اخبار تصادفی

نگاهی به مزیت‌های گواهی سپرده سکه طلا

معاملات گواهی سپرده سکه طلای تمام بهار آزادی که از اواخر سال گذشته در بورس کالای ایران آغاز شد با هدف شفافیت و امنیت توانست توجه بخشی از معامله گران سکه را به خود جلب کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، به گفته یکی از کارشناسان، حجم کنونی معاملات سپرده سکه برای شروع خوب است اما انتظار می‌رود با فرهنگ سازی بیشتر و آشنایی معامله گران با این ابزار کالایی، حجم تقاضا افزایش یابد.

احمد بیات در این باره گفت: از آنجا که ریسک نگهداری سکه طلا زیاد است در نتیجه بورس کالای ایران شرایطی را برای معامله گران فراهم کرده تا بتوانند با تهیه گواهی سکه طلا از امنیت لازم در معاملات برخوردار شوند.

وی در رابطه با مزیت‌های بزرگ گواهی سپرده طلا گفت: امنیت در معاملات و نگهداری سکه طلا مهمترین مزیت این ابزار مالی است، به‌طوری‌که هر فردی که نزد خود سکه دارد یا صرافان و معامله‌گرانی که هر روز سکه معامله می‌کنند، می‌تواند با تبدیل کردن دارایی خود به اوراق گواهی، بدون هیچ دغدغه به معامله یا نگهداری سکه بپردازند، بنابراین دغدغه‌ای برای امنیت سکه وجود نخواهد داشت.

بیات ادامه داد: همچنین یکی دیگر از مزیت‌های این معاملات این است که در بلند مدت قیمت پایه‌ای که به‌صورت روزانه مد نظر معامله‌گران آتی سکه قرار می‌گیرد، گواهی سپرده سکه خواهد بود که حکم قیمت نقدی سکه را دارد.

به گفته این کارشناس، در حال حاضر برای معاملات گواهی سپرده سکه طلا، خزانه داری پردیس بانک رفاه به‌عنوان انبار تحت کلید بورس کالای ایران معرفی شده که به مرور زمان برنامه‌های بورس کالا برای توسعه شعب انبارهای تحت کلید خود اجرایی خواهد شد.

بیات اظهار کرد: براساس برنامه‌های بورس کالا، قرار است در بلند مدت امکان تسویه معاملات آتی سکه با گواهی سپرده طلا هم ایجاد شود که این موضوع می‌تواند موجب رونق بازار آتی سکه نیز شود؛ از طرفی امکان ارائه گواهی سپرده به جای وجه تضمین اولیه معاملات آتی هم وجود دارد که به نظر می‌رسد در آینده محقق شود.

وی در پایان با بیان اینکه چشم انداز معاملات گواهی سکه در بورس کالای ایران روشن است، گفت: به نظر می‌رسد با قابلیت‌های بورس کالا و تداوم انجام معاملات و همچنین فرهنگ سازی و آموزش، شاهد رشد بیشتر معاملات از طریق این بازار مالی باشیم چراکه به روز رسانی ابزارهای معاملاتی از قابلیت‌های بورس کالا محسوب می‌شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*