مورد نیاز کشور، پتروشیمی‌اصفهان را نیز بر اساس قرارداد فی ما بین تامین نموده است.

اختلافات موجود میان پتروشیمی‌اصفهان و پالایشگاه اصفهان در خصوص نرخ گذاری خوراک آن شرکت مساله جدیدی نبود، از این رو بررسی صورتهای مالی شرکت پتروشیمی‌اصفهان بهترین گواه بر عملکرد مدیران شرکتی است که تعطیلی شرکت مذکور را موجب گردیده است در همین رابطه توجه خوانندگان را به صورتهای مالی شرکت پتروشیمی‌اصفهان در دوره منتهی به ۲۰/۱۲/۱۳۹۱ جلب می‌نماید.

۳-۱- فروش خالص ۴۵۸۷ میلیارد ریال

۳-۲- حسابها و اسناد دریافتی تجاری شامل

۱-۲-۲- اسناد دریافتی تجاری ۵۷۳۴ میلیارد ریال

۲-۳-۲- شرکت فوتیکس ۵۶۱۷ میلیارد ریال

۳-۳-۲- شرکت دبی بت لینگ ۱۰۶ میلیارد ریال

۴-۳-۲- موجودی نقد ۴۷ میلیارد ریال

بر اساس گزارش حسابرس آن شرکت یادداشت توضیحی ۶ صورتهای مالی شرکت پتروشیمی‌اصفهان سالی مالی منتهی به ۳۰/۱۲/۹۱ مانده حساب بدهی شرکت فوتیکس مربوط به سال ۱۳۹۰ مبلغ ۲۳۵/۸۵۵ میلیون ریال و سال ۱۳۹۱ مبلغ ۴۷۶۲۴۴۹ میلیون ریال می‌باشد که بر اساس توافقات صورت گرفته باید تا پایان سال ۱۳۹۲ تصفیه گردد به نظر می‌رسد مدیریت شرکت پتروشیمی‌اصفهان باید نقش شرکت فوتیکس در این شرکت و دلایل انباشت بدهی‌های شرکت مذکور را مشخص نماید این در حالی است که حقوق شرکت پالایش نفت اصفهان و سهامداران آن به دلیل عدم دریافت مطالبات خود از سوی پتروشیمی‌اصفهان پایمال شده است.

بر اساس قوانین نرخ گذاری فرآورده‌های پالایشی به عهده شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی است اما دراین خصوص شرکت پتروشیمی‌به دلیل اعتراض به نرخ مصوب همواره از امضای قرارداد خوراک امتناع می‌ورزید که به دنبال آن با توجه به اهمیت موضوع و در جهت رفع این شکاف مساله تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌اصفهان به مراجع فراتر از شرکت ملی پالایش و بخش ارجاع یافت و در نهایت بهمن ماه ۱۳۹۱ در دفتر بازرس ویژه رئیس جمهور و با حضور استاندار، مدیران عامل شرکتهای ملی پالایش و بخش فرآورده‌های نفتی، صنایع ملی پتروشیمی‌ایران، معاونت برنامه ریزی بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت و مدیران هر دو شرکت پتروشیمی‌اصفهان و پالایش نفت اصفهان تفاهم نامه ای میان هردو شرکت به امضا رسید که در آن نحوه نرخ گذاری خوراک پتروشیمی‌اصفهان تعریف شد و دو شرکت ملزم گردیدند بر مبنای این تفاهم نامه اقدام به انعقاد قرار داد خوراک نمایند.

متعاقب اعضای نامه قرارداد خوراک پتروشیمی‌اصفهان در اسفند ماه ۹۱ میان دو شرکت به امضا رسید که انتظار می‌رفت مسئولان آن شرکت به حداقل‌های لازم در مفاد قرارداد متعهد گردند و سپس عامل تعطیلی کارخانه خود را اعلام نمایند.

در پایان توصیه می‌گردد مدیریت شرکت پتروشیمی‌اصفهان از فرافکنی موضوع اجتناب نموده و به جای توجیه عملکرد خود با احساس مسئولیت نسبت به صنعت کشور در شرایط سخت تحریم و تحت فشار قراردادن کارکنان زحمتکش پتروشیمی‌اصفهان نسبت به حق مسائل موجود از مسیر صحیح و عمل به تعهدات قراردادی خود اقدام نماید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*