اخبار تصادفی

هراس سهامداران از بازگشت غول «خودرو»

 اما روی دیگر سکه این جذب نقدینگی، عرضه‌های سنگینی است که هر از چندگاهی به‌واسطه انتشار خبری پیرامون آن رخ می‌دهد.  در روزهای اخیر با بسته شدن نماد «خودرو» انتظار می‌رفت که چند روزی بازار نفس راحت کشیده و شاخص‌ها کمی‌جان بگیرند. اما این خوشحالی یک روز بیشتر دوام نیاورد و روز گذشته به دلیل تغییر زمان مجمع سالانه اعلام شد که به زودی نماد این شرکت بازگشایی خواهد شد و همین خبر کافی بود تا نمادهای این صنعت به نحوی با عرضه روبه‌رو شوند که شاخص کل را نیز ۸۰ واحد منفی کنند. علاوه بر این، از دیگر اخبار روز گذشته که بر منفی شدن شاخص تاثیرگذار بود عرضه ناکام ۱٫۵میلیارد سهم هلدینگ پتروشیمی‌خلیج فارس بود که سازمان خصوصی‌سازی به وکالت از تایپکو آن را عرضه کرد اما خریدار نداشت.

 تحولات بورس در روز گذشته
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل ، بر همین اساس در پایان معاملات تالارهای بورس اوراق بهادار تهران سه‌شنبه ۲۲تیرماه، در ۶۱هزار دفعه، تعداد ۱۰۳۲میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از ۳هزار و ۲۰۲میلیارد ریال معامله شد و ارزش بازار رقم معادل ۳۱۰هزار میلیارد تومان را ثبت کرد. از سوی دیگر برخلاف آنکه از ابتدای روز شاخص کل روند مثبتی را در نظر گرفته بود و به مرز کانال ۷۴هزار واحدی نزدیک شده بود، اما به یک‌باره از اواسط روز شاخص کل روند منفی را در پیش گرفت و در نهایت با افت ۸۰واحدی در ارتفاع ۷۳هزار و ۷۳۶واحد منتقل شد. شاخص بازار اول نیز با ۶۳واحد کاهش به رقم ۵۱۳۴۳واحد بالغ شد و شاخص بازار دوم با ۱۳۷واحد کاهش رقم ۱۶۲۷۴۱واحد را تجربه کرد.

 بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را شرکت‌های فولاد خوزستان، سایپا، کشتیرانی جمهوری اسلامی‌ایران، سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی‌تامین، ماشین‌سازی اراک به خود اختصاص دادند. این در حالی است که بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را شرکت‌های صنایع پتروشیمی‌خلیج‌فارس، سرمایه‌گذاری غدیر و بانک ملت به همراه داشتند. از سویی دیگر بیشترین حجم معاملات را سایپا، بانک ملت، بانک صادرات ایران، تراکتورسازی ایران، سرمایه‌گذاری خوارزمی، زامیاد و سرمایه‌گذاری صنعت و معدن به نام خود ثبت‌نام کردند.

 بازگشایی نماد معاملاتی
در معاملات روز گذشته نماد معاملاتی شرکت کارخانجات قند قزوین با توجه به تعدیل پیش‌بینی درآمد هر سهم، نماد معاملاتی شرکت‌های آبسال، سرمایه‌گذاری پارس توشه، سیمان داراب، معادن بافق، پتروشیمی‌فن‌آوران، آلومراد، زامیاد و سرمایه‌گذاری صنعت نفت جهت برگزاری مجمع عمومی‌عادی سالانه برای تصویب صورت‌های مالی متوقف شدند.

در ضمن نماد معاملاتی شرکت‌های بانک خاورمیانه و فنرسازی زر جهت برگزاری مجامع عمومی‌عادی سالانه برای تصویب صورت‌های مالی- عمومی‌فوق‌العاده برای تصمیم‌گیری در خصوص افزایش سرمایه، شرکت تولید فیبر ایران جهت برگزاری مجامع عمومی‌عادی سالانه برای تصویب صورت‌های مالی- عمومی‌فوق‌العاده برای تصمیم‌گیری در خصوص اصلاح اساسنامه، شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج‌فارس جهت برگزاری مجمع عمومی‌عادی به‌طور فوق‌العاده برای انتخاب اعضای هیات‌مدیره متوقف شدند. این در حالی است که نماد معاملاتی شرکت سیمان تهران پس از برگزاری مجمع عمومی‌عادی سالانه مبنی بر تقسیم سود نقدی، بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیسم حراج تک قیمتی آماده انجام معامله است. نماد معاملاتی شرکت‌های سایپاآذین با توجه به اعلام تنفس مجمع عمومی‌عادی سالانه و سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران پس از برگزاری مجمع عمومی‌عادی به‌طور فوق‌العاده مبنی بر انتخاب اعضای هیات‌مدیره، با محدودیت نوسان قیمت آماده انجام معامله بودند.

 اوراق بدهی
در بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می‌شود، تعداد ۸۷۹۷ اوراق سفارش ساخت توسعه ملی (صملی۹۷۰۹۱) اوراق مشارکت شهرداری شیراز (مشیر۹۷۱۱۱)، اوراق مشارکت تولید اتومبیل سایپا (مساپا۹۵۵۱)، اوراق اجاره رایتل (صایتل۹۰۲۱) و اوراق سپرده لیزینگ رایان سایپا (رایان۵۱۲۱) به ارزش کل بیش از ۴۵میلیارد ریال معامله شد.

 صندوق‌های قابل معامله (ETF)
در بازار صندوق‌های قابل معامله که صندوق‌های قابل معامله و صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی قابل معامله داد و ستد می‌شود، تعداد ۵۶۰۹۳۷۶۷ واحد از صندوق سرمایه‌گذاری پارند پایدار سپهر (پارند۱) و تعداد ۲۰۰۰۰واحد از صندوق شاخص ۳۰ شرکت فیروزه- سهام (فیروزه۱) به ارزش کل بیش از ۵۶میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

 عرضه مواد پلیمری ۱۷ مجتمع پتروشیمی
تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی‌بورس کالای ایران روز سه‌شنبه ۲۲ تیرماه، شاهد عرضه ۳۲هزار و ۵۹ تن مواد پلیمری شرکت‌های پتروشیمی‌بندرامام، تبریز، تندگویان، لاله، امیرکبیر، مهاباد، جم، آریاساسول، مهر، ایلام، نویدزرشیمی، پلیمر کرمانشاه، پلی نار، اروند، پلی‌پروپیلن جم، آبادان و غدیر است.

همچنین ۳۳هزار و ۹۰۰تن قیر، ۳هزار تن گوگردگرانوله، یک هزار تن لوب کات و ۱۰۰ تن بنزن نیز در این تالار عرضه شد. تالار صادراتی بورس کالای ایران در این روز عرضه ۵هزار تن وکیوم باتوم، ۵۱هزار و ۲۵۰ تن قیر و ۲۰۰ تن عایق رطوبتی را تجربه کرد.

این گزارش حاکی است ۱۵هزار تن شمش بلوم شرکت فولاد خوزستان، ۷۰۰ تن شمش هزار پوندی ۹۹٫۸ و یک هزار تن بیلت شرکت ایرالکو، ۱۰۰ تن شمش روی شرکت ذوب روی‌تال و ۱۴ کیلوگرم شمش طلای شرکت استحصال مواد معدنی تخت سلیمان در تالار محصولات صنعتی و معدنی عرضه شد.

 همچنین تالار محصولات کشاورزی عرضه ۷۹هزار و ۹۲ تن جو دامی‌استان‌های فارس، مرکزی، همدان، خراسان رضوی، کرمانشاه، قم، سمنان، اصفهان، البرز، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، ایلام و خوزستان در قالب طرح قیمت تضمینی را تجربه کرد.

 علاوه بر این تا ۷هزار و ۵۰ تن شکر سفید کارخانه‌های قند میبد، دعبل، کشت و صنعت دهخدا و کشت و صنعت فارابی و ۱۰۰ تن برنج وارداتی هندوستان در تالار محصولات کشاورزی عرضه شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*