اخبار تصادفی

هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه

 علی قاسمی‌ارمکی، ضمن اشاره به مزیت‌های تأمین مالی از بازار سرمایه نسبت به بازار پول و ضرورت حرکت نظام مالی کشور به سمت بازار سرمایه گفت: آن دسته از بنگاه‌های اقتصادی بزرگ که نیازمند منابع مالی با حجم بالا برای پیشبرد فعالیت‌های اقتصادی خود هستند و نمی‌توانند به راحتی و با نرخ مناسب مبالغ مزبور را از طریق نظام بانکی تأمین کنند، می‌توانند با مراجعه به بازار سرمایه، منابع مالی مورد نیاز خود را از طریق ابزارهای مالی اسلامی‌موجود فراهم کنند. از سوی‌دیگر‌بورس، زمینه تأمین منابع مالی را برای بنگاه‌های اقتصادی بزرگ در حجم بالا و با نرخ مناسب‌تر نسبت به نظام بانکی فراهم می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر ، این فعال بازار سرمایه با اشاره به لزوم ایجاد تنوع در ابزارهای مالی اسلامی‌و در‌نظر‌گرفتن سلایق و ذائقه‌های مختلف سرمایه‌گذاران به منظور هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه گفت: اوراق سلف موازی استاندارد در راستای تأمین سرمایه در گردش پتروشیمی‌شیراز منتشر می‌شود. این اوراق با نام و معاف از مالیات بوده و هر ورقه سلف معرف ارزش ریالی یک تن اوره گرانول در روز عرضه اولیه اوراق سلف خواهد بود. به این صورت که قیمت پایه دلاری هر تن اوره گرانول، در نشریه FMB  استخراج و با درنظر‌گرفتن نرخ تسعیر ارز بازار، قیمت عرضه اوراق مشخص می‌شود. قیمت ریالی هر قرارداد در رعایت ماده ۷۸ دستورالعمل معاملات کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا در بورس کالا، حداقل دو روز کاری قبل از عرضه در سایت بورس کالا منتشر خواهد شد.

وی گفت: با توجه به تصویب پذیرش و انتشار اوراق سلف اوره در هیئت پذیرش بورس کالا، اوراق مزبور به ارزش دو هزار میلیارد ریال در روزهای آینده در بورس کالا عرضه خواهد شد. وی ضمن اشاره به امکان تسویه این اوراق از دو طریق تحویل فیزیکی اوره یا تسویه نقدی قرارداد سلف در سررسید،  گفت: طبق طراحی صورت‌گرفته، این اوراق قابلیت اعمال اختیار فروش و اختیار خرید تبعی را در سررسید یک‌ساله اوراق به ترتیب برای سرمایه‌گذاران و پتروشیمی‌مذکور داراست. قاسمی‌ارمکی در ادامه گفت: مهلت تسویه در دوره عرضه اولیه و معاملات ثانویه یک روز کاری پس از انجام معامله و تسویه نقدی در سررسید حداکثر پنج روز کاری پس از آخرین روز معاملاتی خواهد بود. همچنین تحویل فیزیکی دارایی پایه براساس ترتیبات مندرج در امیدنامه اوراق سلف صورت خواهد پذیرفت. تأمین سرمایه بانک ملت به عنوان بازارگردان، نقدشوندگی اوراق را تا سررسید آن با سود روزشمار ۲۳ درصد تضمین کرده است. جدول قیمت‌های خرید‌و‌فروش تعهد‌شده بازارگردان هم‌زمان با انتشار اطلاعیه عرضه اوراق سلف، در سایت شرکت و سایت بورس کالا منتشر خواهد شد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود ضمن اشاره به مبانی علمی‌و فقهی قرارداد سلف بیان کرد: سلف، یکی از اقسام بیع است که براساس آن بهای کالا هم‌زمان با انعقاد قرارداد پرداخت و اصل کالا در زمانی معین در آینده به خریدار تحویل می‌شود. طبق نظر فقها اگر در قرارداد بیع، برای تحویل کالا مدت تعیین گردد، معامله را بیع سلف می‌گویند. طبق مبانی فقه شیعه و اهل سنت، فروشنده نخست سلف (عرضه‌کننده) با دریافت قیمت کالا، ورقه سلف را به خریدار می‌دهد که به سبب آن خریدار یا هر کسی که خریدار وی را به عرضه‌کننده حواله دهد، حق دارد در سررسید به عرضه‌کننده مراجعه کرده و مقدار معینی کالا تحویل بگیرد. وی تصریح کرد: به‌این‌دلیل که در قرارداد، کلیه مشخصات کالا شامل حجم، نوع، محل تحویل و سایر مشخصات قرارداد معین و غیرقابل تغییر است و در بورس‌ها به عنوان بازار رسمی‌معامله می‌گردد، سلف موازی استاندارد نامیده می‌شود.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*