اخبار تصادفی

نیمه دوم اسفند ماه، آغاز صعود دوباره بورس

روند مثبت و حرکت صعودی شاخص تا پایان امسال با توجه به بازده مورد انتظار سرمایه گذاران و میزان تقسیم سود نقدی شرکت‌ها قابل پیش بینی است. چراکه می‌توان گفت در پایان هر سال قیمت سهم نتایج و اثرات ناشی از عملکرد یکساله را در خود به نمایش می‌گذارد.
پایان مهلت ۳۰ روزه شرکت‌ها قبل از شروع سال مالی جدید طبق دستورالعمل افشای اطلاعات، در اولین روزهای اسفند ماه ترافیک توقف نمادها و انتشار اولین پیش بینی بودجه سال آینده ناشران فعال در بازار سهام را در پی داشته تا فعالین بازار سرمایه براساس EPS‌های اعلامی، دیدگاه‌های خود را برای سرمایه گذاری پیدا کنند.

مدیر عامل شرکت کارگزاری ساوآفرین با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: با بررسی این اطلاعات می‌توان دریافت که برخی شرکت‌ها پیش بینی محافظه کارانه ای از سود سال آینده خود اعلام کرده اند و این رویه به ویژه در خصوص شرکت‌های شاخص ساز همچون گروه‌های سنگ آهنی و فلزی موجب کاهش حجم معاملات شده است.

مصطفی والهی افزود: این رفتار محتاطانه به دلیل محدودیت‌های آنها با توجه به عدم ارایه بودجه سال ۹۲ کل کشور و عدم مشخص بودن نتیجه مذاکرات از سوی شرکت‌ها اتخاذ شده، اما با مقایسه این گزارش‌ها با اولین پیش بینی بودجه سال ۹۱، چشم انداز مثبت سودآوری این شرکت‌ها قابل مشاهده است.

وی توجه به چند نکته را در شرایط کنونی مهم دانست و گفت: سرمایه گذاران باید به روند تغییرات سودآوری شرکت‌ها در سال جاری و سود اعلامی‌در بودجه سال آینده و نیز این نکته که آیا افزایش درآمدهای آنها ناشی از رشد نرخ دلار بوده یا از طریق بالا بردن ظرفیت تولید محقق شده، توجهی ویژه داشته باشند.

این کارشناس بازار سرمایه در بیان دیگر دلایل بروز رفتارهای محتاطانه از سوی سرمایه گذاران و سهامداران اظهار داشت: بحث‌هایی همچون عرضه اولیه سهام هلدینگ خلیج فارس، عدم ورود نقدینگی جدید به بازار و نیز سایر مسایل داخلی و خارجی از جمله مؤلفه‌های تأثیرگذار بر نوع نگرش فعالین بورس در شرایط کنونی هستند که با کنار هم چیدن این متغیرها و پس از روشن شدن نتایج و اثرات آنها، ابهامات یک به یک برطرف شده و بازار می‌تواند به راه خود در جهت مطلوب ادامه دهد.

وی مشخص نشدن زمان و نحوه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را نیز دیگر عوامل مهم و اثرگذار بر آینده بورس دانست و عنوان کرد: بازار سهام تحت تأثیر روشن نبودن وضعیت این متغیرها، هم اکنون حالتی خنثی به خود گرفته و روند چندان پرقدرتی ندارد. در این میان تأمل سرمایه گذاران برای بررسی بودجه سال ۹۲ اعلامی‌شرکت‌ها، این روزها را به زمان تحلیل بدل ساخته است.

مدیر عامل شرکت کارگزاری ساوآفرین ارزیابی خود را در خصوص روند بورس طی روزهای پایانی سال جاری اینگونه بیان کرد: بورس به دنبال انتشار اولین پیش بینی شرکت‌ها از سودآوری سال آینده، نهایی شدن بودجه سال ۹۲ کل کشور طی هفته جاری و نیز تعیین تکلیف زمان و نحوه اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها می‌تواند از نیمه دوم اسفند ماه مسیر خود را یافته و روند مطلوب تری را در پیش گیرد؛ اما تا آن زمان نوسان‌های اندک برای بازار انتظار می‌رود.

والهی در خاتمه سخنان خود اظهار داشت: روند مثبت و حرکت صعودی شاخص تا پایان امسال با توجه به بازده مورد انتظار سرمایه گذاران و میزان تقسیم سود نقدی شرکت‌ها قابل پیش بینی است. چراکه می‌توان گفت در پایان هر سال قیمت سهم نتایج و اثرات ناشی از عملکرد یکساله را در خود به نمایش می‌گذارد و طی این مدت شرکت‌ها درآمدزایی مناسبی را در اختیار داشتند. از این رو به نظر می‌رسد بورس حرکت رو به بالای خود را از اواسط اسفند ماه از سر گیرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*