اخبار تصادفی

هیات دولت سرمایه شرکت ملی نفت ایران را افزایش داد تا قدرتمندتر شود.

هیئت وزیران در جلسه ۱۳ شهریور ماه خود بنا به پیشنهاد هیئت مدیره و تأیید مجمع عمومی‌شرکت ملی نفت ایران و به استناد ماده (۳) قانون اساسنامه شرکت ملی نفت ایران ـ مصوب ۱۳۵۶ـ تصویب کرد: سرمایه شرکت ملی نفت ایران از محل اندوخته سرمایه ای، به مبلغ ۸۹۴ هزار و ۵۶۲ میلیارد و ۶۲۰ میلیون (۸۹۴٫۵۶۲٫۶۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال منقسم به ۸۹ میلیون و ۴۵۶ هزار و ۲۶۲ میلیون (۸۹٫۴۵۶٫۲۶۲٫۰۰۰٫۰۰۰) سهم ده میلیون (۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریالی افزایش می‌یابد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور این مصوبه را برای اجرا به وزارت نفت جمهوری اسلامی‌ایران ابلاغ کرده است.

با این افزایش سرمایه، پیش بینی می‌شود جایگاه شرکت ملی نفت ایران پس از آرامکوی عربستان سعودی به عنوان دومین شرکت بزرگ نفتی جهان تقویت شود و حتی فاصله خود را با شرکت قطر پترولیون افزایش دهد.

در بین کشورهای عضو اوپک پس از شرکت آرامکوی سعودی و شرکت ملی نفت ایران، شرکت‌های قطر پترولیوم، شرکت ملی نفت عراق، شرکت نفت ونزوئلا، شرکت ملی نفت ابوظبی، شرکت نفت کویت، شرکت ملی نفت نیجریه، شرکت ملی نفت لیبی و سوناتراک الجزایر نیز به ترتیب در جایگاه چهارمین تا دهمین شرکت‌های بزرگ نفتی را در اختیار دارند.

در این بین موسسه تحقیقاتی PIW هم پس از شرکت آرامکوی عربستان و شرکت ملی نفت ایران از شرکت‌های شرکت‌های CNPC چین، بریتیش پترولیوم انگلستان، گازپروم روسیه و استات اویل هیدروی نروژ به عنوان بزرگترین شرکت‌های نفتی جهان یاد کرده است.

دلایل افزایش سرمایه شرکت نفت

سیدکاظمی‌وزیر‌هامانه امروز در گفتگو با مهر درباره دلایل افزایش سرمایه شرکت ملی نفت ایران، گفته است: یکی از اهداف افزایش سرمایه شرکت‌های نفتی ارتقای جایگاه و اعتبار این شرکت‌ها در سطح جهان است.

قائم مقام وزیر نفت با اعلام اینکه برای این افزایش سرمایه راهکارها و سازو کارهای قانونی آن از قبل دیده شده بود، تصریح کرده است: از این رو با سپری شدن مراحل قانونی هیات دولت آن را مصوب کرده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه هم اکنون شرکت ملی نفت ایران در ردیف یکی از پنج شرکت بزرگ نفتی جهان قرار دارد، اظهار داشته است: بر این اساس افزایش سرمایه امری عادی و طبیعی بوده که پس از ارزیابی‌های کارشناسی شده ای در دولت مصوب شده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*