اخبار تصادفی

وضعیت سودآوری و سهام شرکت پتروشیمی فن‌آوران

پتروشیمی فن آوران با قدمت کمتر از هشت سال از جمله واحدهای تازه تاسیس الفین در ایران است که با ظرفیت اسمی یک‌میلیون تن متانول، دومین تولید‌کننده این محصول در کشور (بعد از پتروشیمی زاگرس) به شمار می‌رود. این شرکت حدود ۲۰ درصد از ظرفیت تولید واقعی متانول ایران را به خود اختصاص داده است. «شفن» به لحاظ موقعیت جغرافیایی ممتاز در بندر امام از امکان صادرات آسان محصولات به بازارهای بین‌المللی برخوردار است و همچنین خوراک خود (گاز طبیعی) را نیز به واسطه همین موقعیت جغرافیایی، به سهولت از سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تهیه می‌کند. بر اساس عملکرد سال‌های اخیر، حدود ۷۵ درصد از تولید شرکت به صورت صادراتی و با قیمت‌های جهانی به فروش می‌رسد و ۲۵ درصد باقیمانده نیز عمدتا در بورس کالا و به صورت داخلی عرضه می‌شود. «شفن» در سال جاری پیش‌بینی تناژ تولید خود را افزایش داده به طوری که حجم تولید متانول از ۷۹۷ هزار تن در سال ۹۱ به ۸۶۰ هزار تن در بودجه ۹۲ رسیده است که بخشی از آن در فرآیند تولید ۱۴۰ هزار تن اسید استیک (که محصولی با ارزش افزوده بالاتر است) مصرف می‌شود و ۷۸۰ هزار تن متانول باقیمانده به فروش می‌رسد. در جدول شماره یک، عملکرد فروش شرکت در سال ۹۱ در مقایسه با پیش‌بینی بودجه ۹۲ و برآورد تحلیلی برای سال جاری را مشاهده می‌کنید. (مبالغ به میلیون ریال)
درخصوص ارقام پیش‌بینی تحلیلی در جدول یک باید به چند نکته توجه داشت:
۱- حجم تولید و فروش محصولات معادل پیش‌بینی بودجه لحاظ شده است که بر اساس روند تاریخی تحقق آن محتمل به نظر می‌رسد.
۲- قیمت فروش هر تن متانول معادل نرخ فعلی در منطقه (۳۶۰ دلار در هر تن) و نرخ تبدیل دلار برابر با میانگین ارز آزاد در فصل بهار ۹۲ (۳۵۰۰۰ ریال) در نظر گرفته شده است. به‌این ترتیب با اتکا به شرایط اقتصادی موجود، فرضیه کاهش معنادار قیمت ارز در طول سال ۹۲ (به طور میانگین) مدنظر سناریوی تحلیلی قرار نگرفته است.
۳- شرکت نیمی از اسید استیک تولیدی را به صورت داخلی و نیم دیگر را به شکل صادراتی به فروش می‌رساند. در برآورد تحلیلی، قیمت فروش نیمی از اسید استیک تولیدی معادل میانگین قیمت آن در بورس کالا از ابتدای سال (۱۰۸۹ تومان در هر کیلو) و مابقی آن با نرخ ۴۱۰ دلار (حداقل قیمت این محصول در ماه‌های اخیر) و با نرخ تسعیر ۳۵۰۰ تومانی تخمین زده شده است.
حال به جدول شماره دو مراجعه کنید که در آن بررسی بهای تمام شده «شفن» انجام شده است. (مبالغ به میلیون ریال)
در بررسی ارقام جدول دو، مرور چند نکته حائز اهمیت است:
۱- بخش عمده بهای تمام شده شرکت را هزینه گاز مصرفی تشکیل می‌دهد. در پیش‌بینی تحلیلی، بر اساس آخرین ابلاغیه وزارت نفت برای مجتمع‌های صادر‌کننده پتروشیمی، قیمت گاز طبیعی معادل ۱۳ سنت در هر متر‌مکعب و تسویه آن به صورت ارزی (برای ۷۵ درصد گاز مصرفی) و ۳۲۰ تومان به ازای هر مترمکعب برای فروش داخلی (۲۵ درصد گاز مصرفی) در نظر گرفته شده است. این سناریو که مورد اعتراض فعالان صنعت پتروشیمی‌هست را می‌توان به نوعی بدبینانه‌ترین حالت برای هزینه گاز در سال ۹۲ دانست که منعکس‌کننده حداکثر احتیاط در پیش‌بینی هزینه گاز برای «شفن» است.
۲- شرکت برای تولید اسید استیک در سال ۹۲ نیازمند حدود ۱۸۰ هزار تن دی اکسید کربن می‌باشد که آن را عمدتا از پتروشیمی مارون خریداری می‌کند. براساس آخرین صورتحساب‌ها، قیمت گاز دی‌اکسید کربن مصرفی «شفن» از ۱۸ دلار به ۶۰ دلار در هر تن افزایش یافته است. در پیش‌بینی تحلیلی همین رقم ۶۰ دلار با احتساب نرخ ارز آزاد مبنای محاسبه هزینه مربوطه قرار گرفته است.
۳- پیش‌بینی تحلیلی هزینه دستمزد و سربار در سال جاری با یک رشد ۳۰ درصدی نسبت به سال گذشته انجام شده تا منعکس‌کننده آثار تورم سالانه باشد.
در جدول شماره سه، پیش‌بینی صورت سود و زیان «شفن» را در دو سناریو (بودجه و تحلیلی) در کنار عملکرد واقعی حسابرسی نشده سال ۹۱ مشاهده می‌کنید. (ارقام به میلیون ریال)
درخصوص پیش‌بینی ارقام جدول سه و آخرین وضعیت شرکت باید به چند نکته توجه داشت:
۱- رقم فروش و بهای تمام شده در سناریوی تحلیلی به ترتیب از جدول‌های شماره یک و دو اقتباس شده اند. همچنین، هزینه‌های عمومی‌و اداری در ستون تحلیلی با رشد ۳۰ درصدی نسبت به سال گذشته برآورد شده‌اند که مطابق الگوی تاریخی فعالیت «شفن» هم راستا با تورم است.
۲- سایر سرفصل‌های صورت سود و زیان (هزینه مالی، درآمد غیرعملیاتی و مالیات) برابر با برآورد بودجه شرکت در پیش‌بینی تحلیلی در نظر گرفته شده‌اند که علت آن واقع‌بینی بودجه و کم‌اهمیت بودن نسبی مبالغ مورد بحث است.
۳- شرکت در چند سال اخیر یک ذخیره ۱۶۶ میلیارد تومانی (حدود ۱۷۵ تومان به ازای هر سهم) را بابت ذخیره هزینه گاز در حساب‌های خود منظور کرده بود که بر اساس آخرین صورت‌های مالی حسابرسی نشده، این رقم در قالب تعدیلات سنواتی در سال ۹۱ به حساب سود انباشته برگشت داده شده است. به‌این ترتیب شرکت در مجمع پیش رو بیش از ۶۸۰ تومان سود انباشته به ازای هر سهم در اختیار خواهد داشت که برای تعیین میزان تقسیم آن بین سهامداران باید به انتظار مصوبات مجمع سالانه در ماه جاری بود.
با جمع‌بندی موارد مطروحه می‌توان گفت پتروشیمی‌فن آوران در صورت تحقق مفروضات سناریوی تحلیلی، از قابلیت تعدیل مثبت سود به میزان ۳۱ درصد تا سطح ۴۵۵۹ ریال به ازای هر سهم نسبت به آخرین پیش‌بینی منتشر شده برخوردار است. یادآور می‌شود هر ۱۰۰ تومان کاهش نرخ تبدیل دلار نسبت به میانگین ۳۵۰۰ تومانی، ۱۷۹ ریال از پیش‌بینی تحلیلی سود خالص هر سهم در سال ۹۲ می‌کاهد. همچنین، هر یک سنت کاهش قیمت گاز، حدود ۲۵۳ ریال اثر افزاینده بر EPS دارد. به ‌این ترتیب در شرایطی که سناریوی فرضی مدنظر برخی فعالان صنعت پتروشیمی‌(۷سنت در هر متر‌مکعب و پرداخت به صورت ارزی برای بخش صادراتی و با نرخ اتاق مبادلاتی برای فروش داخلی) محقق شود، سود مورد محاسبه (با فرض ثبات سایر متغیرها) تا سطح ۶۰۶۹ ریال به ازای هر سهم افزایش خواهد یافت. بدیهی است کارشناسان با تغییر مفروضات می‌توانند به ارقام متفاوتی در خصوص پیش‌بینی سود «شفن» در سال ۹۲ دست یابند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*